Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sinüzit Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İnsanlar yaşamları boyunca zaman zaman baş ağrıları çekebilir. Ciddi sorunlara neden olmayan baş ağrılarından biri de sinüzit diyebiliriz. Sinüzit belirtileri arasında baş ağrısı mevcut bulunuyor. Fakat bazen sinüzit nedeni ile ortaya çıkan baş ağrıları şiddetli bir şekilde geçebilir. Asıl neden sinüslerin tıkanması ile yeterli hava ve oksijen alamama, tıkanıklıktır. Sinüs baş ağrıları aynı zamanda halsizlik, stres, yüksek ateş, hatta migren oluşumuna neden olur. Bu yazımızda sinüs baş ağrılarını nasıl geçirebileceğimizi, antibiyotik kullanımından önce ne yapmamız gerektiği hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Gelin birlikte doğal yöntemler neler göz atalım.

Bol Su Tüketin

Günlük yaşantımızda su birçok hastalığı tedavi etmede yardımcı olan gıdalar arasında yer alır. Fakat su tüketimi günümüzde oldukça az yapıldığı için birçok rahatsızlığın kaynağı olabiliyor. Sinüzit tedavisinde de su oldukça önemli bir yere sahip. Yetişkin bir kişi gün içinde en az 2 litre su tüketmesi gerekir. Böylece sizin daha rahat nefes almanıza yardımcı olacak.

Buhar Banyosu

Sıcak suyun buharı sinüsleri açmak için tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Nefes darlığı çeken kişi kesinlikle buhar banyosu yaparak nefes almasını kolaylaştırmalı böylece hastalık daha hafif geçecek ve kişiyi rahatlatacaktır. Buhar banyosu suyun içine katılan bitkisel karışımlar veya damla sayesinde daha rahatlatıcı olacaktır.

 

Domates Çayı

Domates sinüsleri iyileştirme yeteneğine sahip yiyecekler arasında yer alıyor.

  • 2 bardak domates suyu
  • 2 diş sarımsak rendesi
  • 2 kaşık limon suyu

Malzemeleri karıştırarak mikrodalgada ısıtın. Bu karşımın hem buharı teneffüs edilmeli, hem de günde en az 2 bardak içilmelidir.

Tarçın

Tarçın antibakteriyel ve antiseptik özelliğe sahip baharatlar arasında yer alıyor. Sinüsler nedeni ile burun kanallarınız tıkanmış ve şişmiş olabilir. Tarçın tüketimi viral enfeksiyonlardan koruyarak, burun kanallarının açılmasında yardımcı olan bir etmendir.

Hava Nemlendirici Makineler

Bulunduğunuz odanın nemli olması burun kanallarının açık kalmasına yardımcı olur. Sinüsleri rahatlatan hava nemlendirme makinelerinden kullanabilirsiniz.

Masaj Uygulaması

Alın, baş bölgesi, şakaklar, burun kenarları sinüslerin tıkalı olduğu için ağrı oluşmasına neden olur. Buralara parmak uçlarınızla uygulayacağınız masaj iyi gelecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.