Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüs Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Sinüs Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Tıkanmış, iltihaplı sinüsler geçici semptomlara neden olur. Sinüzit hastalığı ilerleyen aşamalarda ise ağrı, nefes darlığı ve kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bakteri, mantar enfeksiyonları ve virüsler sinüzite yol açan faktörlerdir. Akut sinüzit hastaları üç hafta içerisinde sinüzit belirtilerinden kurtulurken, bazıları için durum ne yazık ki aynı olmaz ve bu enfeksiyon kalıcı, sürekli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Tıkalı sinüslerde çok fazla mukus birikmesi ile birlikte sinüslerde iltihaplı kan damarları hastalarda ağrı ve acı gibi şikayetlerin artmasına neden olabilir. Sinüzit, soğuk algınlığı, grip ve alerjilerin kan damarlarında tahrişe neden olması tıkalı sinüslerin daha hassas hale gelmesine sebebiyet verir ve hastaların şikayetleri sürekli artar. Genelde burun içinde dolgunluk hissi, yüzde şişlik, şiddetli sinüs ağrısı, baş ağrısı ve benzeri semptomlar görülür.

Mukus tabakası ile dolan sinüslerdeki biriken mukusu boşaltarak geçici bir rahatlama sağlamanız mümkündür. Evde basit ve etkili yöntemler ile tıkalı ve enfeksiyonlu sinüslerinizi rahatlatabilirsiniz. “Sinüzite ne iyi gelir” diye merak edenler, yazımızın devamında sinüs tıkanıklığını gideren popüler yöntemleri bulabilirler.

Nem ve Buhar

Kış aylarında bulunduğunuz ortamda havanın kurumasıyla birlikte sinüslerdeki tahrişin artmasını önlemek için havayı nemlendirici ya da buharlaştırıcı makineler kullanabilirsiniz. Bu cihazlar aynı zamanda sinüslerdeki ağrıyı yatıştırır. Eğer nemsiz bir ortamda bulunursanız, sinüs boşluklarında biriken mukus çok kuruyacağı için akışı ve drenajı engeller. Bu da, sinüslerin iyice tıkanmasına ve nefes almakta bile güçlük çekmenize neden olabilir. Nem, sinüslerin sağlığını arttırmaya yardımcı olur. Ancak kullandığınız nemlendiricilerin küf ve bakteri üretmelerini engellemek için düzenli olarak temizleyin ve kullanım talimatlarına uyun. Eğer nemlendirici cihazların düzenli bakımını yapmazsanız, sinüslere yardımcı olmak yerine tam tersi rahatsızlığı arttırabilir.

Sıvı Tüketimi

Bol sıvı tüketmek ve su içmek, mukus tabakasının incelerek akmasını kolaylaştırır. Sıvı alımına önem vererek sizler de sinüs enfeksiyonlarına ve tıkalı sinüslerin boşalmasına basit bir çözüm sağlayabilirsiniz.

Buhar Banyosu

Uzun ve sıcak bir duş almak, tahriş olan sinüslerin rahatlaması ve tıkalı sinüslerin boşalmasında oldukça etkilidir. Derin bir kap içerisine kaynamış su koyarak buharı soluyabilir ya da özel buhar makineleri ile buhar soluyarak sinüsleri rahatlatabilirsiniz. Buhar tedavisi mukusun daha kolay burundan tahliye olmasını sağlayacağı için sizler de bu yöntemi evinizde deneyebilirsiniz.

Burun Yıkama

Burun yıkama yeni bir kavram olmamakla birlikte, her geçen gün yepyeni burun yıkama cihazları piyasaya sürülmektedir. Neti pot ve benzeri pratik burun yıkama ürünleri ile sizler de tıkanan sinüslerinizdeki mukusun boşalmasını sağlayabilir ve bir süreliğine sinüzit belirtilerini yatıştırabilirsiniz. Ancak bu ürünleri her defasında temizleyerek steril hale getirmeyi ihmal etmeyin.

Klorlu Sudan Kaçının

Klorlu havuzlarda yüzmek, tıkalı ve tahriş olan sinüsleri daha da kötüleştirebilir. Klorlu su, sinüs ağrılarının artmasına neden olabilir.

İlaçlar

Dekonjestanlar akut sinüzit belirtilerini hafifletebilir. Ancak alerjik sinüzit hastalarında belirtileri daha da kötüleştirebilir. Bu ilaçları doktor kontrolü altında kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. ihsan dedi ki:

  Bu hastalık gerçekten çok kötü allah acil şifalar versin diyorum.

 2. Aydın dedi ki:

  6 senedir çekiyorum bu izdirabi devamlı burnunu çekiyorum millet zannediyor burnun alıyor peçete uzatıyor burnum hem tıkalı hemde alerjik akıyor ufacık bir rüzgar soğukta alerji başlıyor burnunu daha çok çekiyorum birde tabi sağ kaşimin olduğu yer bir başlıyor ağrımaya sabahtan akşama kadar ağrıyor ne yapsam fayda etmiyor artık bıktım çalışmakta konuşmakta artık zorlanıyorum ameliyat olmak istemiyorum başka bir doğal bitkisel bir çözümü yokmu lütfen bana yardımcı olun teşekkürler.

  1. Cansu dedi ki:

   Papatya çayını kaynatıp buharini burnunuza çekin haftada iki kez yapin iyi geliyor gercekten

  2. onur dedi ki:

   aydin cek caresi amaliyat valahi bilahi amaliyat baska caresi yok eminim

 3. Adnan dedi ki:

  Evet arkadaşlar aynı sorun bende de var ben gidip sinüzit ameliyatı oldum az biraz iyi oldu ama sonrası biraz soğuk havalarda hemen yine tıkanıyor sıcak havalarda açılıyor yani bazen İstanbul dışına çıktığım zaman oksijeni bol olan yerde yine açılıyor hava kirliliği de ön planda oluyor tamamıyla alerjik bir durum ve bazen tuzlu su karışımı yapıp burnunuza çekin kısmen de olsa açıyor rahatlatıyor ve bu burun tıkanıklığı çok can sıkıcı bir durum Allah hepimize şifa versin

 4. Harun dedi ki:

  Aydın ile aynı benim sinüs sorunum ama birde koku geliyor çok pis kokular geliyor, nefes alamıyorum bazen. Bu kötü koku olayı ilerlediği anlamınamı gelir. Yardım lütfen…

  1. SALİH dedi ki:

   SİMDİ NASILSIN

 5. Serhat dedi ki:

  Aynı dert bendede var yıllarca çektim ameliyat oldum 1 yıl kadar muhteşem bi rahatlamam vardı ama tekrarladı simdi kaşlarıma dojunsam acıyor. Dogal yöntem arıyorum tuzlu su cekebilirsen güzel ama kalıcı degil geçici olarak rahatlatıyor.

 6. Birsen dedi ki:

  Benimde 7 yaşında oğlum var kış ayına girdikmi bahara kadar grip oluo gecede tıkanıklık yaşıyo bunun doğal yötemi yomu perişan olduk

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.