Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Havasız Ortamlar Sinüzit İltihabına Neden Olur mu?

Havasız Ortamlar Sinüzit İltihabına Neden Olur mu?

Kış aylarının gelmesi ile birlikte hastalıklar da artmaya başladı. Özellikle soğuk algınlığı birçok kişinin günlük yaşamını etkileyen hastalıkların başında geliyor. Soğuyan havalar nedeniyle gün boyu ev, ofis ve iş yerlerini havalandırmamak çeşitli virüs ve bakterilerin ortamda yayılmasına neden olmaktadır. Sinüzit nedenleri arasında yer alan soğuk algınlığı ve sinüs alerjisine neden olan en büyük etken virüs ve bakterilerdir. Havasız ortam sinüzite neden olur mu diyenler dikkat! Yaşam alanlarınızı günlük olarak havalandırmadığınız sürece içeride biriken virüs ve bakterilerin çoğalmasına neden olabilirsiniz.

Öksürük, hapşırma ve yüksek ateş gibi şikayetleri olanların havasız ortamlardan kaçınmaları gerekiyor. Özellikle de zararlı virüslerin hızla yayıldığı ortamlar en dikkat edilmesi gereken yerlerdir. Hasta olduğunuz günlerde toplu taşıma araçları ve kalabalık olan kapalı mekanlardan uzak durmanızda fayda var. Kapalı ortamlarda birçok kişinin aldığı nefes hızla yayılmaktadır. Haliyle havada oluşan virüs ve bakterilerin saatlerce kişiden kişiye yayılması ile birlikte sinüs alerjisi olanlarda sinüslerde tıkanma oluşacaktır. Özellikle sigara kullanılan bir ortamı havalandırmadığınızda bu durumu çok net şekilde kavramak mümkündür. Havasız ortamlar sinüzite neden olur ve bu ortamlarda bulaşan mikroplardan kurtulmak sandığınızdan daha zordur.

Havasız Ortamlarda Sinüzitten Korunmak İçin Öneriler

Sağlıklı bir yaşam için aldığımız nefesin kalitesi çok önemli. Özellikle de kış aylarında birçok hastalığın nefes alıp verme yoluyla vücuda geçtiğini unutmamak gerekiyor. Kapalı ortamlarda havada saatlerce asılı kalan mikroplar anında insan vücuduna girebiliyor. Sinüzit iltihabına neden olan alerjik sinüzitten korunmak için havasız ortamlarda dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

  • Evinizi en az 3 saatte bir 15-20 dakika havalandırın. Soğuk kış günlerinde özellikle öğle saatlerinde çıkan güneşi değerlendirerek evin tüm canlarını açmanızda fayda var.
  • Toplu taşıma araçlarında maske takmanızı öneririz. Bu sayede birçok kişinin nefesini içinize çekerken başkalarından enfeksiyon kapmayı önlemiş olursunuz. Ayrıca maske kullanarak küçük toz parçalarının neden olduğu alerjik sinüzite karşı önlem almak mümkündür.
  • Asansörde, kafelerde, iş ortamında ve kapalı yerlerde mümkün olduğunca başkaları ile yakın temastan kaçının. Eğer çok fazla kat çıkmanız gerekmiyorsa asansör kullanmaktan kaçınabilirsiniz.

Sinüzite neden olan etkenler havasız ortamlarda biriken virüsler ve bakterilerdir. Özellikle alerjik sinüzit sorunu yaşıyorsanız yaşam kalitenizi düşürecek ortamlardan uzak kalmaya çalışmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.