Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sabah Banyo Yapmanın Sinüzite Etkileri

Sabah Banyo Yapmanın Sinüzite Etkileri

Burnun içine açılan ve içi hava ile dolu kemik boşlukları sinüsler olarak adlandırılır. Sinüsler doğduğumuz andan itibaren oluşur ve ergenlikte tam olarak gelişimini tamalar. Sinüslerin başın dik durması, sesin karakterinin belirlenmesi, burundaki havanın temizlenmesi gibi görevleri vardır. Sinüslerin zarar görmesi sinüzit denilen hastalığı doğurur ve buna bağlı olarak pek çok hastalık ta sinüzit sonucu oluşur. Sinüzit oluşumu mantar, viral, ya da bakteriyel etkiler sonucu sinüs boşluklarını kaplayan mukoza iltihaplanır.

Sinüzitin oluşumunda pek çok neden etkilidir. Bunlardan en önemlileri bağışıklık sisteminin yetersiz oluşu, üst solunum yolu hastalıkları, burun eti büyüklüğü, sinüs kanallarının tıkalı olması, geniz eti büyüklüğü, kirli hava gibi nedenlerdir. Oluşu nedenine göre sinüzit tedavisi yaptırılır. Tedavi için genelde doktorun önerisi doğrultusunda hastalığın durumuna göre tedavi uygulanır. Bu tedavi bazen ilaçla olabileceği gibi daha ciddi durumlarda ameliyatta gerekebilir.

Sinüzit tedavisi için son zamanlarda doğal tedavi yöntemleri de uygulanır olmuştur. Örneğin sirke ile sinüzit tedavisi en sık doğal tedavi yöntemidir. İlaç kullanımını azaltacak derecede katkı sağlayan sirkeli su tedavisi sinüzit tedavisinde önerilen doğal reçetelerden birisidir. Sinüzit tedavisinde sirke tedavi için bir bardak suyun içine bir çay kaşığı sirke karıştırıp bu sirkeli su sabah akşam buruna çekilmelidir. Bu yöntem sabah akşam uygulanarak etkili sonuç alınabilir.

Sinüzit Hastalığı En Çok Hangi Dönemlerde Görülür?

Kişinin sosyal ve bedensel durumunu olumsuz yönde etkileyen sinüzit hastalığının en sık görüldüğü dönemler soğukların yaşandığı kış mevsimidir. Çok soğuk havalarda gerekli önlemi almayan kişiler grip, soğuk algınlığı gibi nedenlerle üst solunum yolu gibi hastalıklara yakalanabilir ve bunun neticesinde sinüzit hastalığı ortaya çıkabilir. Bunun önlemek için kış aylarında sıkı giyinmeli, banyo yaptıktan sonra saçı kurutmadan dışarı çıkmamalı ve sağlıklı beslenmeliyiz.

Sabah Banyo Yapmanın Sinüzite Etkileri

Bağışıklığı kuvvetlendirici C vitamini gibi besinler alarak dengeli ve sağlıklı beslenmeliyiz. Kış aylarında bağışıklığımızı kuvvetlendirmek için portakal, muz, mandalina gibi C vitamini içeren meyveler, taze sebzeler yemeliyiz. Kirli yerlerden uzak durmalıyız. Toplu olan yerlerde hastalıklar sık bulaştığı için bu tip yerlerde uzun süre kapalı kalmamalıyız. Kapalı bulunan alanları sık sık havalandırmalı ve içeri temiz hava girmesini sağlamalıyız. İlaç ya da ameliyatlık durum varsa vakit geçirmeden ve sinüzitin kronikleşmesini önlemek için tedavimizi yaptırmalıyız. Kısa süre içinde sinüzit tedavi edilirse kronikleşmesi önlenebilir. Ancak geç kalınırsa kronik sinüzite dönüşebilir.

Sabah Banyo Yapmak Sinüziti Etkiler mi?

Banyo yapmanın insan sağlığına oldukça faydaları vardır. Ancak bu durum abartıldığında ve gerektiği şekilde dikkat edilmeden yapıldığında yarar yerine zarar sağlayabilir. Sabah banyo yapmak vücudu dinç tutmak ve güne enerjik başlamak için oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak bu durum havaların çok soğuk olmadığı dönemlerde yapılırsa uygundur. Çok soğukların yaşandığı kış zamanlarında sabah banyo yapmanın sinüziti etkilediği söylenebilir. Bunun için de dikkat edilmesi gerekenler vardır. Örneğin illa ki sabah banyo yapmalıyım diye düşünüyorsanız banyonuzu yaptıktan sonra hemen dışarı ıslak saçlarla çıkmayın. Saçlarınızı iyice kurutun ve bir süre sonra dışarı çıkın. Banyo yapıp özellikle saçınızı kurutmadan dışarıya çıkarsanız hasta olabilirsiniz. Bu hastalık sadece sinüsleri etkilemez, yüz felci gibi çok ciddi hastalıklara da yol açabilir. Bu açıdan kışın banyo yapmayı mümkünse akşam yatarken yapmayı tercih edin. Dışarı çıkma durumunuz yoksa evde duracaksanız sabah ta yapabilirsiniz ama dediğimiz gibi başınızı üşütmeden dikkatli bir şekilde önleminizi alarak banyonuzu yapın.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.