Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkmaktadır?

Sinüzit Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkmaktadır?

Göz, yanak ve alınların ardında ortaya çıkan sinüsler, kafatasında oluşan hava dolu boşluklara denmektedir. Herhangi bir şekilde sinüzitten şikâyetiniz bulunmuyor ve ani belirtilerle bu hastalıktan şüpheleniyorsanız, bu yazımızı incelemeli ve önerilerimize kulak vermelisiniz. Çocuk ve yetişkin fark etmeksizin, birçok insanın bu hastalıktan mustarip olduğu bilinmektedir. Peki, sinüzit hastalığı nasıl ortaya çıkmaktadır?

Öncelikle, çene ve burun kemiklerinizde ağrı hissediyor ya da baş ağrılarının dayanılmaz bir noktada rahatsızlık verdiğini duyumsuyorsanız, sinüzit tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sebeple, doğru teşhis konulması büyük önem taşımaktadır. Sinüzit virüslerinin, mantar ya da bakterilerin yol açmasıyla enfeksiyona sebebiyet verdiğinin altını çizmeliyiz. Sinüslerin iltihaplanmasıyla birlikte 3 aydan fazla bir süre söz konusu olduğunda kronik sinüzit hastalığı söz konusu olacaktır. Kısa süreli sinüzitlerin genel adı akut sinüzit olmakta ve soğuk algınlığından kaynaklanmaktadır.

Sinüzit Hastalığı Hakkında

Günümüzde, sinüzit hastalığının hemen hemen her insanın başına gelmesi mümkündür. Soğuk algınlığı dolayısıyla ortaya çıkan türleri bulunsa da, tamamen soğuk algınlığı ile eşdeğer olmadığını da bilmelisiniz. Sinüzit hastalığı şikayetlerinin ilaç ve doğal yöntemlerle giderildiğini, ilerleyen sağlık imkanları doğrultusunda olumlu sonuçlar sunulduğunu eklemeliyiz. Sümüklü bir sıvı üretmekte olan sinüslerin, normal işleyişinde burun boşluğundan yayılarak küçük ağızlardan boğaza doğru boşalması söz konusudur. Ancak, sinüzit gibi durumlarda sinüs ve burundaki şişmeler dolayısıyla bu boşaltım engellenmektedir. Sinüslerin içeriğinde biriken sıvıların, yüzde ve başta çeşitli ağrı ve sancılara yol açması kaçınılmaz olur. Yanak, burun ve göz bölgesinde şişliklerin yanı sıra nefes almakta zorluk çekilebilir. Halsizlik, ateş ve ağız kokuları ise diğer görülen yan unsurlar arasındadır.

Sinüzit Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkmaktadır?

Sinüzit Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkmaktadır?

Sinüzit Oluşumunu Etkileyen Unsurlar

 • Geniz akıntıları
 • Büyük geniz etleri
 • Burun içerisinde büyümüş etler
 • Burun kemiklerinden dolayı nefes almayı engelleyen eğri şekil bozuklukları
 • Aşırı miktarlarda burun açıcı sprey ürünü kullanımı
 • Solunum yollarında enfeksiyonlar
 • Aşırı mukus oluşmasına bağlı soğuk algınlıkları
 • Mukusun dışarı atılmasına yarayan ve sinüslerde yer alan küçük kılların görevindeki yetersizliği sebebiyle sinüzit problemi ortaya çıkabilmektedir.
 • Sinüslerde yer alan küçük kılların görevini engelleyici çeşitli hastalıklar
 • Alerji ve saman nezlesi
 • Kistik fibrozis
 • Kış aylarındaki kuru ve soğuk havalar
 • Reflü
 • Dalış yapmak ya da uçağa binmek sonucunda oluşan irtifa değişiklikleri
 • Aşırı alkol kullanımı

Sinüzit Hastalığı Nedenleri

Bilindiği üzere sinüsler, burun içerisini kaplayan mukoza zarının aynısı ile kaplanmakta ve mukus üretimini sağlamaktadır. Nefes alma yollarının nemli kalmasının yanı sıra toz zerrelerinin ilerleyememesiyle birlikte temizlenmesi ve mikroplardan arınması gerçekleşir. Sinüslerin, solunan havayı ısıtması ve bağışıklık sistemini dengelemesi ile bilinmektedir. Her sinüsün 4 farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunların gözlerin arkasında, arasında, alında gözlerin hemen üzerinde ve elmacık kemiklerinde yer aldığını eklemeliyiz. Bu sebeple, yaşanabilecek her sinüzit sorununda bu bölgelerde ağrılı durumların oluşması kaçınılmaz olmaktadır.

Sinüslerin sağlıklı olması durumunda mikrop ya da bakteri bulundurması mümkün değildir. Mukusların, sinüs aracılığı ile dışarıya hızlı bir şekilde atıldığını ve havada boşluk aralarında rahatlıkla dolaştığını belirtmeliyiz. Sinüslerde aşırı miktarda mukus birikmesi ve ağızların tıkanmasıyla birlikte mikrop ve bakteri çoğalması da kendisini gösterecektir. Sinüzit enfeksiyonlarında bu virüslerin temel etken olduğunun altını çizmeliyiz.

Sinüzit Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Soğuk algınlığı ile olan ilişkisi sebebiyle, sinüzit ağrılarından kurtulmak ve bu hastalıkla savaşmak istiyorsanız, doktor kontrolü ile ilaç kullanmalısınız. Doğal tedavi yöntemlerinde bilinçli ve akılcı bir yol izlemeyi ihmal etmemelisiniz. Yanlış teşhis ve tedavi odaklı her durumun ciddi sorunlara yol açabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.