Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Maksiller Sinüzit Nedir?

Maksiller Sinüzit Nedir?

Maksiller sinüslerde meydana gelen iltihaplanmaya maksiller sinüzit denir. Maksiller sinüzit vakalarının %10’u ila %12’sini odontojen kistler oluşturmaktadır. Nadir olmakla birlikte, maksiller sinüse diş enfeksiyonların doğrudan yayılması da neden olabilir. Bir periapikal lezyon ve diş enfeksiyonu ya da oral / dental cerrahi prosedürü ihlal edilirse, bu enfeksiyon olasılığı sinüslere yayılarak sinüzite yol açabilir.

Maksiller Sinüzit

Diş veya çene ağrısı gibi belirtileri olan kişilerde odontojenik kaynaklı maksiller sinüzit dikkate alınmalıdır. Diş enfeksiyonu; oral, periodontal veya endodontik cerrahi ve konvansiyonel sinüzit tedaviye dirençli olan insanlarda görülebilir. Bir odontojenik enfeksiyon tanısı radyografilerde de dahil olmak üzere kapsamlı bir diş ve klinik değerlendirme gerektirir. Odontojenik sinüs hastalığının tedavisi genellikle kusurlu diş etyolojisi kaldırmak için uygun antibiyotikler, cerrahi ve tıbbi bir tedavi gerektirir.

Maksiller sinüs hastalığı genellikle tesadüfen grafilerde görülür ve diş hekimleri genellikle resmin yorumuna dayalı bir tanı ve tedavi planı yapmak zorunda kalırlar. Daha doğru bir tanı ve tedavi için kapsamlı muayene yapılmalıdır. Enfeksiyon sinüs sınırlarının ötesine yayılır veya hasta sistemik hasta olduğundan sadece akut maksiller sinüzitte antibiyotikler kullanılır.  Çoğunlukla dişlerden kaynaklı olan ve ağız yüzde meydana gelen orofasiyal ağrılarda yanlış bir teşhis konulma ihtimali vardır.

Maksiller sinüzit belirtileri

  • Kronik maksiller sinüzit nadiren akut ateşlenme dışında yüz ağrısına da neden olur.
  • Akut maksiller sinüzit nadiren yüz şişmesine neden olur.

Kronik sinüzit hastalığında bir tanım eksikliği rapor edilmiştir. Bu nedenle, klinik araştırmalar sırasında hastalığın tanımını kolaylaştırmak ve tedavi geliştirmek amacıyla diş kökenli sinüzit belirtilerine ‘kronik maksiller sinüzit’ tanımı önerilmiştir. Bu ayırıcı tanı belirtileri; KBB ve diş muayeneleri, sinüs radyografileri veya sinoscopy ve konservatif tedavinin sonuçlarının süresine dayalı olarak teşhis edilir.

5 yıllık süre içinde yapılan bir çalışmada, 244 sinüs rahatsızlığı olan hastanın 198’ine önerilen kriterler yerine getirilmiştir. Bu hastaların sinüslerinde kronik maksiller sinüzit görülme sıklığı %0.02 olarak ortaya çıkmıştır. Bu yüzdenin %40.6 oranında hastada diş rahatsızlıkları ve diş enfeksiyonu kaynaklı maksiller sinüzit teşhisi konmuştur. Yapılan araştırmalarda rutin diş muayenesinde de maksiller sinüzit tanısı görülmüştür. Bu sonuçlar ortaya KBB uzmanı ve diş cerrahları arasındaki yakın işbirliğinin önemini vurgulanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.