Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit Ameliyatı Çözüm mü?

Sinüzit Ameliyatı Çözüm mü?

Kişinin akut sinüzitin arkasından devamlı tekrarlayan iltihaplı sinüziti varsa hastalık kronikleşmiştir. Sinüzit sorunu, kişinin belli bir süre ilaç kullanıp aşabileceği bir sorun değildir. Özellikle kronikleşen sinüzit, devamlı kendini yeniliyor ve uygulanan tüm tedavi seçeneklerine rağmen düzelme görülmüyorsa ameliyat zorunlu olmaktadır. Sinüzit ameliyatı, olmak isteyen herkesin hemen karar verebileceği bir ameliyat değildir. Pek çok doktor, cerrahi işlemi en son seçenek olarak düşünmektir. Ne yazık ki kronik sinüziti olan hastaların büyük kısmında ameliyat mecburidir.

Sinüzit ameliyatı sonrası kendini tekrarlama riski yüksek olsa da sıkıntıdan kurtulmak isteyen pek çok hasta, ameliyatı kabul etmektedir.

Sinüzit Hastalığı Ne Zaman Ameliyat Gerektirir?

Kişilerin sinüzite yakalandıktan sonra belli bir süre tedavi olmaları gerekir. Eğer tedaviden olumlu yanıt alınmaz aksine hastalık şiddetlenerek artarsa ameliyat kaçınılmaz olur. Bunun yanında mukozanın işleyişi için destekleyici tedaviler de denenmektedir. Birçok hastada iyileşmeye yardımcı olan bu desteklemeler, sonuç vermediğinde ameliyat düşünülmektedir.

Sinüzit hastalığına teşhis konulduktan sonra herhangi bir tedaviye yanıt vermeyen hastaların ameliyat olmaları şarttır. Bu şekilde sinüzitten kurtulma ihtimalleri de oldukça yüksektir. Pek çok ameliyata nazaran sinüzit ameliyatının başarı oranı oldukça yüksektir.

Sinüzit Hastalığına Ameliyat Çözüm Olur mu?

Sinüzit sorunu, kişinin yaşam kalitesini düşüren bir sorundur. Bu nedenle bir hayli zor ve oldukça yıpratıcı bir süreci vardır. Bu süreçte pek çok hasta, ilerleyen hastalığı nedeniyle ameliyatı tercih etmektedir. Devamlı baş gösteren ağrılar, mide bulantısına kadar giden baş dönmeleri kişinin dayanıklılık direncini de zayıflatmaktadır.

Sinüzit hastalığı, çözümlenmediği durumda göze taşınarak göz bozulmalarına, beyne taşınarak menenjit rahatsızlığına, akciğere taşınarak zatürre hastalığına neden olmaktadır. Bu risklerden herhangi biri gerçekleşmeden hastanın ameliyat olabilmesi önemlidir. Sinüzit ameliyatı sonrası, belirtilen şikâyetlerin pek çoğu ortadan kaldırılacaktır. Dolayısıyla hastalığın ameliyat ile çözüme ulaştığı söylenebilir.

Sinüzit Ameliyatı Çözüm mü? Sonrasında Hastalık Tekrarlar mı?

Sinüzit ameliyatına giren hastaların %90’ı hastalığın daha sonra tekrarlayacağı endişesini taşır. Bu nedenle ameliyat seçeneğinden uzak kalır. Birçok ameliyatla kıyaslandığında oldukça basit ve hızlı olan sinüzit ameliyatı, aynı zamanda başarı oranı yüksek bir ameliyattır. Bu nedenle hastaların ameliyata girdiklerinde bu tarz negatif düşüncelere kapılmaları yanlıştır.

Hastada polipli sinüzit söz konusuysa bu durumda ameliyatı iki kez düşünmesi gerekebilir. Çünkü sinüzitin farklı bir çeşidi olan polipli sinüzit, kendini tekrarlama riski bulunan bir hastalıktır.

Sinüzit Ameliyatı Çözüm mü?

Sinüzit Ameliyatı Çözüm mü?

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Tekrarlamaması için Nelere Dikkat Edilmeli?

Sinüzit ameliyatı olan kişilerin ameliyat sonrası hastalığın tekrarlamaması için dikkatli davranmaları gerekir. Yüzlerini ve kulaklarını soğuk hava akımından korumaları, soğuk ve sıcak hava değişimlerine ani dâhil olmamaları önemlidir. Bilhassa çok soğuk içecek içmemeye özen gösterilmeli eğer sigara tüketiliyorsa bir an önce bırakılması en doğrusudur. Aksi halde sinüzit hastalığı iltihapla beraber rahatlıkla geri dönecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.