Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzite Yol Açan Etkenler

Sinüzite Yol Açan Etkenler

Burun tıkanıklığı, baş ağrısı, geniz akıntısı, yüz ve diş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteren sinüzit özellikle kış aylarında daha da rahatsız edici olmaktadır. Yüz kemiklerindeki boşluklarda oluşan iltihaplanmalar sinüzitin en önemli nedenidir. Her hastalıkta olduğu gibi sinüzite yol açan etkenler de farklıdır. Sinüzit sadece virüs ya da bakterilerden kaynaklanıyor demek mümkün değildir. Sinüzite neden olan etkenler kişiden kişiye değişmekle birlikte, genel olarak belli başlı nedenler vardır.  Bu nedenlerin bilinmesi tedbir alınması açısından önem taşır.

Sinüzite yol açan etkenlerden bazıları şunlardır;

Virüs ve Bakteriler

Sinüzite neden olan etkenler arasında en önemlisi üst solunum yolu enfeksiyonudur. Zararlı bakteriler sinüs ağzını tıkayarak ödeme neden olmakta, bu durum ise sinüzit oluşumuna yol açmaktadır. Virüslerle savaşmak, grip ve nezle gibi hastalıklardan korunmak için yıllık olarak grip aşısı yaptırmak önemlidir. Bunun dışında vücudu zararlı bakterilere karşı koruma gücü yüksek gıdalarla beslenmekte önemlidir. Bilhassa mevsimi olan sebze ve meyveleri tüketmekte fayda var.

Alerjik Rinit

Nefes alıp vermeyi zorlaştıran alerjik rinit burun mukozasında ödem oluşması ile ortaya çıkar. Sinüs ağzının tıkanmasına ve bakterilerin daha hızlı üremesine neden olan bu sorun sinüzitin en önemli düşmanlarından biridir.

Burun Etleri

Polip olarak adlandırılan burun etlerinin nasıl oluştuğu net olarak bilinememektedir. Ancak sinüs hava yollarını kapatarak nefes almayı engellemekte ve bu durum  sinüzite kadar ulaşan bir seyir halini almaktadır.

Alerjik Sinüzite Neden Olan Etkenler

Bahar aylarında havada uçuşan polenler birçoğumuzun ortak sorunudur. Alerjik sinüzite neden olan en önemli etken polen alerjisidir. Halk arasında genellikle bahar alerjisi olarak adlandırdığımız bu durumun temel nedeni görmemizin pek mümkün olmadığı polenlerdir.  Peki alerjik sinüzite neden olan etkenler  ve polen alerjisi için alınabilecek önlemler nelerdir?

  • Mümkün olduğunca sabah erken saatlerde dışarı çıkmaktan kaçının. Özellikle polenlerin yoğun olduğu 06.00-10.00 saatlerinde evinizi havalandırmaktan dahi kaçının.
  • Saçlar vücutta en çok polen tutan bölgedir. Sıkça saçlarınızı yıkamayı ihmal etmeyin.
  • Dışarıdan geldiğinizde kıyafetlerinizi direkt olarak yıkayın. Aynı kıyafeti evde de kullanmaktan kaçının.
  • Çamaşırlarınızı dışarıda kurutmaktan kaçının. Havada uçuşan polenler çamaşırlarınıza yapışacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.