Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit ve Grip Arasındaki Fark

Sinüzit ve Grip Arasındaki Fark

Pek çok kişinin muzdarip olduğu önemli hastalıkların içerisinde sinüzit ve grip yer alır. Ancak çoğu zaman bu iki önemli hastalık birbirlerine olan benzerlikleri nedeni ile birçok kişi tarafından karıştırılabilir. Sinüzit ile grip aslında birbirine yakın iki rahatsızlık gibi gözükse de aralarında ciddi farklılıklar bulunur ve biraz sağlık bilgisi edinen kişiler sinüzit mi yoksa grip mi olduklarını kolaylıkla ayırt edebilirler.

Sinüzit Nedir?

Sinüziti açıklamadan önce bilmeyenler için sinüs denilen kavramın ne olduğunu söylemekte fayda vardır. Sinüs; her insanın vücudunda bulunan ve burun ile gözün etrafındaki kemikçiklerin arasındaki boşluklara verilen isimdir. Burun ve solunum yollarında herhangi bir iltihaplanma durumu meydana geldiğinde bu boşluklar tıkanır ve ortaya çıkan duruma sinüzit adı verilir. Sinüzit kendi içerisinde akut ve kronik sinüzit olarak ikiye ayrılır. Akut sinüzitin belirtileri arasında burunda tıkanıklık, kanlı burun akıntısı, göz ve diş bölgesinde ağrı, yanaklarda ağrı, yüz bölgesinde basınç ve kötü kokan ağız bulunur. Kronik sinüzitte ise geceye doğru artan öksürme nöbetleri ve koyu renkli burun akıntısı görülür.

Grip Nedir?

Çoğu zaman soğuk algınlığı ile bir tutulan, influenza isimli bir bakterinin insan vücuduna çeşitli yollarla girerek meydana getirdiği bulaşıcı bir hastalık türü olan grip, günümüzde neredeyse tüm dünya ülkelerinde sıklıkla görülür. Mevsimsel bir hastalık olan grip özellikle kış aylarında ve mevsim dönümlerinde etkisini arttırır. Gribin belirtileri arasında titreme, öksürük, boğaz ve baş ağrısı, halsizlik hissi ile burun tıkanıklığı vardır. Gribin iyileşme süreci ilaç tedavisi uygulansa da uygulanmasa da ortalama 7 gün kadardır.

Sinüzit ve Grip Arasındaki Fark Nedir?

Sinüzit ve grip birbirine benzer belirtiler göstermeleri nedeniyle sık sık hastalar tarafından karıştırılır ve bu nedenle yanlış tedavi uygulanır. Esasında grip burun tıkanıklığı ve akıntısı, hapşırma ve biraz da boğaz ağrısı ile kendisini gösteren ve ortalama 5-6 gün içerisinde düzelen, sinüzite göre nispeten çok daha hafif belirtileri olan bir hastalıktır. Sinüzit ise şiddetli baş, yüz, diş ve vücut ağrıları ile seyreden, kanlı burun akıntısı gibi ciddi belirtileri olan ve üzerinde önemle durulması gereken bir rahatsızlıktır.

Sinüzitin Gripten farkı

Sinüzit ve Grip Arasındaki Fark

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.