Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Lodosun sinüzite olan etkisi

Lodosun sinüzite olan etkisi

Güneybatıdan esen Lodos rüzgarları kimilerimiz için sadece bir rüzgarken kimilerimiz için de büyük bir sorun teşkil etmekte. Lodosun en sert etkisi ise baş ağrısıdır. Rüzgarların artması baş ağrısından şikayet eden insanların da sayısını artırmakta. Bu özellikle sinüzit hastaları için daha da farklı seviyelere ulaşmaktadır. Lodosun sinüzite etkisinin neden olumsuz olduğunu, lodos ile sinüzit ilişkisinin nasıl olduğunu anlamak için öncelikle sinüzit hastalığını öğrenmek gerekir.

Sinüzit nedir?

Kafa kemiklerimizin içinde bulunan sinüsler, kanalları burun içine açılan içi hava dolu kemiklerdir. İçeri alınan havanın nemlenmesi için önemli bir görev oluşturduğu gibi başımızın dik durması içinde yardımcı olur. Bu hava boşluklarında çeşitli nedenlerden dolayı oluşan mukoza, mantar veya bakteriler nedeni ile iltihaplar meydana gelir. Ortaya çıkan bu iltihaba sinüzit denir. İki haftadan kısa olan etkiler akut sinüzit olarak adlandırılırken, on iki haftaya kadar olan etkiler subakut ve daha fazlası içinde kronik sinüzit denmektedir.

Lodos neden sinüziti artırır?

Lodos rüzgarını diğer rüzgarlardan ayıran bazı özellikleri vardır. Güneybatıdan gelen Lodos rüzgarı nemini kaybetmiş bir şekilde bize ulaşır. Bu durumda öncelikle kuru bir hava solumuş oluruz. Kuru rüzgarın yanı sıra Lodos rüzgarı basınçlı bir rüzgar olması da sinüzite olan etkilerinden biridir.

Lodos rüzgarının sinüzite olan etkilerinin temelinde yatan asıl neden ise içerisinde taşıdığı toz ve minerallerdir. Sinüzitin artmasının en büyük sebebi mukoza ve bakterilerin artmasıdır. Lodos ile gelen bu toz ve mineraller ise bizim hava boşluklarımızın daha çabuk dolmasına neden olur. Buda sinüzitin normalden daha çok etkilerinin görülmesine neden olur.

Lodosun sinüzite olan etkisi

Lodoslu havalarda sinüzitin artmaması için neler yapılmalı?

Lodosu engellemenin bir yolu olmadığı için bizim bu rüzgara karşı bir önlem almamız gerekmektedir. Çok temel bir tedbir olacak ancak en etkilisi mümkün olmadıkça bu tür rüzgarlı havalarda dışarı çıkılmamalıdır. Özellikle ıslak saç ile dışarı çıkmanız sizin için büyük sorunların habercisi olabilir.

Dışarı çıkacaklar ise kesinlikle kaliteli bir bere almalıdır. Berenin hava geçirmemesi önemlidir. Eğer berenin gözeneklerinden hava rahat bir şekilde geçerse rüzgarın etkisini yine hissedebilirsiniz. Rüzgarın etkisi iç mekanlarda kesilecektir. Ancak ısınma için özellikle hava üfleyen ısıtıcılar ve klimalardan uzak durmalısınız.

Lodos rüzgarında bulunan tozlardan iç mekanlarda da etkilenme olasılığınız var. Pencereleri açtığınızda hava rahatlıkla içeri girecek ve bu toz ile mineralleri soluduğunuzda sinüzitinizin artmasına neden olacaktır.

Lodos sadece sinüziti değil genel sağlığımızı da etkiliyor

Yılın belirli zamanlarında maruz kaldığımız Lodos sadece sinüziti etkilemiyor. Ruh sağlığı, migren, solunumda zorlanma, göz problemleri, halsizlik, çalışma isteğinde azalma, iştahta artış veya azalış Lodos rüzgarlarının insanlar üzerindeki etkileridir.

Sağlığımızı Lodos rüzgarlarının olumsuz etkilerinden korumak için bu havalarda daha dikkatli olarak özellikle baş bölgemizi korumalı ve beslenmemize dikkat ederek yeterli vitamin ile mineral alımımızı gerçekleştirmeliyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.