Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit Astımı Tetikleyebilir!

Sinüzit Astımı Tetikleyebilir!

Burun çevresine yerleşerek, sinüs boşluklarının tıkanması ve iltihaplanması sonucu oluşan hastalığa rinosinüzit adı verilir. Üst solunum yollarında yaşanan solunum yolu enfeksiyonları genel olarak rinosinüzite çevrilebilir. Grip olan kişilerin tam tedavi görmemesi sonucu sinüzite çevrilmesi kaçınılmaz olur. Kişide bu nedenle yıl içinde mutlaka sinüzit geçirme ihtimali bulunuyor.

Fakat sinüzit tedavi edilmez ise farklı boyutlara taşınabilir. Bu nedenle sinüzit doğru tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Özellikle sinüzit hastalarının nefes alabilmesi, nefesinin açık kalması önemlidir. Çünkü sinüzit kronik hale dönüşürse, yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Hatta sinüzit farklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Sinüzitin tetiklediği en tedirgin hastalıklardan bir tanesi astım oluyor. Sinüzit ile birlikte astım tedavisi aynı anda görülmeye başlar. Daha tehlikeli bir durum arz etmektedir. Ne yazık ki sinüzit hastası bir kişi astım hastalığını da taşımaktadır. Bu nedenle tedavi süreçleri oldukça zor geçer. Çünkü ikisi de bir birini tetikleyen hastalıklardır diyebiliriz.

 

Kronik Sinüzit Olanlarda Risk Çoğunlukta

Kronik sinüzit hastası olan kişilerde astım belirtilerine daha çok rastlanıyor. İkisi de üst solunum yollarına bağlı bir hastalık olduğu için bir birini tetikliyor. En zoru da ikisine birden rastlanan hastalar oldukça zor tedavi ediliyor. Hem öksürük, hem tıkanıklık hastayı oldukça zorlayan bir süreçtir. Ne yazık ki ikisi birlikte bulunan hastalarda biri iyileşmeden diğerinin iyileşmesi de imkansız oluyor.

Baş Ağrısı Ve Öksürük İle Ortaya Çıkıyor

Sinüzit hastalarının belirtileri arasında burun tıkanıklığı, geniz akıntısı gibi şikayetler görülür. bu şikayetler %95 sinüzit hastalarında görülmektedir. Bunun yanı sıra öksürük ile de karşılaşıyorsanız astım hastalığı da yaşıyor olabilirsiniz.

Sık Görülen Şikayet

Sinüzit hastalarının en sık yaşadığı problemler üst solunum yolu hastalıklarıdır. Sinüzitin ilerleyen evresinde ise koyu renkli akıntılar başlar. Bu durum tehlike arz eder. Böyle durumlarda kesinlikle doktor tedavisi gerekir. Doktor muhtemelen antibiyotik tedavisine başlayacak ve bir an önce hastalıktan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Sizde sinüzit hastalığını artırmadan tedavi etmelisiniz. Aksi durumda farklı hastalıklarla karşılaşma durumu söz konusu olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.