Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzite Dur Demenin Kısa Yolları

Sinüzite Dur Demenin Kısa Yolları

Havaların gittikçe mevsim normallerinin çok ötesinde bir seyir izlemesine şahit olurken, kronikleşen rahatsızlıkların başında gelen sinüzite dur diyebileceğiniz pratik kısa yolları belirtmeye çalışacağız. Çok fazla detaya girmeden, sinüslerinizi rahatlatacak metotları göstermeye çalışacağız. Sıcağın iyicene kendini gösterdiği yaz aylarının sonlarına da geliyor olsak çoğumuzun geçmek bilmeyen sorunu sinüzit hala kendini göstermeye devam ediyor. Peki bu sinüzit problemini minimize edebilmek adına size hayati öneme sahip önerilerimiz, tavsiyelerimiz var desek ne dersiniz?  İşte Sinüzite Dur Demenin Kısa Yolları

Sinüsler için havuz yerine denize girin : Fırsatını bulabildiğiniz ölçüde doğal tuz seviyesi nedeniyle öncelikli tercihiniz deniz olmalı. Ancak bu imkana sahip değilseniz havuza da girebilirsiniz. Doğru klorlanması şartıyla havuza kafanızı sokarak yüzebilirsiniz. Havuza kafanızı çıkarmadan yüzmek drenaj etkisi nedeniyle sinüsleri temizlemenizi kolaylaştıracaktır.

Yüzerken başınızı suya batırın: Özellikle tuzlu su sinüs kanallarının açılmasını sağlar. Başınızı denize sokarak yüzmeniz sinüslerde tazyik etkisi yapar ve bu sayede tıkanıklık açılır.

Klimalı mekanlar yerine doğal ortamları tercih edin : Klima ortamdaki nemi kuruttuğu için boğaz ve genizde kuruluğa neden olur. Bu da nefes alırken zorlanmaya neden olduğu için sinüslerin dolmasına neden olur. Klimalı ortamlar yerine mümkün olduğu kadar doğal ortamlarda bulunmayı ve denize yakın yerlerde vakit geçirmeye özen gösterin. Bulunduğunuz ortamdaki nem oranının yüzde 50-60 civarında olmasına özellikle dikkat etmeniz gerekir. Bulunduğunuz ortam klima açmayı zorunlu kılıyorsa, bu durumda hijyene son derece özen gösterin. Temizliği düzenli ve zamanında yapılmayan klimalar mikrobik sinüzite zemin hazırlar. Bu nedenle ev ya da iş yerinizdeki klimaları 6 ayda bir,  arabanızdakini ise 2-3 ayda bir temizletmeniz gerekmektedir.

Evinizin rutubetli olup olmadığına dikkat edin: Kuru ortamların sinüsleri tetiklediği ve sinüslere uyguladığı basıncın yanı sıra aşırı nemli hava da mantar enfeksiyonlarını ve alerjik durumlara zemin hazırlanır. Mantar enfeksiyonları ve alerji de sinüzit oluşumunu hızlandırır. Bu nedenle evinizde nem sorunu varsa mutlaka nemi içine çeken cihazlardan edinin.

Düzenli spor yapmalısınız : Spor yapmanız öncelikle kondisyonunuzu düzenler ve diyaframınızı çalıştırır. Diyaframın çalışması vücuda giren oksijen miktarını artırır. İyi çalışan diyafram sayesinde az nefesle çok oksijen alınabilir. Burun fizyolojisinin düzelmesini sağlayan spor bu sayede sinüslerin de temizlenmesine neden olur. Bu nedenle özellikle yaz aylarında günde 30 dakika spora ayırın.

Sinüzite Dur Demenin Kısa Yolları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.