Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit Baş Ağrısı Yapar Mı?

Sinüzit Baş Ağrısı Yapar Mı?

Sinüzit hastalığının en rahatsız edici semptomlarından biri baş ağrısıdır. Sinüzite bağlı olarak; baş ağrısı en çok gözler, burun, elmacık kemikleri, yanaklar, üst dişler ve alın bölgesi etrafında hissedilir. Ağrı genellikle ani baş hareketi ya da zorlamayla yoğunlaşır. Aynı zamanda, sinüzit hastalarında görülen baş ağrısı; burun akıntısı, ateş, burunda dolgunluk hissi ve yüzde şişme gibi diğer sinüs semptomlarıyla birlikte görülebilir.

sinüzit baş ağrısı yapar mı

Sinüslerin iltihaplanması genellikle alerjik reaksiyon, tümör veya enfeksiyon sonucu oluşur. İltihaplanan sinüsler, burunda şişme ve mukus üretiminin armasına neden olur. Bu durum sinüs kanallarının bloke olmasına yol açar. Sinüslerde biriken mukus tabakası nedeniyle artan basınç baş ağrısına benzer bir ağrıya neden olur. Herkes yoğunluğu ve süresi bakımından farklı seviyelerde sinüzitle beraber baş ağrısı hisseder.

Birçok kronik baş ağrısı, sinüzitle alakalı olsa da; geçmeyen baş ağrıları migren veya stres kaynaklı da olabilir. Tedavisi baş ağrısı türüne bağlı olarak değişir. Baş ağrısı şikayeti olan kişilere doktor tarafından sinüzit tanısı konulması ve sinüslerin baş ağrısına neden olup olmadığının belirlenmesi tedavi için önemli bir noktadır.

Sinüzit neden baş ağrısı yapar?

Soğuk algınlığı, alerjenler veya sinüs enfeksiyonunun gelişmesi mukoza zarının şişmesine neden olur ve sinüs boşluklarında tıkanıklık meydana gelir.  Kış ya da sonbahar ayları sinüzite bağlı baş ağrısı semptomunu tetikleyebilir. Soğuk havalarda sinüzit hastaları baş ağrısından daha sık şikayetçi olurlar. Aynı zamanda, sigara içilen ortamda bulunmak ve çevresel faktörler (polenler) de sinüzit hastalarında baş ağrısını tetikler ve şiddetini arttırır. Solunum yolu enfeksiyonları ve alerjik rinit de baş ağrısına neden olabilir. Bazen öne eğilmek sinüzit hastalarında baş ağrısını daha da arttırır.

Sinüzit baş ağrısı nasıl geçer?

Sinüzite bağlı baş ağrısı tedavisi genellikle semptomların giderilmesi ve enfeksiyonun tedavi edilmesine yöneliktir. Enfeksiyonlu sinüslerin tedavisinde semptomlara bağlı olarak antibiyotik tedavisi önerilebilir. Antibiyotiklerle sinüs tıkanıklığının açılması hedeflenir. Üç gün süreyle nazal dekonjestan ilaçların kullanımı da hekim tarafından önerilebilir.

Sinüs enfeksiyonlarını tedavi etmek için verilen ağrı kesiciler hastalarda rahatlama sağlamıyorsa, kortikosteroid ilaçlar inflamasyonu azaltmak için reçeteye yazılabilir. Alerjik sinüzit olan hastalarda ise alerjilerine yönelik bir tedavi uygulanarak baş ağrısı giderilir. Dekonjestan veya ağrı kesici ilaçların çok sık alınması aşırı baş ağrılarına neden olabilir. Dekonjestan ilaçlar hekim tarafından önerildiği takdirde alınmalıdır. Bu ilaçlar kan basıncını arttırabilir ve yüksek tansiyonu olan hastalarda bazı yan etkilere sebebiyet verebilir.

Bol sıvı tüketmek, sinüzit baş ağrısı tedavisinde yararlı olabilir. Nem dengesi iyi olan ortamlarda bulunmak ve burun spreyleri kullanmak da basit önlemler arasındandır.

Nadir durumlarda, doktorunuz polipleri çıkarmak ya da kronik sinüzit sonucu şişen sinüsleri açmak için sinüs cerrahisi önerebilir.

Kronik sinüzit baş ağrısı tedavisi

Kronik sinüzit hastalarında bağ ağrısını tedavi etmek için sıcak nemli havluyla kompres yapılarak, tıkalı olan sinüs boşluklarının rahatlaması sağlanabilir.  Buhar banyosu da tıkalı sinüs kanallarının rahatlayarak, baş ağrısının azalmasına yardımcı olur. Sıcak kompres genellikle burun ve sinüslerde ağrıyı gidermek için yararlıdır. Tuzlu suyla burnu yıkamak da evde uygulayabileceğiniz sinüzit baş ağrısı tedavi yöntemleri arasındadır.

Sinüzitten kaynaklı baş ağrısına ne iyi gelir?

Sinüzit hastalarının ortak şikayetlerinden biri olan baş ağrısı semptomlarını hafifletmek için bazı doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini evinizde deneyebilirsiniz. Baş ağrısı şiddetinin arttığı durumlarda ise doktorunuza başvurmalısınız.

Sinüzitten kaynaklı baş ağrısından kurtulmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Elma sirkesi, doğal ağrı kesiciler ve nane yağı ile aromaterapi; sinüs enfeksiyonları nedeniyle tıkanan sinüslerin açılmasını sağlayarak sinüzit baş ağrısını hafifletebilir.
 • Vücudunuzun enfeksiyonlara karşı savaşması için dengeli beslenmeye ve bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaya özen gösterin.
 • Bol su içmek, sinüslerdeki iltihabın azalmasına yardımcı olabilir.
 • C vitamini antioksidan bakımından zengindir. Sinüs enfeksiyonları ile mücadele etmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitamini bakımından zengin gıdalar tüketin. Limon ve yeşil çay tüketebilirsiniz. Ayrıca günlük C vitamini takviyesi alınabilir.
 • Sıcak çorbalar burun tıkanıklığını ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Hazırladığınız çorbaların içerisine karabiber ilave edebilirsiniz. Çorba içmek bağışıklık sistemine şifa sağlar.
 • Baharatlı ve acılı gıdalar yemek, burun tıkanıklığının giderilmesine ve sinüzite bağlı baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.
 • Alkollü içeceklerden kaçının. Alkol tüketimi, sinüs ve nazal doku şişmesine neden olabilir.
 • Sıcak ve soğuk kompresler, mukus tabakasıyla tıkalı olan sinüsleri rahatlatır ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. 3 dakika boyunca ağrı ve basınç olan bölgeye sıcak kompres uygulayabilirsiniz. 5 gün tekrarlayarak daha etkili sonuç alabilirsiniz.
 • Zencefil, anti-enflamatuar ve ağrı kesici özellikleri sayesinde bitkisel sinüzit baş ağsı tedavisinde kullanılabilir. Taze zencefili dilimleyerek 10 dakika boyunca sıcak suda bekletin ve zencefil suyunu süzün. Hazırlamış olduğunuz bu zencefil çayını sıcak tüketin.

Baş ağrısı belirtilerinin sinüzitten kaynaklı olup olmadığını doktorunuz tanı koyduktan sonra kesin olarak anlayabilirsiniz. Baş ağrısı gerçekten sinüslerin tıkanması nedeniyle oluyorsa, büyük olasılıkla ateşlenme de olacaktır.  CT taramaları, MRG ve fiziksel muayene ile birlikte sinüslerin tıkalı olup olmadığı hekim tarafından anlaşılır ve uygun bir tedavi önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Şahin Yaşar dedi ki:

  Bana hastalığımın Sinüzit denildi yıllardı ağrı çektim . Sonra bir gün invertıtpopillom (İsimde harf hatası olabilir) dediler burnumun içi tıkanık zaman geçtikce tıkanıklık yapan polipler nerdeyse burnumun dışına taşacakı 17 defa ameliyat oldum burnumun kenarından kestikleri oldu . üst damak dişleri üzerinden kırarak elmacık bölgesine girerek polipleri aldılar çözüm olmadı İbnisina Hast. Dr. Cem MAÇO (Rabbim ondan razı olsun) Sinüs Rinse diye bir ilaç önerdi ameliyat sonrası ve nezl e olduğumda bu ilaç ile burnumu yıkadım ayrıca denize gittim burnuma mesh ederek tuzlu su ile yıkadım kışın kaynamış 1 lt. suya 1 çorba kaşığı tuz koyarak tuzlu su yaptım ve kullandım şükür 10 senedir ameliyat olmuyorum iyiyim. çok ve sık ameliyat oldum koku alma durumum çok zayıf. Rabbim herkese acil şifa versim.

  1. admin dedi ki:

   Bu önemli tecrübelerinizi bizlerle ve okuyucularımızla paylaştığınız için teşekkür eder, sağlıklı bir ömür dileriz.

 2. Emin dedi ki:

  Çörek otu yağından her buruna üçer damla damlatılacak bakın burnunuz nasıl açılacak, çörek otu yağı kullanmanızı tavsiye ederim.

 3. Ezma dedi ki:

  Burnumdan nerdeyse yıllardır düzgün nefes alamıyorum burun kemiği eğriliği var bu da sinizütümü tetikliyo baş ağrısı için gitmedğim dr kalmadı burnumdan ameliyat oldum sadece 3 ay düzgün nefes aldm sonra herşey eskiye döndü burun yıkama yöntemi diye bişey izledm tv de sinizit suyu hazırlanıyo 1 lt suya 1 er tatlı kaşığı deniz tuzu propolis ve karbonat birkaçgündür yapıyorum ayhan ercan zahide yetişte verdi tarifi inanılmaz güzel açtı burnumu sprey kullanıoyodm 3,4 saat yine tıkanıyodum şiddetle tavsiye ediyorum mükemmel nefes alıyorum adama çok dua ediyorum propolis antibiyotik görevinde hergece yıkıyorum tıkanmadığı halde iltabı geniz akıntısını burun tıkanmayı yok ettği için başağrısıda oluyo ve sabahları çok enerjk uyanıyorum bu kadar yazmamn sebebi çok çektm şuan çok mutluyum?

  1. murat dedi ki:

   Anlamadım burnunuza mı çekiyorsunuz propolisi daha açıklayacı yazabilir misin?

 4. neşe dedi ki:

  propolis kullanmaya başladım.2.günü sinüs akıntılarım başladı daha iyi nefes alıyorum.günde 15 damla yarım bardak suyun içine damlatarak kullanıyorum.

  1. murat dedi ki:

   MErhaba Neşe, bende bugün propolis aldım buruna çekiliyor mu?

 5. Ali dedi ki:

  Propolis nerde bulabirim attardamı satılıyor.

  1. admin dedi ki:

   Propolisi hem aktarlarda hem eczanelerde bulabilirsiniz. Eczanelerde ‘organik propolis’ olarak da satılmaktadır.

 6. FB Lİ HÜSEYİN dedi ki:

  ÇİFT taraflı bileteral maxsiler sinüzitim vardı.Geçmezse ameliyat denilen sinüzitten ,doktorun verdiği antibiyotik , sinüz rinse kullanımı (eczanelerde satılan plastik şişe ve hazır tuz ve karbonot karışımı) ve doğal buhar soluma (Kaynamış suyu 2 defa 10 dk aralıklarla 5 dk başı havlu vb ile kapatarak soluma) ile tedavi ettim.
  Not: Karışımın suyu mutlaka hazır su veya kaynamış ılımış su olmalı.
  Ayrıca, şişede belirtilen işaretli kaynamış suya,1 çay kaşığı tuz ( kaya tuzu daha iyi olur)yarım çay kaşığı karbonot koyarak da sinüz rinse hazırlayabilirsiniz.
  Hazırlanan karışımı, vücud dik,baş hafif öne doğru ve mutlaka ağız açık olacak şekilde bir burun deliğinden sıkın sonra diğer buruna sıkın.Hafifçe hınkırın. MUTLAKA YARARI OLACAKTIR. Herkese geçmiş olsun.

 7. Hazal dedi ki:

  Ben 4 senedir çekiyorum çok baş ağrısı yapıyor nasıl geçer yardımcı olurmusunuz?

 8. Kadir Onay dedi ki:

  Alerjik astım,rinit,sinüzit,gastrit gibi hastalıkların modern tıpta tedavisinin olmadığını,antibiyotiklerle tedavi edilemediğini,antibiyotiklerin,başta bağırsak florası,böbrekler,karaciğer olmak üzere,vücudun birçok organına zarar vererek,diğer tüm hastalıklara zemin hazırladığını,artık herkes biliyor.Çözüm doğal antibiyotik etkili ürünlerdir.İnsandan sonra en mükemmel canlı Arıdır,Arı ürünleri en mucizevi yan etkisiz ürünlerdir.Propolis bağışıklık sistemini güçlendiren ürünlerin en üstünüdür,en güçlü antibiyotik ten 100 misli güçlüdür.Doğadaki en çok antioksidan içeren maddedir.Astım,bronşit,faranjit,larenjit,rinit,gastrit,troid,hemeroid,romatoid,artrit ve diğer tüm oto immun rahatsızlıklarını en etkili,en güvenilir,yanetkisiz,kalıcı tedavi eden Dünyadaki en üstün ilaçtır.En büyük sorun doğru ürüne ulaşma ve kullanım yönteminin bilinmemesidir.Erzurum Ziraat mezunu 33 yıllık Apiterapistim.Ürün temini ve kullanımında yardımcı olabilirim.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.