Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit Beyin Apsesine Yol Açabiliyor

Sinüzit Beyin Apsesine Yol Açabiliyor

Soğuk havaların artması ile birlikte sinüzite dair şikayetler de artış gösterdi. Sinüzit gerekli tedavi uygulanması sürece menenjit, körlük ve beyin apsesi gibi ciddi sorunlara neden olabilen bir rahatsızlıktır.Sinüzit beyin apresine yol açıyor ve bu sorunun tedavi edilmesi de hayli zorlu oluyor. Sinüzitten kaynaklanan beyin apsesi bir anda gerçekleşmiyor. Sinüs enfeksiyonun yayılması ve iltihaba dönüşmesi belirli bir süreci kapsıyor. Damarlara giren mikrobu vücut kendi normal işleyişi ile yok edemediğinde bakteri damar duvarını iltihap olarak kaplıyor. Burada oluşan iltihap ise beyne yayılarak beyin apsesine yol açıyor. Aslında bu sorunun temelinde çok fazla önemsemediğimiz, nasıl olsa zamanla geçer dediğimiz sinüzit yer alıyor.

Sinüzitin en önemli sebeplerinden birisi üst solunum yolu enfeksiyonudur. Bununla birlikte burun tıkanıklığı, akıntısı ve nefes almada zorluk da sıkça rastlanan belirtilerdendir. Kış aylarında daha çok başlayan bu şikayetlerin mutlaka önemsenmesi gerekiyor. Aksi takdirde önemsenmeyen sinüzit beyin apsesine neden olur. Kaldı ki hastalık kronik bir vakaya dönüştüğünde ilaç tedavisinden yanıt alınamayarak cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gibi durumlarda endoskopik sinüs cerrahi yöntemi kullanılmaktadır. Kronik vakalarda başarı şansı her ne kadar yüksek olsa da, beyin apsesi son derece ciddi bir vakadır ve teşhis için ne kadar erken davranılırsa o kadar iyidir.Sinüzit ve Beyin Apsesi

Beyin Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzitten kaynaklı beyin apsesi tedavisinde apsenin yeri, büyüklüğü, enfeksiyonun süresi ve hastanın durumunun ne kadar kötü olduğuna bakılarak tedaviye karar verilir. Apse hayati tehlike taşıyorsa direkt olarak cerrahi müdahale ile apsenin boşaltılması sağlanır. Apse küçük, ancak hastanın şikayetleri fazla ise biyopsi yapılarak örnek alınır ve antibiyotik tedavisine hemen başlanır. Eğer tedavi için geç kalınmışsa ameliyata başvurulur. Beyin apsesi ve sinüzit rahatsızlığı hakkında tüm teşhislerin yapılması ile hekim tarafından hangi yöntemin uygulanacağına karar verilir. En doğru kararı doktorunuz vereceği gibi, cerrahi müdahale sonrasında kontroller de son derece önemlidir. Apsenin tekrarlama riski olmakla birlikte beyin apsesi ameliyatı sonrasında en büyük sorun epilepsi riskidir. Kısacası sinüzitten kaynaklı şikayetlerde erken tanı beyin apsesi oluşumunu önleme adına büyük önem taşıyan bir konudur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.