Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit En Çok Kimlerde Görülür?

Sinüzit En Çok Kimlerde Görülür?

Sinüzit akut ve kronik olarak ikiye ayrıldıktan sonra, istatistikler doğrultusunda neredeyse çocuk yaştan yetişkin yaşa hatta ileri yaşlılık evresine kadar her yaş grubunda görülebilecek bir hastalıktır.

Çocuklarda sinüzit hastalığı daha az tespit edilmektedir ve çoğu zaman başka hastalıklarla da karıştırılabilmektedir. Özellikle 5-6 yaş gruplarında sinüsler tam olarak oluşmadığı için tanım itibariyle sinüzit çok karşılaşılan bir tablo olmamaktadır.

Ergenlik dönemi itibariyle sinüsler oluşumunu tamamlamaya başlar. Bu dönemden sonra sinüzit hastalığı teşhisleri yaygın olarak yapılmaktadır. Sinüzit en çok ergenlik döneminde ve orta yaş grubunda görülmektedir.

Kronik yani müzminleşmiş sinüzit üzerinde duracak olursak, burun içerisinde bir takım anatomik problemleri olan, bazı yapısal bozukluklara sahip kişilerde de sinüzit hastalığı ile sıkça karşılaşılabilmektedir. Dolayısıyla bu tip sorunları erken tespit edip, zamanında tedavi olmakla kronik sinüzitin önüne geçmek mümkündür.

sinuzitKısaca yorumlamak gerekirse; sinüzit, her yaş grubunu etkileyen, akut veya kronik olarak ortaya çıkabilen önemli bir kulak burun boğaz hastalığı diyebiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gürhan Ege dedi ki:

    Faydalı bir yazı olmuş, emeğinize teşekkür ederim. Yazıda da belirttiğiniz gibi ergenlik dönemindeyim ve sinüzit ağrılarım, alerjik belirtilerim oldukça yoğun. Birkaç kez doktora göründüm ancak şuan için ilaç tedavisi yapıyoruz. Ameliyat olursam sonucu buradan sizlerle de paylaşacağım. İyi çalışmalar dilerim.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.