Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Sigara

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Sigara

Sinüzit tedavisinde ameliyat en son düşünülen tedavi seçeneklerinden biri olsa da gerekli görülen hastalarda yapıldığında sinüzitin iyileşme oranı oldukça yüksektir. Sinüzit ameliyatlarının yapılmasındaki başlıca amaç iltihapla tıkanmış olan sinüslerin açılmasını sağlamaktır. Ayrıca bu rahatsızlık ile sigara alışkanlığı iki ayrı konu gibi görünse de sinüzit ameliyatı sonrası ve öncesinde doktorların bu alışkanlığın bırakılması yönündeki uyarılarına dikkat etmek tedavi ve iyileşme sürecine olumlu etki edecektir.

Sigara Sinüziti Tetikler Mi?

Toplumumuzda görülme sıklığı oldukça yüksek düzeylerde olan sinüzit pek çok dış etkenin bir araya gelmesi ile tetiklenen ve gösterdiği belirtilerle oldukça rahatsız edici bir hastalıktır. Sinüziti tetikleyen en önemli unsurlardan biri olan sigara, burun içindeki sinüslerin kirli hava ile tıkanmasına ve zamanla sinüzite çevirmesine neden olan faktörlerden biridir ve sinüzit ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinin kısalması ve tekrarlaması gibi sorunların neredeyse tamamı sigaraya bağlıdır.

Tekrarlayan Sinüzite Sigaranın Etkisi

Sinüzit hastalığının ilaç ve ameliyat gibi oldukça çok çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Ancak tekrarlama özelliğine sahip olan bu hastalık pek çok insanında yaşam kalitesinin düşmesine ve sağlığının yerinde olmamasına neden olmaktadır. Sinüzite eşlik eden sinüs ve burun içindeki sorunlar ameliyat ile tedaviyi kaçınılmaz kılmaktadır. Ancak sinüzit ameliyatı sonrasında bile sigara içmeye devam etmek sinüzitin dolaylı şekilde de olsa tekrarlamasına neden olacaktır. Bu nedenle genel yaşamı olumsuz yönde etkileyen sinüzitten kurtulmak için sigaranın bırakılması büyük önem taşımaktadır.

Sinüzit Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Genel anestezi ile ameliyat edilen sinüzit sorunu hastaları cerrahi müdahale sonrasında hızlı bir şekilde toparlanmak ve bu hastalığın tüm olumsuz etkilerinden kurtulmak için oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Sinüzit ameliyatı sonrasında ilk birkaç saat katı gıda ile beslenmemeye özen göstermek ve yatakta istirahat sırasında yatak başının dik olmasına dikkat etmek gerekir. Sinüs ameliyatlarında artık tampon kullanılmadığı için ilk ayağa kalkmalarda ve başın öne doğru öne eğilmesi ile burunda kanamanın görülmesi normal kabul edilmektedir. Bu süre zarfında burnu sümkürerek temizlemek yerine tuzlu su ile temizlemek daha uygun olacaktır. Genellikle ameliyat olunan aynı gün içinde taburcu olunabilen bu ameliyat sonrasında kanama riskine karşın ağır kaldırmamaya dikkat etmek ve ani hareketlerden kaçınmak gerekir.

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Sigara

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Sigara

Sinüzit Ne Zaman Ameliyat Edilmeli?

Sinüzit tedavisinde ameliyat seçeneği pek çok hasta için hayat kurtarıcı nitelik taşımaktadır. Özellikle antibiyotik tedavisinde başarılı olunamamış hastalarda ve sıkça tekrarlayan sinüzit sorunu için ameliyat en doğru kararlardan biridir. Sinüziti tetikleyen burun yapısındaki eğrilik ve doğuştan gelen bozukluklar durumunda da endoskopik sinüs ameliyatı başarılı sonuçlar vermektedir. Ameliyata karar verilen hastaların ise iltihap ve poliplerinin oldukça azaldığı dönemde ameliyat edilmesi sonrasında da hızlı bir şekilde iyileşmeyi sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.