Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit Bulaşıcı Mı?

Sinüzit Bulaşıcı Mı?

Sinüsler elmacık kemikleri üzerinde, gözlerin altında, burun arkasında yer alan hava yollarıdır. Sinüs enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve alerjik reaksiyonlar sonrası ortaya çıkabilir.

Sinüs astarı üzerinde mukus oluşmaya başladığınca, bakteriler de birikmeye başlar ve sonuç olarak sinüslerde enfeksiyona neden olur. Bu enfeksiyonla birlikte baş ağrısı ve yanak, göz, diş üzerinde ağrılar meydana gelebilir.

Sinüzit Kişiden Kişiye Bulaşır Mı?

Bu soruya cevap vermeden önce, sinüzite neden olan iki farklı enfeksiyondan bahsedeceğiz. Sinüs enfeksiyonları viral ve bakteriyel olarak sınıflandırılabilir. Sinüzit hastalığı nedenlerine bağlı olarak, bazen kişiden kişiye yayılabilir.Çoğu durumda, sinüzit bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak sinüzit enfeksiyonunun kişiden kişiye bulaşmasının da bazı nedenleri vardır.

Viral Sinüs Enfeksiyonları

Virüsler Bulaşıcıdır!

Virüslerin neden olduğu sinüs enfeksiyonu bir kişiden diğer kişiye aktarılabilir. Eğer karşı tarafın bağışıklık sistemi güçlüyse, büyük ihtimalle enfeksiyondan etkilenmez. Soğuk algınlığının da kış aylarında kişide kişiye bulaştığını unutmayın. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişiler sinüs enfeksiyonunu kolaylıkla kapabilirler.

Kış aylarında soğuk algınlığı ve öksürük gibi rahatsızlıklara yakalanma oranı yüksektir. Soğuk hava daha kolay hasta olmamıza neden olur. Bu gerçeği göz önünde bulundurduğumuzda, virüsler nedeniyle gelişen sinüzit hastalığının da bulaşıcı olabileceğini söyleyebiliriz.

Soğuk algınlığı, grip ve sinüzit hastalığına neden olan virüsler genelde el teması ile yayılabilirler. Bu nedenle, bulaşıcı olduğu konusunda birçok uzman hemfikirdir.

Burun akıntısı ve öksürükten kaynaklanan küçük hava damlacıkları virüslerin ana taşıyıcılarıdır. Kişiye bu virüs bulaştığınca akut sinüzit gelişebilir. Özellikle çocuklar arasında solunum yoluyla bu virüsler hızla yayılabilir.

2 yaş altındaki çocuklar ve 65 yaş üzeri bireylerde virüslere bağlı sinüzit hastalığının bulaşma riski oldukça yüksektir.

Bakteriyel Sinüs Enfeksiyonları

Sinüzit hastalığının nedeni bakterilerse, sinüs enfeksiyonu bulaşıcı değildir. Çünkü bakteriler kontrol altına alınabilirler ve hava yolu ile aktarılmazlar.

Bakteriyel sinüzit bazen bir viral üst solunum yolu (soğuk algınlığı veya grip gibi) hastalıklarıyla bağlantılı olarak gelişebilir. Sinüzit enfeksiyonuna neden olan bakteriler şunlardır:

  • Streptococcus pnömoni
  • Staphylococcus aureus

Sinüslerde Tıkanıklık

Az miktarda mukus tabakasının hava geçişi sağlaması durumunda, sinüslerde tıkanıklık olmadan sinüzit enfeksiyonu görülebilir. Ayrıca hava geçişini engelleyen etkenlerden biri olan poliplerin yokluğunda da sinüslerde tıkanıklık olmayadabilir. Polipler, üzüm tanesine benzerler ve hava geçişi ile koku alma duyusunu engelleyebilirler.

Uzman Görüşleri

Uzmanlar, sinüs enfeksiyonu (sinüzit ve rinosinüzit) hastalığının bulaşığı olup olmadığı konusunda fikir ayrılıklarına düşmekteler. Bazı uzmanlara göre bakteri ve virüslerin (ve bazen mantarlar) neden olduğu sinüs enfeksiyonları, kişiden kişiye aktarılabilir. Bu bakteri, virüs veya mantarlar bazen de sinüs enfeksiyonlarına neden olabilir. Diğer uzmanlara göre ise, bakteri ve virüsler sadece sinüs enfeksiyonu olan bireylerde uygun koşullar içerisinde gelişmektedir ve diğer kişileri tehdit altına almamaktadır.

Bakteri, mantar veya virüslerin neden olduğu sinüzit hastalığının kişiden kişiye bulaşıp bulaşmadığı sorusu tıpta hala bir tartışma konusudur. Ancak sinüs enfeksiyonlarının bulaşma riskini gözden çıkarmak için sinüzit hastalığı olan kişilerin bağışıklık sistemi zayıf olan bebekler ve yaşlılar ile yakın temastan kaçınmaları önerilmektedir. Bu kişilere sinüs enfeksiyonu daha kolay aktarılabilir.

Sinüs Enfeksiyonu ve Soğuk Algınlığına Karşı temel Önlem ve Tedbirler

Bazen soğuk algınlığı sinüzit ile karıştırılabilir. Yine, soğuk algınlığı sonrasında da sinüs enfeksiyonu meydana gelebilir. Bağışıklık sisteminizin durumuna göre, soğuk algınlığı ile sinüzit arasındaki bağlantı değişkenlik gösterir.

Sinüzit enfeksiyonları genellikle hemen tedavi edilmezse, beraberinde soğuk algınlığı da görülebilir. Soğuk algınlığı, bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Eğer kişi zayıf bir bağışıklık sistemine sahipse, bakteri ve virüslerin nüfuz etmesi son derece kolaydır.

Eğer bakteri ve virüslerden kaynaklı üst solunum yolu hastalıklarından uzak kalmak istiyorsanız, sağlıklı beslenerek bağışıklık sisteminizi güçlendirmelisiniz. Özellikle virüslere bağlı sinüzit hastalığının bulaşıcı olması nedeniyle, bu enfeksiyondan korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlü tutacak vitamin ve mineralli besinlere ağırlık vermelisiniz. Sinüzit enfeksiyonu ile soğuk algınlığının ortak belirtileri olan öksürük, burun akması ve benzeri şikayetlere karşı vücudunuzda savunma oluşturursanız, sinüzitten korunabilirsiniz. Alerjilere karşı da vücudunuzun savunmasız kalmaması için sinüzite iyi gelen yiyecekler ile beslenmenizi öneriyoruz.

Doktorlar her zaman tedbirin tedaviden daha iyi olduğunu söyler. Şimdi, sizler de sinüzite neden olan faktörlerin farkındaysanız, daha bilinçli ve sağlıklı beslenerek bu enfeksiyondan kaçınabilirsiniz.

Mikrop ve bakterileri ortadan kaldırmak için ellerinizi yıkamayı düzenli alışkanlık haline getirin.

Sinüzit yaygın görülen bir hastalıktır. Ancak ciddi bir hastalık olmadığı halde hafife almamak gerekir. Bazen bu hastalıkların basit bir komplikasyon başlatarak daha ciddi hastalıklara neden olabildiği gerçeğini unutmamalı ve doktorunuza görünerek bir an önce tedavi olmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Zeynep Öge dedi ki:

    Çok teşekkürler tavsiyelerini uymaya çalışacağım inşallah yıllardır muzdarip olduğum bu hastalıktan ben de şifa bulurum.

    1. admin dedi ki:

      Değerli yorumunuz için biz teşekkür eder, acil şifalar dileriz.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.