Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit Hastalarına Tavsiyeler

Sinüzit Hastalarına Tavsiyeler

Sinüzit hastalarının yaşam kalitelerini yükseltebilmeleri için öncelikle kendilerine  “sinüs dostu” bir ortam oluşturmaları gerekir. Bu da demektir ki; sinüs ağrısı ve basıncını tetikleyen tüm olumsuz koşulları azaltmalı ve sinüzit belirtilerini arttıran nedenleri saptamalısınız.

Alerjiler, sinüs enfeksiyonunun en yaygın nedenlerinden biridir. Saman nezlesi ve diğer alerjik reaksiyonlar; burun içerisindeki kemiklerin sinüs geçitleri olan boş alanları tıkar ve burun zarının şişmesine sebebiyet verir. Aynı zamanda mukus üretiminin de artmasına ve kanalları tıkayarak sinüs ağrısına yol açar. Burun tıkanıklığı, kuruluk, kalınlaşmış mukus da sinüzit semptomlarının kötüleşmesine neden olabilir. Yazımızın devamında yer alan tavsiyelere uyarak, sinüs ağrısını hafifletebilir ve diğer sinüzit belirtilerinin azalmasını sağlayabilirsiniz.

sinüzit hastalarina tavsiyeler

Sinüzit hastaları için uzman hekimler tarafından altı çizilen önemli tavsiyeler ve hastalığı hafifletmek için uygulayabileceğiniz pratik yöntemler aşağıda listelenmiştir.

Tavsiye 1

Burun kuruması, alerjik sebeplere bağlı sinüzit sorunları riskini arttırır. Bunun için, bulunduğunuz ortamın çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Kazak gibi yünlü ve kalın giysiler de vücut ısınızı arttıracağından sinüs semptomlarını ağırlaştırabilir. Bunun yerine normal oda ısısında daha rahat kıyafetler tercih etmelisiniz.

Tavsiye 2

Çok nemli ya da kuru havaya sahip ortamlar sinüs ağrılarını ve diğer sinüs semptomlarını şiddetlendirebilir. Bunun için; evinizde havayı nemlendiren cihazlar bulundurarak, sinüs ağrısının oluşmasını engelleyebilirsiniz. Kuru hava, toza karşı alerjisi olan sinüzit hastalarının da şikayetlerinin artmasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda çok nemli ve küflü ortamlar sinüs sorunlarını arttırabilmektedir. Ne çok nemli, ne de çok kuru bir ortamda bulunmaya çalışın. Özellikle Mart, Nisan ve Ekim aylarında odanızda havayı nemlendiren cihazlar çalıştırın. Bu cihazları düzenli olarak temizleyin.

Tavsiye 3

Bulunduğunuz ortamda klima çalıştırıyorsanız ve düzenli olarak bu klimanın bakımı yapılıp, temizlenmiyorsa; havadaki bakteriler sinüs enfeksiyonlarını tetikleyebilir.

Tavsiye 4

Evinizin havasının sürekli temiz olması şarttır. Bu nedenle, bulunduğunuz odayı sıklıkla havalandırın. Kirli hava sinüs sorunlarını ağırlaştırır. Özellikle ortamda sigara içiliyorsa, sinüs ağrılarınız şiddetlenebilir. Yine, polen mevsimlerinde de alerji sorunlarına bağlı sinüzit semptomlarının ortaya çıkmaması için evinizi düzenli olarak havalandırmayı ihmal etmeyin.

Tavsiye 5

Günde en az bir litre su içmeye özen gösterin. Sinüzit hastalarının her gün yeterli miktarda su içmelerini uzmanlar önermektedir.

Tavsiye 6

Sinüslerde biriken mukusu arındırmak ve sinüsleri rahatlatmak için; evde kendiniz bir tarif deneyebilirsiniz. Bunun için; bir kaba önceden kaynayıp ılınmış suyu alın ve içerisine 1 çay kaşığı tuz ilave edin. Burun boşluklarını bu tuzlu su yardımı ile temizleyin. Bir diğer çözüm ise; neti pot cihazıdır.

Tavsiye 7

Sigara dumanı, temizlik ürünleri, saç spreyi gibi kimyasal ve koku yayan maddeler, sinüzit hastalarının şikayetlerini daha da arttırmaktadır. Sinüzit hastaları kokuya karşı daha duyarlı hale geldiklerinden, sigara içilen ortamlarda bulunmayın ve kimyasal temizlik ürünlerinden uzak durun. Aynı zamanda, evde evcil hayvan bulunması da alerjik sinüzit rahatsızlığından muzdarip hastaların sinüs ağrılarının şiddetlenmesine sebebiyet verebilir. O nedenle, evinizde evcil hayvan bakıyorsanız, haftalık temizliklerini yapın ve evcil hayvanınızı yatak odanızda tutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Suna Beylice dedi ki:

  Tavsiyelerinizin hepsini dikkatle okudum, bu değerli yazı için teşekkür ederim. 6 yılı aşkın süredir sinüzit hastalığı ile mücadele ediyorum ve bu yazıyı okuyan hastalara neti pot cihazını tecrübe etmiş, faydalarını görmüş biri olarak önerebilirim. Tavsiyeleriniz arasında henüz denemediklerim var, onları da en kısa sürede uygulayacağım. Tekrar teşekkürler, başarılar dilerim.

  1. admin dedi ki:

   Değerli yorumunuz için teşekkürler Suna Hanım. Yazıda sunmuş olduğumuz tavsiyeler, uzman hekimlerin de hastalarına sıkça tavsiye ettiği hastalığı hafifletme yöntemlerinden bazılarıdır.

 2. aydın dedi ki:

  Tavsiyeleriniz için çok sağolun. Sanırım beni klima etkiliyormuş 2 haftadır oldukça rahatım.

 3. aslan dedi ki:

  sünüsleri boşaltmak cok basit ama yıne doluyor 10 dakika içinde boşalıyor yıne doluyor ben ilacını buldumhiç bir zararıda yok sadece 5 veya 10 dakikada gözleriniz fal taşı gıbı aclıyor tel yazcam telden ilacın ismini vercem 5349804297 cunku bıu süniztden 2 yldır cekıyorum bn cok acı cektım isteyen olursa göndereblirım hiç bir ücret taleb etmıyorumnm

 4. akın dedi ki:

  ilacın ismi neden gizli aceba aslan bey

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.