Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Hamilelikte Sinüzit: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Sinüzit: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Sinüslerde enfeksiyon nedeniyle meydana gelen iltihaplanma ve burun tıkanıklığı, sonrasında mukusun normal akışını engelleyen bir sorun haline gelir. Burun tıkanıklığı, yanak, göz ağrısı ve basınç gibi belirtilere neden olabilir. Bu tür enfeksiyonlar genellikle soğuk algınlığından kaynaklansa da; virüs, mantar ya da bakteriler de sinüzit hastalığına temel hazırlayabilir.

Sinüzit, sinüs enfeksiyonuna verilen bir isimdir. Sinüslerin iltihaplanması ve şişmesi, mukusun rahatça tahliye edilmesini engeller. Hamile olmayan sinüzit hastalarında enfeksiyona bağlı sabit belirtiler gözlenebilir. Ancak hamile olan bayanlarda sinüzit belirtilerinin şiddetli olması enfeksiyon veya sadece hormonlardan kaynaklanabilir.

Hamilelikte Sinüzit Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik sırasında sinüzit hastalığı daha sık görülmektedir. Sinüzit belirtilerinin gerçek nedeninin enfeksiyon ya da gebeliğe bağlı olarak hormon düzeylerinde değişimin olup olmadığını anlamak ise bazen zor olabilir. Çünkü burun içerisindeki kan damarları ve zar yapısı gebeliğe bağlı olarak şişebilir. Hasta olmasanız bile burundan nefes almakta zorluk çekebilirsiniz. Ancak sinüs enfeksiyonlarının çoğu kısa sürede iyileşebilir. Önemli olan, hamilelikte sinüzit belirtilerinin ana nedeninin bir enfeksiyon ya da hormonlarınızdan kaynaklanıp kaynaklanmadığının doktor tarafından teşhis edilmesidir. Saman nezlesi gibi bazı alerjik rahatsızlıkları olan hamile bayanların sinüzit hastalığına yakalanma riski daha yüksektir.

Hamilelik sırasında sinüs tıkanıklığı çok sık görülür. Tüm hamileliklerin yaklaşık üçte birinde nazal alerji ya da başka bir enfeksiyon ile bağlantılı olmadan sinüsler tıkanabilir. Bazı araştırmacılar, burun zarının enfeksiyon kaparak burun tıkanıklığı sorununun ortaya çıkmasının östrojen hormonu ve kan akımı artışına bağlı olduğuna inanmaktadır.

Östrojen, hamilelikte folikül olgunlaştıkça artan hormonlardan biridir ve hamilelikte sinüzit hastalığının bir nedeni olabilir. Kadın üreme sistemi tarafından belirlenen bu östrojen düzeyleri nedeniyle hamilelikte sinüzit tedavisi için daha doğal yollar tercih edilir.

Kan hacmi hamilelik sırasında sinüs tıkanıklıkları için bir başka nedendir.  Burun içerisinde çok küçük kan damarları vardır. Kan hacimlerinin %40’ı oranında artması ile beraber burunda şişme ve sinüslerde tıkanıklık meydana gelebilir. Bu belirtilerin yanı sıra, sık sık burun kanaması olan hamile bayanlarda burun kanamasında artış gözlenebilir.

Hamilelikte Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Burundan sarı ya da yeşilimsi mukus akabilir. Solunum yolları rahatsızlıkları da burun akıntısı görülür. Burun ve yüzün bazı noktalarında acı ve basınç hissi ortaya çıkar. Öksürük, tat ve koku alma duyularında kayıp meydana gelebilir. Diğer belirtiler ise; şiddetli baş ağrısı, boğaz ağrısı ve yorgunluktur.

Hamilelikte Sinüzit Teşhisi İçin Hangi Testler Yapılır?

Doktorunuz burun içerisinde neler olup bittiğini görmek için nazal endoskopi yapabilir. Eğer alerjiden kaynaklı olduğunu düşünüyorsa, bazı alerji testleri yaptırılmasını isteyebilir.

Sinüzit Bebeği Etkiler Mi?

Hamilelikte sinüzit neyse ki, bebeği etkilemez. Ancak hamile bayanların sinüzit hastalığından kısa sürede kurtulabilmeleri için dinlenmeleri, sinüzite iyi gelen vitaminler ve besinlerle bağışıklıklarını güçlendirmeleri önemlidir.

Hamileyken Sinüzit Nasıl Önlenir?

 • Hamilelik sırasında mümkün olduğunca sağlıklı kalmak için soğuk algınlığı olan kişilerle yakın temastan kaçının.
 • Sigara dumanı veya kirli hava gibi kötü hava kalitesi olan ortamlarda bulunmayın.
 • Eğer bir alerjiniz varsa, alerjinizi tetikleyebilecek unsurlardan uzak durmaya gayret edin.
 • Herhangi bir enfeksiyona karşı bağışıklık sisteminizin güçlü olması için sağlıklı, vitamin ve mineral açısından zengin besinler tercih edin.
 • Hijyene iki katı önem verin.
 • Soğuk algınlığına karşı kendinizi koruyun.

Hamilelikte Sinüzit Tedavisi Nasıl Olur?

Hamilelik döneminde sinüzit hastalığını tedavi etmek ve bloke olan sinüsleri açmak için sinüzit belirtilerini bebeğinizi tehlikeye atmadan doktorunuzun önerdiği doğal yöntemlerle tedavi edebilirsiniz.

Hamile bayanların yaklaşık %20’si gebelik sırasında mukoza zarında şişme deneyimi yaşarlar. Sinüzit (sinüslerin iltihabı) gebelikte nezle ve diğer soğuk algınlığı hastalıkları ile karıştırılmamalıdır. Sinüslerin iltihaplanması sonrasında bu rahatsızlığı tedavi etmek birçok anne adayı için zor bir karar aşaması olabilir. Bebeğinizi tehlikeye atmadan sinüzitle mücadele edebilmek için ilaç kullanımı sizleri endişelendirebilir. Birçok gebe bayan hamilelik sırasında sinüziti tedavi eden antibiyotik ve dekonjestan burun spreylerinin zararlı yan etkilerinden endişelenirler. İlaç tedavisi bazı riskleri de beraberinde getirebileceğinden, hamile kadınlar bu hastalığı hemen atlatmakta daha fazla zorluk çekebilirler. Ancak tedavi edilmeyen sinüzit ile beraber düşük riski artabilir. Bu nedenle sinüzit tedavisinden kaçınmak hamileler için mantıklı bir alternatif değildir.

Hamilelikte İlaçsız Sinüzit Tedavisi

Sinüs tıkanıklığı hamilelik sırasında tedavi edilebilir. Fakat bebek doğana kadar tam bir iyileşme beklememek gerekir. Sinüzit semptomlarını hafifletmek için bazı tedaviler mevcuttur. “Hamilelikte sinüzit tedavi edilir mi?” diye merak eden hamile bayanlar, endişeye kapılmamalı ve öncelikle uzman bir hekime danışmalılar. Yazımızın devamında hamilelikte sinüzit tedavisine dair bazı basit ve doğal yöntemleri sıraladık. Sizler de sinüs tıkanıklığını gidermek ve bazı belirtileri kontrol altına almak için bu yöntemleri evinizde deneyebilirsiniz.

 • Hamile bayanlar burunlarında meydana gelen şişlik, ağrı ve basıncı gidermek için buhar banyosu yapabilirler. Buhar banyosu, tıkalı sinüslerde mukus akışını hızlandırabilir ve sinüslerinizde rahatlama sağlayabilir. Ilık duşa girmek de sinüslerdeki mukus tabakasının incelmesine yardımcı olabilir.
 • Bulunduğunuz ortamdaki havanın çok kuru olmamasına dikkat edin. Ortamdaki nemi arttırın. Nemli hava burun şişliğinin ve basıncın azalmasına yardımcı olabilir. Hava nemlendirici ve temizleyici cihazlar kullanıyorsanız, her gün düzenli olarak su değişimini yapın ve yönergeleri takip edin.
 • Çevresel faktörler hamilelikte burun şişliğini ve sinüslerde tıkanıklığı arttırabilir. Sinüzit semptomlarını tetikleyen çevresel faktörler; kirli hava, duman, ani sıcaklık değişimidir. Hamileyken sigara içilen ortamlarda bulunmamaya bilhassa özen gösterin. Hamilelikte alkolden de kaçınılmalıdır. Alkol, gebelik sırasında burunda şişlik ve diğer sinüs belirtilerini tetikleyebilir.
 • Su, et suyu, portakal suyu gibi bol miktarda sıvı tüketin. Bol sıvı alımını sayesinde burun tıkanıklığını giderebilir ve enfeksiyonlarla vücudunuzun mücadele etmesini arttırabilirsiniz.
 • Evde tuzlu su hazırlayarak kendi burun damlanızı yaparak sinüslerdeki tıkanıklığı rahatlatabilir ve mukusun akmasını sağlayabilirsiniz.
 • Geceleri nemlendirici kullanın. Bu yöntem burun yollarını temizlemeye yardımcı olacaktır.
 • Hamilelikte sinüzit olan bayanlar burun tıkanıklığı sebebiyle nefes almakta zorluk çekebilirler. Yatarken çift yastık ile başınızı yükselterek nefes almanızı daha kolay hale getirebilirsiniz. Burun bantları da rahat nefes almaya yardımcı olur.
 • Boğaz ağrısı için tuzlu su ile gargara yapın. Sıcak sıvılar içmek de boğaz ağrısına iyi gelebilir. Bal ve limon karışımı boğaz tahrişini gidermeye ve boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilir.
 • Bağışıklık sisteminizin enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olması için yeterli uyumak önemlidir. Uykusuzluk, uyku hali veya uyku düzensizliği bağışıklık sisteminizi de olumsuz etkileyebilir.
 • Gebelik sırasında sık görülen iştah kaybını önlemek için gün boyu küçük öğünlerle beslenin. Meyve, sebze ve yoğurt tüketmeye bilhassa özen gösterin. Çorba içmek de sinüzit hastalığı olan hamile bayanlar için rahatlatıcı bir seçenek olabilir.
 • Hamilelikte sinüzit kaynaklı bağ ağrısını önlemek için omuz ve boyun bölgelerini sıcak tutun. Ilık bir banyo ve ardından yapılan masajla birlikte sinüzit belirtilerinden biri olan baş ağrısını hafifletebilirsiniz. Sinüzit masajı da baş ağrınızı azaltabilir.
 • Gebelikte sinüzit olan bayanlar iyileşme sürecini hızlandırmak için sinüzite iyi gelen bitki çayları içebilirler. Ancak bu bitkisel çayları kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneriyoruz. Bazı bitki çaylarının yan etkisi görülebilir.

Hamilelikte aşağıda yer alan sinüzit belirtileri sizde de varsa mutlaka doktorunuza başvurun.

 • Yeşil ya da sarı mukus ve öksürük
 • 38°C üzeri ateş
 • İştah kaybı ve uykusuzluk

Eğer hamilelikte sinüs enfeksiyonu belirtilerinde bir artış görülmüyorsa, doktorunuz ilaç reçete edebilir. Doktorunuz sizin ve bebeğiniz için en güvenli tedaviyi belirler. Sinüs enfeksiyonu semptomlarını hafifletmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için yukarıda yer alan doğal yöntemlere de başvurabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. hamilelik belirtileri dedi ki:

  Progesteron gebelik için rahim hazırlayan ve koruyan bir hormondur. Bu hormon, gebe kadınlarda kötü baş ağrılarının bir nedeni olan kan damarlarının rahatlamasına ve spazm oluşturmamasına neden olur. Hamilelikte baş ağrısı şiddeti, gebelik sırasında kişinin hormon duyarlılığına bağlı olarak farklılık gösterir. Bu açıdan baktığımızda kesinlike muhteşem bir yazı olmuş.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.