Sinüzit Masajı Nasıl Yapılır?


Burun çevresinde yer alan sinüs alanlarının tıkanması sonucu ortaya çıkan sinüzit hastalığı, birçok kişinin yakındığı bir sağlık sorunu olarak bilinir. Hafif bir soğuk algınlığında dahi ciddi derecede ağrıya neden olan ve kişinin burundan nefes alışverişini zorlaştıran bu hastalıkta rahatlamanın tek yolu, sinüs tıkanıklıklarının giderilmesi…

Sinüzit hastaları, sinüs alanlarında biriken iltihabın arındırılması için çeşitli yöntemler denemektedir. Bunlardan bir tanesi de son zamanlarda daha yaygın bilinmeye başlanılan sinüzit masajı yöntemidir. Bu yöntem, sinüs tıkanıklıklarının giderilmesi ve bu alanda hissedilen baskının azaltılması amacıyla uygulanır.

Sinüzit Masajı Hakkında Bilgi

Sinüzit masajının doğru bir şekilde uygulanması, hastanın kendini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır. Uzun yıllardan bu yana sinüzit sorunu yaşayan birçok kişi evde sinüzit tedavisi içerisinde bu masaj tekniğine sık sık başvurur. Bu masajın etkili olması için öncelikle sinüs alanlarının doğru bilinmesi gerekir. Burun çevresi, kaş üzeri ve gözaltlarında yer alan sinüs alanları sinüzit masajının uygulanacağı bölgeler olarak bilinir.

Alerjik reaksiyonun gösterilmeye başlandığı mevsim geçişleri vb. dönemlerde sinüzite bağlı baş ağrıları da artış gösterir. Yüzün bu sinüs alanlarında hissedilen baskının azaltılmasında ve baş ağrılarının hafiflemesinde etkili olan sinüs masajı uygulaması evde de rahatlıkla kişiler tarafından uygulanabilmektedir.

Sinüzit Masajı Uygulama Tekniği

Alın, burun ve yanak bölgesinde bulunan sinüs bölgelerine hafif masaj şeklinde uygulanan sinüzit masajı tekniği, her bölgeye birkaç dakika ayrılarak uygulanmalıdır. Parmak uçları ile hafif bastırma şeklinde uygulanan sinüzit masajı, kişilerin sinüzite bağlı şikayetlerini azaltmada etkili olmaktadır.

Sinüzit Masajı

Sinüzit masajı uygulaması uzmanlar tarafından sinüzit hastalarına bir rutin haline getirmeleri tavsiye edilmektedir. Dünya genelinde yapılan araştırmalarda en sık rastlanan kronik hastalık olarak bilinen sinüzit şiddetli ağrılara neden olduğundan dolayı kişilerin yaşam kalitesini düşürmektedir. Düzenli olarak uygulanan sinüzit masajı ile yaşam kalitesini yükseltmek ve şikayetleri azaltmak mümkün olmaktadır.

Sinüzit masajı uygulanırken alın, burun ve yanak bölgelerinde gözlerin arası, burun deliklerinin yanı, burun köprüsü, dudak üstü ve kaşlar da unutulmamalı, birkaç dakika parmaklar ile basınç uygulanarak masaj yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın