Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit İle Başa Çıkma Yöntemleri Neler?

Sinüzit İle Başa Çıkma Yöntemleri Neler?

Sinüs iltihabı olarak bildiğimiz sinüzit, soğuk havalarda ortaya çıkar. Sonbahar ve kış aylarında sık karşılaştığımız hastalık belirtileri arasında burun akıntısı, tıkanıklık, genizde akıntı, öksürük ve baş ağrılarıdır. Küçük bir soğuk algınlığının veya gribin ileri seviyesinde sinüzit yaşanmaktadır. Birçok insanda kalıcı hale gelen bu hastalık oldukça rahatsız edici özelliklere sahiptir. Kronik sinüziti olan kişiler bu olayı 2 aydan fazla süreçte yaşarlar. Bu hastalar için sıcak ortam iyi gelir.

Sinüzit olan kişiler saçın ıslak kalmasına dahi katlanamaz ve tıkanıklık oluşur. Bu nedenle oldukça hassas bir yapıya sahiptir.

 

Sinüzit Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

  • Sinüzit geniz kuruluğuna da neden olur bu nedenle gün içinde bol su tüketmeleri gerekir.
  • Yüz bölgesinde şişlik görülen hastalar sıcak su ile nemlendirilen havluyu ılıttıktan sonra yüzüne koymalıdır. Hem şişliğe hem de nefesini açmak için iyi gelecektir. Gün içinde birkaç kez tekrarlanabilir. Herhangi bir zararı bulunmaz.
  • Buruna tuzlu su veya deniz suyu çekmek evde uygulanan rahatlatıcı formüller arasında yer alıyor.
  • Sinüziti olan kişinin ateşi yüksek gözlenebilir. Bu durum içinde doktora başvurarak ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar istenilebilir. Böylece biraz ağrı kesilir ve ateşin düşürülmesi sağlanır.
  • İleri seviyede ki kişiler için doktorlar antibiyotik vermektedir. Fakat doktor vermeden antibiyotik kullanılmaz. Ağır iltihaplı durumlarda doktor tavsiyesi ile antibiyotik içilir.
  • Sinüzit olan kişiler hastalığı süresince sigara kullanıyor ise azaltmalı veya içmemeye dikkat etmeli. Sigara içilen ortamda ise o ortamdan uzaklaşmalı temiz hava ile teneffüs etmeli.
  • Genel olarak sinüzit hastalığını kuru hava iyi gelmez. Nemli ve sıcak havalar sinüzitin dostu olarak bilinir.
  • Sinüzit hastalığı akut ve alerjik olarak değişkenlik gösterir. Bu çeşidi bilerek tedavi olmakta fayda var. Böylece daha kısa sürede iyileşmeniz mümkün olacaktır.

Sinüzit hastaları hava akımından, saçın ıslak bırakılmasından kaçması gerekir. Böyle durumlar sinüzit hastalığını daha fazla tetikler. Sizde evde ufak tefek geçiremediğiniz hastalıkları aile hekiminize veya uzman bir doktora görünerek tedavi olabilirsiniz. Geçirilmeyen sinüzit tedavilerinde ameliyat tavsiye edilebilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.