Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüs Tomografisi Nasıl Çekilir?

Sinüs Tomografisi Nasıl Çekilir?

Sinüs tomografisi olarak geçen, aslen burun tomografisinin çekilme amacı burunda oluşan tümörleri, et ve iltihabı, eğrilikleri tespit etmek amacıyla çekilir.

Sinüs Tomografisi

Burunda oluşabilecek hastalıkların tespiti için en etkili yöntem sinüs tomografisi çekmek oluyor. Sinüslerin kompleks bir yapısı mevcut bulunmaktadır. Diğer muayenelerde bu derece ayrıntılı muayene etmek mümkün olmuyor. Tomografi sayesinde sinüste oluşan problemler, burun damarları ve burunda et varsa bu sorunlar ortaya çıkarılabiliyor.

Burun için bir operasyon gerçekleşecekse muhtemelen doktor tarafından burun tomografisi istenecektir. Bu sayede ortada bir problem varsa, burunda yapılacak operasyon için bir aksilik çıkarsa belirlenmektedir.

Orta ve İç Kulak Problemleri

Orta kulakta oluşabilecek herhangi bir iltihap sorunu varsa, orta kulak görüntüsü çekilerek sorunun nedeni veya orta kulaktaki kemiğin erime düzeyini öğrenmek amacı ile orta kulak tomografisi çekilir.

 

Boyun Bölgesindeki Kitle

KBB doktorları tarafından teşhisi konulması en zor bölgelerden bir tanesi de boyun bölgesinde ki kitleler oluyor. Tomografi sayesinde burada oluşabilecek problemlerin teşhisi konulur.

Burunda ki Eğrilik

Burunda belirli düzeyde bir eğrilik mevcut ise KBB doktoru tarafından muayene edilmesi gereklidir. Endoskopla muayene gerektiği gibi bunun yanı sıra tomografi de gerekli görülebilir.

Tomografi sayesinde burunda oluşan et, burun kemiklerinde ki sorun, eğrilik sorunları ortaya çıkar. Burundaki sorunlar tedavi edilmediği sürece nefes zorluğu, ağızdan nefes alma gibi problemler ortaya çıkar. Bu sorunların çözülmesi için tedavi olmak gerekir.

Burun İçinde Oluşabilecek Tümör

Burunda oluşan sinüs problemlerini kontrol etmek maksatla çekilen bir tomografide, tümör çıkma olasılığı ortaya çıkabilir. Burun tomografisi sayesinde bu tümör gözlenebilir. Bunun teşhisini yapılması içinde uzman doktorlar tarafından tomografi istenir.

Tomografinin Zararı Var Mıdır?

Röntgenden daha fazla radyasyon yayan tomografi doktorlar tarafından en az 5 yıl ara ile istenmesi gerekir. Fakat zararlı diye burun içinde oluşabilecek rahatsızlıkların teşhisini geciktirmemelisiniz. Gerekli durumlarda burun tomografisi çekilmesi şart görülür.

Burun Tomografisi Nasıl Çekilir?
  • Hasta hazırlanarak makine içerisine yatar.
  • Doktorun belirlediği noktalar X ışınları ile görüntülenerek çekilir.
  • Oldukça basit ve kolay gerçekleşecek bir çekimdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.