Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit Hastalığı ve Sinüzit Nedenleri

Sinüzit Hastalığı ve Sinüzit Nedenleri

Yüz kemikleri içinde bulunan boşlukların iltihaplı bir şekilde dolması sinüzit hastalığını oluşturur. Günümüzde pek çok insanda görülen sinüzit hastalığı ve sinüzit nedenleri olarak bu makalemizde size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız. Sinüzit nedir, belirtileri nelerdir, hangi durumlara sinüzite yol açar tüm bunları yazımız içerisinde anlatmaya çalışacağız.

Sinüzit hastalığı belirttiğimiz gibi yüz kemikleri içinde yer alan boşluklara iltihabın dolması ile bu hastalık meydana gelir. Sinüzit hastalığının belirtileri içinde yeşilimtırak burun akıntısı, geniz akıntısı, şiddetli baş ağrısı, koku duyusunun azalmış olması gibi belirtiler gözlemlenmektedir. Bu belirtilerin birçoğu sinüzit olan kişilerde genel olarak ortaya çıkmaktadır.

Sinüzit Nedir ve Nasıl Oluşur?

Sinüzit hastalığının tam olarak anlaşılması için önce sinüsler hakkında bilgi vermeye çalışalım; Sinüsler; burnun çevre kısmındaki kemikler içindeki hava boşluklarıdır. İnsanda beş çeşit sinüs bulunmaktadır. Bunlar: Alın sinüsleri, yanak sinüsleri gözler arasındaki sinüsler ve arka olmak üzere) ve geniz bölgesinde yer alan sinüslerdir. Genel olarak sinüs oluşumu bu çevrelerde olmaktadır. Sinüzit burun etrafında yer alan mukozanın iltihaplanmasıdır. Sinüzitler mukusun buruna boşaltamaması sonucu oluşur. Bunun nedeni de sinüslerin burun kanallarını tıkaması, mukus içinde bulunan kıvamın değişiklik göstermesi ya da mukus tabakasını sinüsler içinde eyer alan ostiumlara taşıyan sistemin bozulmasıdır Bu nedenlerden bir ya da birkaçı sinüzit oluşumuna neden olmaktadır.

Sinüzit Hastalığı ve Sinüzit Nedenleri

Sinüzit Tedavisi

Sinüzit hastalığı önemsenmediğinde ve gerekli tedavisi yapılmadığında kişide ciddi hastalıklara neden olabilir. Kronik farenjit, reflü, göz çevresi enfeksiyonu, beyin apsesi gibi pek çok ciddi hastalıkların çıkması sinüzit tedavisinin aksatıldığı durumlarda olabilir. Sinüzit tedavisi için önce sinüzitin akut mu yoksa kronik mi olduğu saptanır Akut kronik daha kısa süren bir sinüzit hastalığıdır Bu tip sinüzitte ilaç tedavisi uygulamak yeterli olabilir. Kronik sinüzit hastalığı içinse antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Bazı durumlarda da operasyona ihtiyaç duyulabilir. Nasıl bir tedavi uygulanacağı konusunda uzman doktorunuz size bu konuda yardımcı olacaktır. Gerekli tetkikler ve tahliller neticesinde size uygun olan tedavi yöntemi uygulanarak bu hastalıktan kurtulmanız mümkün olabilir.

Sinüzit Hastalığı ve Sinüzit Nedenleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.