Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Islak Saç Sinüzite Neden Olur Mu?

Islak Saç Sinüzite Neden Olur Mu?

Halk arasında sünizit nedenleri arasında ıslak saç, nemli ortam ve rutubetten kaynaklandığı bahsedilir. Peki, ıslak saç sinüzite neden olur? Sinüzit neden kaynaklanır? Bugün sizlere bu konular hakkında bilgi vermek istedik. Gelin birlikte göz atalım.

Islak Saç Sinüziti Artırıyor!

Islak saç ve ıslak saç ile dışarı çıkmak halk arasında sinüzit olacağı söylemlerine neden olan bir durumdur. Merak edilen konular arasında gerçekten ıslak saç sinüzite mi neden oluyor?

Alerjik hastalığa sahip olan kişiler ve burunda polipleri bulunan kişinin ıslak saç ile dışarı çıkması sonucu sinüsler şişmeye başlıyor. Bu kişi sıcak – soğuk farkı yaşadığı için alerjik olarak şişmeye başlar. Bu esnada sinüs delikleri tıkanmaya başlar.

 

Yine halk söylemlerine göre sinüslerin tıkanmaması için saçın kesilmesi gerektiği, kısa saç ile rahat edeceği söylenir ama bu söylemin ne yazık ki bir gerçek payı yoktur. Yaşanan asıl sorun sıcak soğuk farklılığı yaşamak ile ilgili gerçekleşir. Herkes sıcak soğuk nedeni ile geçici olarak sinüs tıkanması yaşayabilir. Fakat sinüzite yatkınlığı olan kişilerde bu belirtiler oldukça ağır geçer.

Sinüslerin tıkanmaması için özelikle kış aylarında saçınızı kurutarak ve bere takarak çıkmanızda fayda var. Böylece biraz sinüslerin tıkanmamasına yardımcı olacaksınız.

Sinüzitte Baş Ağrısı

Sinüzit şiddetli baş ağrılarına neden olan hastalıklardan bir tanesidir. Migren gibi şiddetli baş ağrılarına neden olabilen ve hayati koşulları etkileyen hastalıktır. Sinüslerin tıkanması sonucunda şiddetli baş ağrısı, nefes alamama, burunda şişlikler meydana gelebilir. Asıl

Baş ağrısının nedeni sinüslerin tıkanarak hava almamızı kısıtlaması oluyor. Sinüzit olan kişinin bu ağrıları hafif atlatması için nefes almasını kolaylaştıran uygulamalar yapması gerekir. Kronik sinüzit olan kişilerde bu ağrılar daha hafif şekilde görülür. Baş ağrısını hafifletmek için duş alabilir, burun çevresine, şakaklara ve alın bölgesine masaj yapılabilir. Rahatlatıcı bitki çayları içilerek sinüzlerin açılmasına yardımcı olunabilir. Ya da sıcak bir duş sinüslerin akmasına ve sizi rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Tabi duş sonrası kendinizi sıcak tutarak tekrar artmasını önlemeniz gerekir. Aksi durumda tekrar aynı ağrıları yaşarsınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.