Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

sinuzit belirtisi bas agrisiSinüzit, genel olarak göz ve alın bölgesinde zonklayan ağrılar şeklinde kendisini belli eder. Kişi öksürdüğünde, öne eğildiğinde ya da bir yük kaldırmaya çalıştığında bölgedeki ağrı hemen hissedilebilir. Bu durum, fiziksel hareketin sinüs boşlukları içerisindeki basıncı yükseltmesinden kaynaklanmaktadır. Bu ağrıların sinüzit kaynaklı olup olmadığının sağlamasını; burnun üst kısmına ve alnın orta kısmındaki çukura parmakla baskı uygulayarak yapabilirsiniz. Bu bölgelere baskı uyguladığınızda ağrı hissediyorsanız, sinüzit hastası olma ihtimaliniz yüksektir.

Sinüzit hastalarında yaygın olarak tespit edilen belirtilerden biri de; sürekli burun akıntısıdır. Sinüzit akıntısı genel olarak tek kanaldan (tek burun deliğinden) olup, sarı ile yeşil renk tonlarında yoğun bir kıvamdadır.

Sinüzit Belirtileri

Akut Sinüzit Belirtileri: Sarı ve yeşil tonlarında burun akıntısı, kanlı burun akıntısı, göz çevresinde ağrı, diş ağrısı, diş ağrısının etkisiyle yanaklarda sızlama, yüz genelinde basınç hissi, kişi eğildiğinde baş ve yüzün genelinde yüksek basınç hissi, ağız kokusu, hafif ateş, kuru öksürük ve mide şikayetleri şeklinde olabilir.

Kronik Sinüzit Belirtileri: Koyu renk ve yoğun kıvamda burun akıntısı, genizde akıntı, burunda sürekli tıkanıklık, koku almada zorluk, geceleri öksürük şeklinde olabilir.

Sinüzit hastalığına işaret eden diğer genel belirtiler şunlardır:

  • Öne eğilme esnasında hissedilen yüz ve baş ağrısı
  • Göz çevresi ve yanak bölgesinde düzenli ağrılar
  • Burunda genel bir tıkanıklık hali
  • Alın bölgesi ve başta hissedilen genel bir basınç
  • Yeşil, sarı veya daha koyu tonlarda, bazen de kanlı burun akıntısı
  • Badiren kuru öksürük ve hafif ateş
  • Geniz akıntısı
  • Geniz akıntısından kaynaklanabilen mide bulantıları
  • Uzun süre geçmeyen genel kış enfeksiyonları

Yukarıda listelenen genel belirtilerin başka rahatsızlık ve hastalıkların belirtileri olabileceğini de hatırlatmak isteriz. Özellikle migren tipi ve nörolojik baş ağrıları sinüzit ağrıları ile büyük benzerlik göstermektedir.

Sinüzit belirtilerinden bir veya birkaçı sizde mevcutsa, vakit kaybetmeden doktora görünmenizi ve kesin teşhis için muayene olmanızı tavsiye etmekteyiz. Özellikle akut sinüzit tedavisinde geç kalındığında, daha ağır hastalık ve atakları tetikleyebilmektedir.

Bir önceki “Sinüzit Nedir” başlıklı yazımızdan; sinüzit hastalığı hakkında geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sinüzit hastalığı hakkında daha geniş bilgiye sitemizdeki güncel yayınlardan ulaşabilir, doğal ve klinik tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.