Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit Üveit Yapar Mı?

Sinüzit Üveit Yapar Mı?

Sinüzit burun ve baş bölgesinde bulunan sinüslerin enfeksiyonla ya da mantar nedeniyle iltihaplanması sonucunda oluşan ve görülme sıklığı oldukça yoğun hastalıklardan biridir. Sinüzit rahatsızlığının yaşattığı sıkıntılar denince akla ilk olarak baş ağrısı gelse de tüm yüz bölgesinde ağrı ve zonklama gibi belirtilerde sinüzitin neden olduğu rahatsızlıklardır. Sinüzitten kaynaklı olduğu düşünülen göz ağrılarının nedeni ise üveit adı verilen bir başka hastalığın habercisi olabilir. Gözlerde bulunan damarların iltihaplanması olan üveit hastalığı çoğu zaman sinüzitin neden olduğu göz ağrıları ile karıştırılmaktadır.

Sinüzit Ve Üveit İlişkisi

Sinüzit rahatsızlığının temel nedeni pek çok kişi tarafından ıslak saçla dışarı çıkmak ya da üşütmeden kaynaklı olabileceği düşünülmektedir. Ancak son derece ciddi bir hastalık olarak asıl nedeninde mantar ve bakteriyel oluşumların bulunması tedavide erken müdahalenin önemini hatırlatmaktadır. Sinüzitin tedavisinde geç kalmak burun sinüslerinde yer alan iltihaplanmanın göz damarlarına kadar yayılmasına ve üveitlerin oluşmasına neden olur. Bu sebeple ilerlemiş durumda olan sinüzit rahatsızlığının bir noktadan sonra üveit rahatsızlığına yol açabileceğini söylemek mümkündür.

Sinüzite Bağlı Üveit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit toplumumuzda sık görülen ve tedavisi mümkün bir hastalık olmasından dolayı pekçok insanın adına ve belirtilerine aşina oldukları bir rahatsızlıktır. Ancak üveit sinüzite oranla daha az görülen ve sinüzite benzer belirtileri nedeniyle çoğu kez tanısında yanılma payı bulunan bir rahatsızlıktır. Sinüzite bağlı üveit belirtileri arasında gözlerde oluşan şiddetli ağrıları söylemek mümkündür. Sinüzitin özellikle başın herhangi bir yerinde ağrı ve uyuşukluk hissi gibi belirtilere neden olması, sebepsiz oluşan göz ağrıları için ilk olarak akla sinüzitin gelmesine neden olmaktadır.

Sinüzit Hastaları Üveite Karşı Önlem İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Göz damarlarının iltihaplanması olarak nitelenen üveit rahatsızlığının nedenleri arasında mantar ve bakteriler gösterilse de nedeni tam olarak saptanamamış göz hastalıklarından biridir. Sinüzit ile de uzaktan da olsa ilişkisi bulunan üveit rahatsızlığı gerekli önlem alınması takdirde göz sağlığını ciddi oranda tehdit etmektedir. Vaktinde teşhis edilip hemen tedaviye başlanmadığında gözlerde görme kaybı gibi ciddi sorunlarla karşılaşmak olasıdır. Bu nedenle sinüzit hastaları hastalıklarının boyutu ne durumda olursa olsun, mutlaka üveite karşı önlem almak adına gerekli muayeneleri olmaları önerilir.

Sinüzit ve üveit

Sinüzit Üveit İlişkisi

Üveit Nasıl Tedavi Edilir?

Göz bebeğinde şekil bozukluğu gibi gözle görülür belirtileri olan üveit, uzman doktorlar tarafından kolaylıkla teşhis edilebilen bir hastalıktır. Herhangi bir cerrahi operasyon ile tedavi söz konusu olmadan ilaç ve damla kullanımı ile üveitin tedavisi mümkündür. Ayrıca üveit tedavisine başlanmadan önce sinüzit gibi üveite neden olabilecek hastalıklar da gözden geçirilmekte ve varsa öncelikle neden olan hastalıkların tedavisi ile işe başlanmaktadır. Bağışıklık sistemi düzeninin bozulması ya da zayıflaması gibi etkenlerde üveit rahatsızlığına neden olmaktadır. Bu nedenle tedavi sürecinde bağışıklığın güçlenmesi iyileşme sürecini de hızlandıracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.