Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzitten Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Sinüzitten Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Burun, alın, elmacık kemikleri ve göz çevresinde bulunan hava dolu keseciklere sinüs denilmektedir. Herhangi bir rahatsızlık sonucu bu bölgede iltihaplanma ya da tıkanma oluşursa bu duruma sinüzit adı verilir. Sinüzit şiddetli baş ağrıları ile birlikte kişinin günlük yaşamını son derece olumsuz etkilemektedir. Halsizlik ve bitkinliğin de eşlik ettiği bu rahatsızlığın iyileşme süresi belli değildir. Sinüzitten kurtulmak için doğal yöntemler uygulamak en ideal çözümlerden biridir. Özellikle sinüzit belirtileri başlar başlamaz bu yöntemlere mutlaka dikkat edilmelidir. Sinüzite neden olan etkenleri ortadan kaldırmak adına kişinin yaşam tarzında ufak detaylara özen göstermesi gerekmektedir.

Sinüzitte kurtulmak için dikkat etmeniz gerekenlerden bazıları şunlardır;

  • Birçok hastalığın tedavisinde en önemli yöntem bol su tüketimidir. Sinüzit ağrılarını azaltmak için günlük olarak en az 1,5 litre su tüketmeye özen gösterin.
  • Kuru ortamlar sinüzite dair belirtilerin artmasına neden olur. Mümkün olduğunca bulunduğunuz ortamı nemli tutmaya çalışın. Gerekirse nemlendirme cihazı ile odanızı nemli tutabilirsiniz.
  • Sinüslerin boşalmasını sağlamak için tuzlu su ile burnunuzu temizleyebilirsiniz. Burun duşu olarak adlandırılan bu yöntemi günlük olarak tekrarlamanızda fayda var.
  • Bitkisel kürler uygulayarak sinüzit rahatsızlığından kısa sürede kurtulabilirsiniz. Ancak bu yöntem için düzenli olarak kür uygulamak önemlidir.

Sinüzitten Kurtulmak İçin Bitkisel Yöntemler

Sinüzit İçin Papatya Kürü

Bağ ağrılarını azaltmak ve nefes alıp vermeyi kolaylaştırmak için şikayetleriniz azalıncaya kadar papatya kürü uygulayabilirsiniz. Sinüzitten kurtulmak için bitkisel yöntemler arasında uygulayabileceğiniz en kolay yöntemlerden biridir. Yarım litre suyu bir tencerede kaynatın. Ardından içerisine 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya ilave edin. Başınıza bir havlu geçirerek bu kürün buharını içinize çekin. Papatya kürünü en az 5 dakika kadar uygulayın.

Sinüzit İçin Zerdeçal Kürü

Anti-bakteriyel özelliği bulunan zerdeçal sinüzit tedavisi için mucize çözümlerden biridir. Yarım fincan limon suyuna 1 çay kaşığı kırmızıbiber, 1 çay kaşığı da zerdeçal ekleyin. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra tüketebilirsiniz.

Sinüzit için doğal yöntemler uygulayarak baş ağrısından kurtulabilir, kısa sürede sinüslerdeki tıkanıklığın açılmasını sağlayabilirsiniz. Evde kolayca uygulayabileceğiniz bu yöntemleri şikayetler azalıncaya kadar tekrarlamaya devam edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.