escort antalya

Sinüzit Hastalığı Genetik mi?


Bağışıklık sisteminin zayıflığı, üst solunum yolu enfeksiyonları, burun kemik yapısının bozuk olması gibi pek çok nedenlerle sinüzit hastalığı oluşur. Sinüzit burun ve göz etrafındaki kemiklerin içindeki boşlukların iltihap kapması neticesinde oluşur. Sinüzit belirtileri olarak sinüzit hastalığının başladığını gösteren en önemli belirtiler içinde yüz ve başta görülen ağrı, ateş, burun tıkanıklığı, öksürük, sarı yeşilimsi burun akıntısı, geniz akıntısı, çocuklarda bulantı, iştahsızlık, kusma gibi belirtiler görülmektedir. Sinüzit kısa süreli ise akut kronik, 3 aydan daha uzun sürede oluştuysa kronik sinüzit olarak adlandırılır.

Sinüzit hastalığında en çok risk altında bulunan kişiler olarak, burun kemik yapısının bozuk ya da kırık oluşu, burun etleri çok büyük olan kişiler, üst solunun yolu enfeksiyonuna kapılanlar, alerjik hastalığı olanlar, gribe enfeksiyona sık yakalananları sayabiliriz. Sık öksüren ve bir türlü geçmeyen öksürük te sinüzit hastalığını akla getirir. Astım ve alerjisi olan kişiler sinüzite daha sık yakalanmaktadır. Özellikle bağışıklık sistemi çok kuvvetli olmayan kişiler sinüzit hastalığına daha sık yakalanmaktadır. Bunu önleminin yolu ise bağışıklığı arttırıcı yiyecekler ile beslenmek ve beden sağlığına son derece dikkat etmektir. Özellikle hastalıkların sık yaşandığı kış mevsiminde sinüzite yakalanmamak için gerekli önlemlerin alınması gerekir. Aksi takdirde sinüzitle birlikte romatizma, panik atak, tiroid, tansiyon, kalp hastalıkları, eklem hastalıkları gibin daha pek çok önemli hastalıklara da yakalanabiliriz.

Sinüzit Hastalığı Genetik mi?

Sinüzitin belli başlı pek çok nedenlerden dolayı oluştuğunu belirtmiştik. Genetik olarak düşünüldüğünde sinüzit hastalığı genetik mi diye soracak olursanız tek başına bu hastalığın genetik olduğunu söyleyemeyiz. Belirttiğimiz gibi sinüzit iç ve dış etkenler nedeniyle daha çok olumsuz şartlar sonucu ortaya çıkan ve tedavi edilmediğinde kronikleşen bir hastalıktır. Kişide sinüzitin gerçek nedeni detaylı olarak incelenmeli ve sorunun kaynağı bulunarak ona göre bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Örneğin genetik faktörler içinde diyebileceğimiz alerji, astım gibi nedenler kendi alanında incelenerek tedavi edilmeli ve uygun bir şekilde sinüs tedavisi uygulanmalıdır.

Sinüzit Hastalığı Genetik mi?

Aynı şekilde üst solunum yolları, burun kemik yapısının bozukluğu gibi durumlarda kendi alanında incelenmeli ve ona göre bir tedavi yöntemi uygulanarak sinüzite yol açan etkenler önlenmeli. Kronikleşme dönemine geçmeden zamanında sinüs tedavisi yapılmalı ve kişi bu hastalıktan en kısa süre içinde kurtarılmalıdır. Aksi takdirde sinüs tedavisi gerektiği şekilde yapılmazsa ve önlem alınmazsa ilerleyen dönemlerde çok daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Sinüzit Tedavisinin Önemi

Sinüzit hastalığı kişiyi gerek normal hayatında gerek sosyal çevrede olumsuz yönlerde etkileyen önemli bir hastalıktır. Sinüzit tedavisinin önemi bu noktada oldukça önemlidir. Örneğin kişi sinüzit olduğunda kendini oldukça rahatsız hisseder. Yüz ve göz çevresinde ağrı, akan burun akıntısı ya da tıkanıklığı kişiyi kendi kendine de kalabalık ortamlarda da rahatsız eder. Özellikle çalışan kişiler bu hastalığın neden olduğu sorunlardan dolayı işine yeterince konsantre olamaz. Bunun neticesinde adaptasyon sorunu yaşayarak iş ortamında gerekli verimliliği sağlayamadığı için kendini kötü hisseder. Ağızda oluşan kötü koku kişinin kendine olan güvenini kırabilir. Toplum içinde bundan dolayı kınanma korkusu ile psikolojisi bozulabilir.

Sinüzit görüldüğü gibi kişiyi pek çok açıdan olumsuz yönde etkilemektedir. Bu açıdan sinüzit tedavisini kişinin bir an önce olması ve bu hastalıktan kurtulması gerekir. Tedavi şekli sinüzit hastalığına neden olan durumlara göre değişebilir. Bazı durumlarda sinüzitten ilaçla kurtulmak mümkün olurken bazı durumlarda ise cerrahi müdahale gerekebilir. Durum ve şartlara göre sinüzit tedavisi yapılmalıdır.

Sinüzit Hastalığı Genetik mi?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın