Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit Ve Sinüs Kisti Ameliyatı

Sinüzit Ve Sinüs Kisti Ameliyatı

İnsan vücudunda oluşan kistler vücudun çeşitli bölgelerinde çıkabildiği gibi, sinüslerin içinde de görülebilmektedir. Sinüslerdeki salgı bezlerinin tıkanması burada kist oluşumunun en önemli nedenlerinden biridir.  İçi su dolu baloncuk görünümünde olan kistler sinüzit sorunu olan kişilerde sık karşılaşılan bir durumdur. Diğer yandan zararsız ve tedavi edilebilir özellikte olan sinüs kisti baş ağrı ve sinüzit şikayetleri olan kişilere uygulanan tetkikler sonucunda tespit edilmektedir. Küçük boyutta olan kistler ameliyat dışındaki yöntemlerle tedavi edilebilirken mukosel denilen ve çapı büyük olan kistler için ameliyat ile tedavi oldukça gereklidir.

Sinüs Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sinüs kistlerinin tedavisi için cerrahi yöntem başlıca tercih edilen alternatiflerden biridir. Ameliyat başlangıcında diş etinin olduğu yanağın iç bölgesinden kesi işlemi yapılarak sinüslerin içine girme amaçlanmaktadır. Bu işlem sırasında kistler bulunduğu bölgeden çıkarılarak sinüsler tamamen temizlenir. Ardından yapılan ameliyatın yöntemi doğrultusunda kesilen yere dikiş atılmaktadır. Sinüzit ameliyatında olduğu gibi sinüzit kisti içinde endoskopik cerrahi yöntemi tercih edilen bir diğer yöntemlerden biridir.

Endoskopik Sinüs Kisti Ameliyatı Nedir?

Sinüzit ameliyatı ile benzer yönleri bulunan endoskopik sinüs kisti ameliyatında amaç dar ve ulaşılması zor olan burun içinde kolaylıkla operasyon gerçekleştirmeyi sağlamaktadır. Genel anestezi ya da lokal anestezi ile endoskopik cerrah yöntem bu hastalar için rahatlıkla uygulanabilmektedir. Bu yöntem de sinüs kistlerinin hepsini görmek kolay olsa da burun içine yerleştirilen alet ile kistlerin tamamını temizlemek kolay değildir. Endoskopi ile yapılan sinüzit ameliyatı ve kist ameliyatlarında kesi ve dikiş uygulamaları söz konusu değildir. Bu nedenle sinüzit ameliyatı sonrasında olduğu gibi şişlik gibi şikayetler meydana gelmemektedir.

Sinüzit Ve Sinüs Kisti Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Sinüzit sorunu ve sinüs kisti olan kişilerde geniz akıntısı ve baş ağrısı gibi şikayetler neredeyse süreklidir. Bu nedenle ameliyat ile bu rahatsızlıklardan kalıcı olarak kurtulmak isteyenlerin öncesinde ve sonrasında kendi bakımlarına fazlasıyla dikkat etmeleri gerekmektedir. Çapı büyük olduğu için ameliyat ile alınması gereken kistlerin ise sonrasında oluşabilecek riskleri oldukça azdır. Sinüzit ameliyatı sonrasında yaşanan basit sıkıntılara benzer şekilde kanam ve hafif ağrıların hissedilmesi normaldir. Bu süreci rahat ve herhangi bir risk olmadan atlatabilmek için doktorun önerdiği süre boyunca ani hareketlerden kaçınmak ve çok sıcak lan yiyecek ve içecekleri tüketmekten kaçınmak gerekir.

Sinüzit Ve Sinüs Kisti Ameliyatı

Sinüzit Ve Sinüs Kisti Ameliyatı

Sinüs Kisti Ameliyatına Ne Zaman Karar Verilir?

Sinüslerde çoğu zaman var olan ve genellikle zararsız olan kistler için ameliyat ile tedavi yöntemi uygun değildir. Ancak küçük çaptaki kistlerin büyüyerek mukosel boyutuna ulaşması durumunda ameliyata karar verilmektedir. Tespit edilmesi güç olan kistler genellikle diğer hastalıkların araştırılması sırasında ortaya çıkar. Cerrahi müdahale gerektirmeyen sinüs kistleri için 3 yılda bir doktor kontrolü ideal iken, ameliyat ile alınması gereken kistler için vakit kaybetmeden operasyona karar verilmesi hastanın sağlığı için gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. As dedi ki:

  10 mm çapındaki sinuzit kisti için ameliyat gereklimidir,sakıncaları nelerdir, alternatif veya ilaçla tedavi yöntemleri var mıdır? Teşekkür ederim…

  1. admin dedi ki:

   Geçmiş olsun,sitemizde ilaçla ve alternatif tedavi yöntemleri ile ilgili yazılar bulunmaktadır. Ara kısmından aratınız.

 2. Koray can dedi ki:

  Bende 2cm.kist var ameliat geremli mi

  1. admin dedi ki:

   Geçmiş olsun. Muhakkak doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz. Kistin daha da büyümesini önlemek için zamanında müdahale edilmesi gerekir.

 3. Hanife dedi ki:

  Sinuzit kist için ameliyat yerine ilaç varmidir

 4. melih geçer dedi ki:

  benim yanaklarda kist var. uyuyamıyorum. dışarı çıkınca derdimi net olarak anlatamıyorum sağlıklı insanlar gibi. bunun tedavisi veya operasyon varmı. beynimde boşluk varmış doktorların söylediğine göre. doktorların her verdiği ilacı kullandım ama kist yine aynı. sizin tavsiyeniz ne olabilir. bol bol yiyemiyorum. ağzımdan sular akıyor. yattığım zaman,yemek yerken,namaz kılarken,yürürken ve otururken hırıltılı ses çıkıyor. göğsüm bir iniyor ,bir çıkıyor. hangi doktora başvurmalıyım.4 yıldır aynı durumdayım.çözümü yokmu bunun.çalışamıyorum. hangi hastaneye gideyim. feneryolu-kadıköy-istanbul

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.