Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Hamilelikte Doğal Sinüzit Tedavi

Hamilelikte Doğal Sinüzit Tedavi

Sinüzit burun kanallarındaki boşluklarından mukus akışının sağlanmadığı durumlarda ortaya çıkan iltihaplı bir hastalık çeşididir. Burun kanalları sinüslerin normal şekilde çalışması için mukus akışını yapması gerekir. Eğer buralar tıkalıysa kış sağalamaz ve beraberinde pek çok belirtiyi de tetikler. Sinüs hastalığı belirtileri olarak sayabileceklerimiz arasında burundan gelen sarımsı yeşilimsi koyu bir akıntı, öne eğildiğinde yüz ve çevresinde oluşan ağrı, diş ağrısı semptomlarına benzer özellikte ağrılar, şişlik, boğaz ağrısı, boğazda gıcıklık hissi, kötü bir koku, tat alma ve koku duygusunda his alamama gibi semptomlar görülebilir.

Sinüs hastalığının belirtileri hamile bayanlarda da hemen aynıdır ancak hamile bayanlarda bu belirtiler daha şiddetli olarak kendini gösterir. Çünkü anne adayı bebeği için gerekli olan vitaminleri kendisinden sağlayacağı için bu vitaminler bebeğe anne yoluyla geçer ve annenin güçsüzleşmesini sağlar. Bunun için anne adayının normalden daha çok kendine yemesine içmesine dikkat etmesi gerekir. Böylece hem kendi hem de bebeği için gerekli vitamin ve mineralleri alabilsin.

Hamilelikte Sinüs Neden Kaynaklı Olabilir?

Diğer dönemlerden daha yoğun bir şekilde görülen hamilelikte sinüs nedeni için bir çok neden söz konusudur. İlk akla gelen hamilelik boyunca hormon değişimlerinin yaşanmasıdır. Hormonlar nedeniyle sinüs astarında şişmeler meydana gelir ve sinüs hastalığı tetiklenir.

Hormon dışında hamilelikte sinüs hastalığını etkileyen nedenler içinde hamilelik nedeniyle anne adayının bağışıklığının azalmaya başlaması, soğuk algınlığı ve alerjik nedenler söylenebilir. Bu nedenlerin her biri ayrı ayrı incelenerek hastalığın seyrine göre tedavi şekli önerilir. Tanı kesin olarak konduktan sonra doktorun önereceği öneriler doğrultusunda hastalık tedavi edilmeye çalışılır. Eğer ihmal edilir ve gerekli tedavi zamanında ve uygun bir şekilde yapılmazsa hem anne adayı için hem de bebek için kötü sonuçlar doğurabilir.  Bu açıdan hastalığın hamilelik boyunca da tedavisine özen gösterilmelidir.

Sinüs Tedavisinde Doğal Tedaviler Nelerdir?

Sinüs tedavisinde genelde ilaç tedavisi yapılsa da bazı doğal tedavi yöntemleri de işe yarayabilir. Hamile bayanlar hamilelik boyunca ilaç kullanma riski bebek için olacağından sinüs tedavisinde hamilelikte doğal yöntemler tercih edilir. Bu yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Öncellikle işe bağışıklığını kuvvetlendirmekten başlayabilirsiniz. Bunun için bağışıklık kuvvetlendirici vitaminleri bolca tüketmek gerekir. Taze sebze ve meyveler bağışıklığı kuvvetlendirme de en etkili besinlerdir.

    Hamilelikte Doğal Sinüzit Tedavi

    Hamilelikte Doğal Sinüzit Tedavi

  • Sinüs tedavisinde sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Bunun için su tüketimi ilk sırada gelmekle birlikte bunun dışında portakal suyu gibi taze sıkılmış meyve suları hem sıvı tüketimi için hem de bağışıklığı kuvvetlendirmek için etkili bir yoldur.
  • Her türlü kirli havadan uzak durulmalı, Sinüsleri tıkayan kuru havaya da dikkat etmelidir.
  • Grip gibi hastalık taşıyan kişi ve yerlerden uzak durmalıdır.
  • Ilık bir duş almak ta sinüs tedavisinde sinüslerdeki mukus akışında faydalı olan bir uygulamadır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.