Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzite Pratik Bitkisel Formüller

Sinüzite Pratik Bitkisel Formüller

Sinüs adı verilen yüzdeki kemik boşlukların iç yüzünü kaplayan mukoza iltihabına boşlukta cerahat toplanmasına sinüzit adı verilir. Baş ağrısı ve burundan rahatça soluyamama  duygusu, gözaltındaki ve göz üstündeki bölgelere bastırıldığında hafif veya aşırı basınç ağrısı, sinüzitin en belirgin özelliğidir.

Sinüzit İçin Pratik Bitkisel Formüller :

  • Hatmi yaprağı, altın başak, orman sarmaşığı eşit karışımından yapılacak çayı 2 -3 1 bardak içilebilir.
  • 1 Litre suya 2 yemek kaşığı dolusu papatya eklenir, ağır ateşte kaynamaya başlayınca ocaktan alınır. Baş ve göğüs büyük bir havluyla örtülerek, papatya buğusu 10 dakika solunur. Tedavi sonrası hemen açık havaya çıkılmaz.
  • Her 3 günde bir limon sıkılıp aynı miktarda su ilave edilerek, gözlerden yaş gelecek şekilde iyice buruna çekilmelidir. Bu tedaviye 1 ay kadar devam edilmesi tavsiye edilir.
  • 1 Çay bardağı suya, 1 Çay kaşığı kekik yağı konulur. Bir başka fincanda fındık kadar kil eritilir.  Üzerindeki duru su alınıp, kekik yağıyla birleştirilir. iyice çalkalanır, günde 3-4 defa burun burun deliklerine birkaç damla damlatılır.
  • Maydanoz ebegümeci beraber haşlanır. Buharı teneffüs edilir.
  • Burnun iç kısmına okaliptüs yağı sürülür.

Doğada rahatlıkla bulabileceğimiz ve sinüzit için evde pratik bir şekilde uygulayıp şifa bulabileceğimiz bitkiler oldukça fazladır. Bu bitkilerin başında sarımsak, soğan, okaliptus ve ananası rahatlıkla sayabiliriz.

Sinüzite İçin Pratik Formüller

Sinüzite Pratik Formüller

Sinüzit için Sarımsak (Allium stivum) ve Soğan (A.Cepa) : Sarımsak ve soğan yoğun antibiyotiklerdir. Sarımsak soğana göre daha güçlü antibiyotik taşır. Her gün bir diş sarımsağı çiğneyip yutmayı alışkanlık haline getirmek sinüziti yenmek için çok ideal bir yöntem olacaktır. Yapılan birçok araştırmada sarımsak ve soğanın antibiyotik etkisinin son derece kuvvetli olduğu ispatlanmıştır.

Sinüzit için Okaliptus (Eucalyptus globulus): Sinüzit tedavisi için alnın ve başın üst kısımlarının, seyreltilmiş okaliptus ya da nane yağıyla ovulması her zaman için sinüzit hastalığına iyi gelmiştir. Nane ya da okaliptus yağlarından birini ya da her ikisinin birden birkaç yemek kaşığı bitkisel yağla karıştırarak seyrelttikten sonra, doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz. Şayet elinizin altında hiçbiri yoksa bitkilerin yaprakları da işinizi görmeye yetecektir. Bunun için de birkaç yaprağı ezin ve biraz suyla karıştırarak lapa haline getirin. Bu karışımı isterseniz göğsünüze isterseniz burun deliklerine uygulayın.

Sinüzit için Ananas (Ananas comosus): Ananasın içeriğindeki ‘bromelain’ adlı bileşik, sinüzit tedavisinde oldukça yararlıdır. Günde 250-500 gram arası taze sıkılmış ananas suyu içmeniz sinüzite iyi gelecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.