Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kronik Sinüzit Tedavisi

Kronik Sinüzit Tedavisi

Nezle ve grip sorunlarının ardından devam eden; akıntı, baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve halsizlik sinüzit belirtileri arasında sayılabilir. Yılın 365 günü görülebilen kronik sinüzit, en sık kış aylarında kendini hissettirir. Kişinin günlük rutinlerini aksatan ve yaşam kalitesi üzerinde ciddi negatif etkiler yaratan hastalığın en büyük avantajı tedaviye çok çabuk cevap vermesidir.

Sinüzit Oluşumunu Güçlendiren Faktörler Nelerdir?

2 haftadan kısa süren sinüzite akut, 2 ile 12 hafta arasında devam eden şikayetlere subakut ve 12 haftadan uzun süren sorunlara kronik sinüzit adı verilir. Bu oluşumu tetikleyen faktörler arasında en dikkat çekenler; üst solunum yolu enfeksiyonları, burun etinin büyüklüğü, alerjik rinit, hava kirliliği ve burun kemiğinde eğriliktir.

Her baş ağrısının sinüzit olarak değerlendirilmemesi gerekirken göz, ense ve yüz çevresinde zonklayıcı şekilde görülen baş ağrısı akla sinüzit ağrısı ve hastalığını getirebilir. Burun tıkanıklığı, hafif ateş, adaptasyon zorluğu, yeşile çalan burun ve geniz akıntısı, ağız kokusu, tat bozukluğu, iştah kaybı veya bulantıya bağlı kusma şikayeti sinüzit belirtileri arasında sayılabilir.

Sinüzitten Korunmak Mümkün mü?

Sinüzitten korunmanın temelinde enfeksiyon hastalıklarından korunmak geçer. Özellikle kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin yaşam alanlarını düzenli olarak havalandırması, bağışıklık sisteminin desteklenmesi veya şüpheli durumlarda önlemler alınması önce enfeksiyonlara sonra da muhtemel sinüzit oluşumuna karşı gerekli korumayı sağlayacaktır. Bu sayılanlar kısa vadeli çözümlerdir. Anatomik sorunların ya da alerjik risklerin ortadan kaldırılması ile de yaşam kalitesinde ciddi bir artış sağlanabilir.

kronik sinüzit tedavisi

kronik sinüzit tedavisi

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

           Sinüzit iltihabı, medikal veya cerrahi müdahaleye son derece başarılı bir şekilde yanıt verir. Akut sinüzit atakları ilaç tedavisi ile etkili bir şekilde kontrol altına alınabilir. Burada önemli olan doğru antibiyotiğin seçilmesi ve tedavinin hastalığın şiddetine bağlı olan sürede devam ettirilmesidir. Uzun süreli ilaç kullanımı hastaların kafalarında soru işaretlerine neden olsa da, sinüzitin tekrarlamaması için hekimin belirttiği süreye uymak son derece önemlidir.

Kronik sinüzit vakalarında ise öncelikle ilaç tedavisine başlanmalı, dirençli veya tekrarlayan durumlarda ise cerrahi tedavi akla getirilmelidir. Çocukluk yaşlarında da yapılabilen cerrahi müdahale için en ideal zaman 14 yaş sonrasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.