Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüs Enfeksiyonu Erken Belirtileri Nelerdir?

Sinüs Enfeksiyonu Erken Belirtileri Nelerdir?

Sinüs enfeksiyonu; sinüs boşluğu duvarları iltihaplanarak, boşluk içinde mukus biriktiğinde oluşur. Sinüs enfeksiyonlarının çoğu, mevsimsel alerjiler ve soğuk algınlığı sonucu ortaya çıkar. Erken belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak, kronik sinüs enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olabilir. Akut sinüs enfeksiyonlarının çoğu ise, over-the-counter (OTC) ilaçlar kullanılarak kendiliğinden temizlenir. Gelişmekte olan sinüs enfeksiyonunun en sık görülen erken belirtileri ise; burun tıkanıklığı, sinüs basıncı ve post nazal akıntıdır. Eğer bu belirtiler sizde de varsa, herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuzla konuşunuz.

Burun Tıkanıklığı:

Burun tıkanıklığı genellikle sinüs boşluğunda aşırı mukus olarak yanlış anlaşılır. Burun tıkanıklığı; şişmiş, iltihaplı sinüs membranlarının ve aşırı mukus üretiminin bir kombinasyonudur. Sinüs enfeksiyonu başlangıç safhasında, sinüs boşluğu tahriş olur, şişer ve normal hava akımı ve uygun drenaj kesilir. Burun tıkanıklığının ilk belirtileri ise; burun akıntısı, tıkalı burun ve sürekli hapşırma şeklinde ortaya çıkabilir. Dekonjestanlar; iltihaplı sinüslere kan akışını kısıtlar, şişliği azaltır ve uygun drenaj sağlayarak ayrıca gelişmekte olan sinüs enfeksiyonunu önler.

Sinüs Basıncı ve Ağrı:

Sinüs boşluğu şişer; gözler, kulaklar ve diş olmak üzere başı çevreleyen kısımlarda aşırı basınç olur. Sinüs basıncı, bu alanlarda ağrı veya hassasiyet olarak kendini gösterebilir. Aynı zamanda, sinüs basıncı gözlerin altında veya yanakların etrafında şişliğe neden olabilir. Genellikle hızlı bir şekilde ayağa kalktığınızda veya eğildiğinizde, sinüs ağrısı daha da kötüleşir. Sinüs basıncı veya ağrısı belirtileri ortaya çıktığında, doktor tarafından OTC dekonjestan ve anti-enflamatuar ağrı kesici reçete edilebilir. Anti-enflamatuar ağrı kesiciler; şişliği azaltmaya ve sinüs baş ağrısını rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

Post Nazal Akıntı:

Boğazın arkasında mukus akıntısı olur ve sinüs enfeksiyonunun erken belirtisidir. Post nazal akıntı genellikle alerjenler veya soğuk algınlığından kaynaklanır. Ancak, sinüs boşluğunun mukus üretmeye cevap vermeye başlamasının erken bir işaretidir. Aşırı mukus boşaldıktan sonra boğaz ağırı, göğüs tıkanıklığı veya mide ekşimesi sorunlarına neden olabilir.

Kış Mevsiminin Sinüsler Üzerindeki Etkisini Öğrenmek İçin Tıklayınız

Sarımsak Sinüs Enfeksiyonlarına İyi Geliyor! Detaylar İçin Tıklayınız

Endoskopik Sinüs Cerrahisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Sinüs Tıkanıklığı Nasıl Açılır Öğrenmek İçin Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.