Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit Öksürük Yapar Mı?

Sinüzit Öksürük Yapar Mı?

Yurt dışında yapılan son araştırmalara göre, CT taraması yapılan kronik öksürüğe sahip üç hastadan birinde sinüs iltihaplanması bulgusuna rastlanmıştır. Özel bir klinikte yapılan bu çalışmalar, kronik öksürük rahatsızlığı olan kişilerde sinüzit hastalığının da yaygın olabileceği sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Göğüs hastalıkları ve alerji uzmanı Kaiser Lim’ e göre, kronik öksürük şikayetinin altında yatan nedenlerden biri sinüslerin iltihaplanmasıdır. Muayenesine gelen hastaların birçoğuna sinüs iltihaplanması teşhisi koyan araştırmacı hekim, sinüzit hastalığının kronik öksürüğü olan hastalar arasında daha yaygın olduğunu düşünmektedir. Bu hastalarda teşhis edilen diğer rahatsızlıklar ise; rinit ve reflü olmaktadır. Kısacası; kronik öksürüğü olan he üç hastadan biri aynı zamanda sinüzit hastası da olabilir.

Kronik öksürük nedir?

Zaman zaman öksürmek, enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.  Ancak, bazen öksürük kronik bir durum da olabilir. Kronik öksürük genellikle sekiz hafta veya daha uzun süren öksürük olarak tanımlanır. Öksürme, genellikle ciddi bir sorun belirtisi olmamasına rağmen, hastalar için can sıkıcı bir durumdur.sinüzit öksürük yapar mı

Sinüzit, öksürük yapabilir!

Dr. Lim ve arkadaşları, kliniklerine başvuran 672 kronik öksürük hastasının verilerini retrospektif inceleme çalışması sürdürdükten sonra bazı sonuçlara vardılar. Doktorlar, sinüzit olduğundan kuşkulandıkları bu hastaların 132’sine CT taramaları yaptı. Bu hastaların yüzde 37.1’inde sinüziti işaret eden anormal sonuçlar elde edildi ve bu hastalara kronik öksürüğe bağlı sinüzit tanısı konuldu.

Dr. Lim, kronik öksürük ile doktora başvuran hastalarda sinüzit olasılığının genellikle göz ardı edildiğini vurguluyor. Buna ek olarak, bazı hekimlerin hastalarına öksürük ile yaşamayı öğrenmeyi gerektiğini söylemelerini utanç verici buluyor. Kaiser Lim’ e göre; kronik sinüzitin altında yatan sorunların tanısı konulmalı  ve tedavi edilmelidir.  Aynı zamanda, burun içi ve sinüslerde bir CT taraması yapılmadan sinüzit tanısı konulması zordur.

Sinüzit hastalığı boğazı tahriş edebilir ve öksürüğe neden olabilir. Bunun ana nedeni, sinüzite bağlı geniz akıntısıdır. Öksürük şikayeti olan hastalarda sinüzit tanısı ve tedavisi zor olabilir. Uygun tedavi sinüs iltihabı ciddiyetine bağlı olarak yapılmalıdır.

Dr Lim göre, kronik öksürük hastalığına belirli bir neden atamak genellikle zordur. Eğer öksürük devam ediyorsa, muhtemelen yanlış bir teşhis konulmuş ya da tedavi yeterli gelmemiş demektir.

İlgili Konular:

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Öksürük dedi ki:

  Tavsiyeleriniz üzerine öksürüğümden kurtuldum çok teşekkür ederim.Öksürük hakkında faydalı bulduğum bir site daha var bakmanızı tavsiye ederim.

  1. Sibel dedi ki:

   Sitenin adı nedir öksürük beni sinir hastası yaptı

 2. Melek dedi ki:

  Öksürükten boğuluyorum paylaşır mısınız ne yapılması gerekiyor?

  1. admin dedi ki:

   Geçmiş olsun Melek hanım, Allah şifa versin. Öksürükle alakalı aşağıdaki yazılarımızı incelemenizde fayda var.
   https://www.sinuzit.org/evde-sinuzit-tedavisi-nasil-yapilir/
   https://www.sinuzit.org/evde-uygulayabileceginiz-18-sinuzit-tedavisi/

 3. Ceylan dedi ki:

  Merhaba ben her yıl Ekim ayında itibaren haziran ayına kadar sürekli öksürüyorum doktora geçen gittim bunun sinüzüt olduğunu söyledi alabilir mi böyle birşey yardimci olursanırım sevinirim

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.