Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit için Zeytinyağı

Sinüzit için Zeytinyağı

Sinüzit çok sıradan ve sık görülen bir hastalık olmasına karşın net çözümü geliştirilememiş. Tıbbi tedavilerin ardından hastalık tekrar nüksettiği için devamlı bir rahatsızlık ve yeniden tedavi süreci söz konusudur. Bu nedenle hastalığı ortadan kaldırmak, verdiği rahatsızlıkları hafifletmek adına insanlar birçok yöntem geliştirmiştir. Bu yöntemlerden birisi de zeytinyağı ile uygulanmaktadır.

Burna Zeytinyağı Damlatmak

Sinüzitin verdiği burun kuruluğunu ortadan kaldırmak, sinüsleri nemlendirmek ve içerideki tıkanıklığı yumuşatmak için zeytinyağının burna damlatılarak kullanılması gerekir. 2-3 damla kadar zeytinyağı sırt üstü uzanılarak burna damlatılır. Daha akışkan olması adına içinde bir iki damla su da eklenebilir. Zeytinyağını bu şekilde kullanabilmek için damlalık temin etmelisiniz. Böylece doğrudan burna ve burnun derin kısımlarına uygulama yapabilirsiniz. Uygulamayı akşam yatmadan önce ve sabah kalkınca olmak üzere günde iki kez, her iki burun deliğine de yapmalısınız.

Sinüzit Tedavisi için Hangi Zeytinyağı Kullanılmalı?

Zeytinyağının piyasada satılan çok sayıda çeşidi mevcuttur. Bunlarından hangisinin damla olarak kullanılacağı konusunda endişe etmeye gerek yok. Yemeklerinizde kullandığınız zeytinyağlarını yani evinizde olan herhangi bir zeytinyağını sinüzit için kullanabilirsiniz. Ancak mümkünse zeytinyağının en doğal hali olan soğuk sıkım zeytinyağlarını ya da natürel sızma zeytinyağlarını tercih etmeniz de yarar vardır. Sağlığa birçok faydası olan zeytinyağının sinüzite de faydası olacaktır ama konuya sadece yağ olarak bakarak burnunuza asla çiçek yağları ve mısır yağlar damlatmamalısınız.

Zeytinyağı Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Sinüzite yönelik rahatsızlıklar son bulduğunda zeytinyağı kullanımı da sonlanmalıdır. Her şeyin kararında kullanılması tabiri zeytinyağı için de geçerlidir. 1 ile 2 ay kadar uzun süre kullanıma rağmen uygulamadan olumlu herhangi bir sonuç elde etmemişseniz kullanıma son vermeniz gerekiyor. Daha detaylı tetkikler için uzmana başvurmalı ve daha etkin bir tedavi yöntemi tercih etmelisiniz. Aksi halde sinüzit ilerleyerek tedavisi daha güç bir hale gelebilir.

Sinüzit için Zeytinyağı

Sinüzit için Zeytinyağı

Zeytinyağına Destek Sinüzit Tedavileri

Zeytinyağı burna damlatılmadan önce burnun temizlenmesi önemli bir detaydır. Bunun için serum fizyolojik kullanılabilir. Serum fizyolojik sonrası olabilecek kuruluğu zeytinyağı ile gidermek mümkündür. Günlük kullanımda zeytinyağına yer verirken aynı zamanda doktorunuzun verdiği tıbbi tedavileri de ihmal etmemelisiniz. Aksi taktirde sadece zeytinyağından mucize beklemek yanlış olacaktır. Zeytinyağı kullanımına devam ederken gün de bir kez de bitkisel sinüzit damlası kullanabilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak buhar tedavisi yapmak, yatılan odayı yeterince havalandırmak, ıslak saçlarla kalmamak sinüzitin rahatsızlıklarının azalmasına yardımcı olabilir.

Sinüzit için Zeytinyağı Kullananlar

Sinüzit rahatsızlığı olup zeytinyağı kullananların büyük çoğunluğu sonuçtan memnun olmuştur. Ancak memnuniyetin sağlanmasında ve bu memnuniyete süreklilik katmakta sinüzite yönelik dikkat edilecek diğer tüm detaylara özen gösterilmelidir. Sinüzit rahatsızlığı olanların artık bunalarak her yolu denediği düşünülürse zeytinyağı da denemeye değer faydalı yöntemlerden biridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.