Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kronik Sinüziti Olanlara Tavsiyeler

Kronik Sinüziti Olanlara Tavsiyeler

Sinüzit, genellikle sebep olduğu şiddetli baş ağrıları ile bilinen bir hastalıktır. Genellikle en çok görülen kronik hastalıklar arasında adı geçen sinüzit problemi hastaların yaşam kalitesini doğrudan etkilediği için önemli ölçüde düşürmektedir. Sinüzitin neden olduğu basınç ve ağrılar, kişilerin bazen günlük hayatlarına devam etmelerini, işe gitmelerini ve sosyal çevrelerine katılmalarını zorlaştırmaktadır.

Çeşitli ilaçların kullanımı vb. yöntemler ile geçse bile çok sık tekrarlama ihtimali olan sinüzit hastalığının tedavisi için belli rutinlerin uygulanması, hastaların yaşam kalitelerinin yükselmesine yardımcı olur.

Alerjik Unsurlara Dikkat!

Saman nezlesi gibi mevsimsel geçişlerde görülen alerjik reaksiyonlar sinüzit hastalarını da rahatsız etmektedir. Bulundukları ortamın çok sıcak olması sinüs alanlarında basınç ve ağrı hissini artırabilir. Bundan dolayı ofis ve evlerinizde ideal sıcaklığı korumaya önem göstermelisiniz.

Çok kalın giyinmek, yünlü kazak vb. kıyafetler tercih etmek vücut sıcaklığınızı yükselterek sinüzit belirtileri görülmesine neden olabilir. Bundan dolayı bu tür kıyafetler yerine vücut sıcaklığınızı koruyacak, sağlıklı ve esnek, hava alan kumaşlardan yapılan kıyafetleri tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Nem ve Kuru Hava Sinüzit Düşmanı

Sinüs tıkanıkları her şeyin çoğunu sevmez. Bu nedenle çok nemli veya çok kuru havanın hakim olduğu yerlerde sinüzit hastaları kendilerini rahatsız hissetmektedir. Bundan dolayı uzmanlar sinüzit hastalarına öneriler sunarken çok nemli ve kuru havalardan kaçınmaları gerektiğinin de altını çizer.

Mart, Nisan ve Ekim ayları sinüzit hastaları için en riskli dönemleri oluşturur. Bu nedenle kapalı ortamlarda hava nemlendiren ve temizleyen cihazlar bulundurmanız biraz daha rahat etmenizi sağlar.

Klimalı ortamlara karşı da dikkatli olmalısınız. Klima kullanıyorsanız düzenli temizliğinin yapılmaması sinüs enfeksiyonları görülme ihtimalini yükseltir.

Su İçmeyi Unutmayın

Birçok hastalığın tedavisinde ve insan sağlığında önemli rolü olan su tüketimi, sinüzit probleminde de rahatlatıcı etki gösterir. Günlük yeterli miktarda su tüketimi, uzmanlar tarafından sinüzit hastalarına tavsiye edilir.

Kronik Sinüzite Tavsiyeler

Tuzlu su yardımı ile günlük sinüs kanallarının buruna su çekmek suretiyle temizlenmesi de gün içerisinde kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar.

Bunlardan Uzak Durun!

  • Sigara dumanı
  • Temizlik malzemeleri
  • Spreyler
  • Evcil hayvan tüyü

Bu ve benzeri unsurlar da sinüzit hastalarını rahatsız edeceğinden dolayı bunlara karşı dikkatli olunmalı ve kişiler kendilerini olabildiğince korumalıdır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.