Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzitte Doğru Bilinen Yanlışlar

Sinüzitte Doğru Bilinen Yanlışlar

Sağlıkla ilgili durumlar söz konusu olduğunda halk olarak öncelikle kendi yöntemlerimize başvurmayı severiz. Aslında doğal yöntemlerle tedavi uygulamak son derece mantıklı ve kolay bir çözümdür. Ancak bazı hastalıklar konusunda emin olmadan ve bilgi sahibi olmadan bilinçsizce yapılan hatalar hayati risk oluşturabiliyor. Bu nedenle sinüzitte doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgiler sunarak sinüzit konusunda bilinçlenmenizi sağlayacağız.

Öncelikle bilinen yanlışlara geçmeden önce sinüzit belirtilerinden bahsedelim. Çünkü birçok kişi sinüzit ile migreni karıştırmaktadır. Sinüzitin en önemli belirtileri burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürük, uzun süreli soğuk algınlığı, ateş ve geniz akıntısıdır. En önemli nedeni ise üst solunum yolu enfeksiyonları olmaktadır. Sinüzit nedeni ve belirtileri konusunda bilgili olmak bu hastalığa uygulayacağınız tedavi açısından önemlidir.

Sinüzit tedavi edilmediğinde kronikleşebilen ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen bir hastalıktır. Görme kaybı, menenjit, beyin apsesi risklere yol açabilen sinüzite yanlış uygulamalar yapmak da soruna neden olabilmektedir. Bu nedenle sinüzitle ilgili dikkat etmeniz gereken bazı yanlışlar şunlardır;

  • Sinüzit problemi yaşayanların çoğu ‘’Islak saçla dışarı çıkma’’ uyarısına maruz kalmaktadır. Burada doğru olan ıslak saçla dışarı çıkmanın burun mukozasında alerjik olarak şişmeye neden olmasıdır. Bu şişme neticesinde tıkanan sinüsler sinüziti tetikleyebilir. Ancak yanlış olan tarafı ise sinüzite neden olan şeyin ıslak saç olduğunu düşünmektir. Burada sinüzite neden olan faktör burun alerjisinden dolayı sinüzite yatkınlıktır.Sinüzitte Bilinen Yanlışlar
  • En sık rastlanan şikayetlerden birisi baş ağrısıdır. Genellikle baş ağrısının sinüzitten kaynaklandığı düşünülür. Ancak şiddetli baş ağrılarının nedeni migren de olabilmektedir. Bu konuda en doğru teşhis hekim tarafından yapılacaktır.
  • Sinüzite neden olan en önemli etken üst solunum yolu enfeksiyonu olarak belirtilse de herkeste enfeksiyondan kaynaklanan sinüzit oluşmaktadır denilemez. Nedenler kişiden kişiye değişmektedir.
  • Sinüzitte doğru bilinen yanlışlar konusunda geniz akıntısı da önemli bir yere sahiptir. Geniz akıntısı sadece sinüzit ile ilişkilendirilmemelidir. Kimi zaman sigara kullanımı, kimi zamansa alerjik rinit gibi problemler de geniz akıntısına yol açabilmektedir.

Son olarak halk arasında yayılan bitkisel tedavi yöntemlerini bilinçsizce kullanmanın da doğru olmadığını belirtelim. Neyi ne için yaptığınızı bilmenizde fayda var. Başkasına iyi gelen şey size de iyi gelecek diye bir kural yok.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.