Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit Nedir ve Neden Olur?

Sinüzit Nedir ve Neden Olur?

Sinüzit Nedir?

Sinüzit: Burnu ve gözü çevreleyen kemiklerin içerisindeki sinüs adı verilen boşlukların, burun içerisine açılan kanallarında meydana gelen tıkanıklık sonucu oluşan enfeksiyona sinüzit denmektedir. Tıp literatüründe 2 adet sinüzit tipi mevcuttur. Bunlardan ilki; yaygın olarak teşhis edilen akut sinüzit, ikincisi ise kronik sinüzittir.

Akut Sinüzit: Göz çevresinde ağrı, diş ağrısı, burunda kanlı ya da yeşilimsi akıntı, öne eğilme ile birlikte başın ön kısmında ve yüz çevresinde hissedilen ağrı, fark edilir derecede ağız kokusu ve hafif ateş gibi belirtilerle kendisini gösteren sinüzit tipidir.

Kronik Sinüzit: Kronik tip sinüzitin belirtilerini göstermesi 3 aydan daha uzun sürebilmektedir. Yaygın görülen belirtiler;  gece öksürüğü, burun tıkanıklığı, koku duyusunda azalma ve koyu burun akıntısı şeklindedir.

Sinüzit hastalığı; sinüslerin soğuk algınlığının da etkisiyle daha sık tıkandığı sonbahar ve kış aylarında görülmektedir. Daha seyrek olarak; mart ve nisan aylarında da sinüzit şikayetleri kaydedilmektedir.

Sinüzit Neden Olur?

Sinüzit hastalığının nasıl oluştuğunu anlayabilmek için, sinüs boşluklarının işlevini biraz daha detaylı tanımlamak gerekecektir. Sinüs adı verilen boşluklar, tıpkı burnumuzun içerisindekine benzer bir zarla kaplıdır ve bu zar nefes yollarının nemli kalmasını sağlayan mukus sıvısının da üretim kaynağıdır. Bu mukus sayesinde soluduğumuz toz ve mikroplar vücudumuza ulaşamadan mukusa yapışmaktadır ve yine mukus (sümük) yolu ile dışarı atılmaktadır. Bu fonksiyonu ile birlikte, soluduğumuz havayı ısıtma görevini de sinüsler üstlenir. Sinüsler bağışıklık sistemini de önemli ölçüde desteklemektedir.sinüzit

Tüm bu görevleri üstlenen sinüs boşlukları; mikrop ve tozlardan mukus yolu ile rutin olarak arındırılmak durumundadır. Boşluklarda biriken fazla mukus, mikrop ve bakterilerin hızla üreyebileceği bir ortama dönüşmektedir. Bu ortam da, sinüzitin en yaygın sebebi olan virüsün ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Sinüzit hastalığı; virüs dışında, aşağıdaki durumlara bağlı olarak da gelişebilmektedir:

  • Sinüsleri tıkayan burun etleri
  • Anormal boyutlarda geniz etleri
  • İrtifa deformasyonları (dalış, uçak yolculuğu vb.)
  • Burun kemiği deformasyonları
  • Sinüs kıllarını etkisiz bırakan hastalıklar
  • Uzun süre soğuk ve kuru havaya maruz kalmak
  • Soğuk algınlığı sonucunda yoğun mukus oluşması
  • Solunum yollarında meydana gelen diğer enfeksiyonlar

Sinüzit Teşhisi Nasıl Konur? Hastalarda muayene ile sinüzit belirtileri saptandıktan sonra kesin sinüzit teşhisi; radyolojik film raporları ile konulmaktadır. Bunla birlikte, ameliyat gerektiren sinüzit hastalıklarında burun içi ve sinüs boşluklarının daha ayrıntılı taraması için bilgisayarlı tomogrofi cihazları da kullanılmaktadır.

Sinüzit teşhisi koyulan hastalar; “sinüzit nasıl geçer” başlıklı makalemizi inceleyip, doğal ve etkili sinüzit tedavileri hakkında güncel bilgi edinebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.