Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit Mi? Grip Mi?

Sinüzit Mi? Grip Mi?

Kışın yaklaşması ile grip ile başa çıkmak oldukça zorlaştı. Çevremizde bulunan her iki kişiden birinin elinde mendil, sıcak içecekler ve burun akıntıları ile mücadele çabası. Herkesin ağzında bir ses salgın varmış, beni de yakaladı. Uzmanlar grip ile sinüzit arasında ki fark ayırt edilmesi gerektiği konusuna değiniyor. Hangi durumlarda grip, hangi durumlarda sinüzit tedavisi uygulamalıyız. İkisi arasında ki farkı iyi ayırt etmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Üst solunum yollarında gribal enfeksiyon, sinüzit ve soğuk algınlığı sık karşılaştığımız sorunlar arasında yer alıyor. Dışarıdan bakıldığında ayırt edilemez gibi dursa da ayrıntıya inildiğinde arasında ki farklar ciddi anlamda ortaya çıkıyor. Soğuk algınlığında; burun akıntısı, hapşırma, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ortaya çıkar. Kişiler arasında bulaşması kolay bir hastalık türüdür. Evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler sayesinde kısa süre içinde atlatmak mümkündür.

 

Gripte Antibiyotik Kullanımı

Grip, soğuk algınlığına bakarak aynı belirtilere sahip olsa da daha ağır atlatılan bir evredir. Hatta etrafında ki kişilere de bulaştırmaması adına istirahat etmesi, kullanılan bardak, havlu gibi ürünleri sadece kendi kullanması gerekir. Bulaşması oldukça basit olduğu için dikkatli olunması, aile hekimine başvurarak gerekli tedavi ilaçlarının alınması önerilir.

Hastalığın belirtileri; boğaz ağrısı, halsizlik, ateş, burun tıkanıklığı, kas ve eklem ağrıları, boğaz ağrısı, boğaz kuruluğu gibi diyebiliriz. Hatta hasta grip olduğunda yatağa bile düşebilir. Hasta ve yaşlı kişilerde oldukça dikkat edilmesi gereken hastalığın sonu ölüme kadar gider. Normal kişilerde 5 ile 7 gün arasında geçecektir. Gripte antibiyotik pek işe yarayan bir tedavi yöntemi değildir. Bunun yerine bol istirahat önerilir.

Sinüzit Tedavisinde Ciddiyet

Burun boşluğunda ki sinüs oluşumuna ve bunun iltihaplanmasına sinüzit denir. Genel olarak gribal enfeksiyonlar sonrası ortaya çıkarken, bazılarında kronik bir hastalık olarak görülür. grip ve soğuk algınlığına bakarak daha ciddi bir hastalık türüdür. Kesinlikle doktora giderek tedavi olunması gerekir. Hatta doktor tavsiye ederse antibiyotik kullanılmalıdır. Tedavi edilmediğinde ise göz enfeksiyonlarına ve menenjit gibi ciddi hastalıklara neden olabilecek türdendir. Baş ağrısı, geniz tıkanıklığı, burun tıkanıklığı, burun ve çevresinde şişmeler ile ortaya çıkar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.