Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Hamileler İçin Sinüzit Tedavisi

Hamileler İçin Sinüzit Tedavisi

Sinüzit burun ve göz çevresinde bulunan kemiklerin boşluklarının burun içine açılan kanalların tıkanmasıyla iltihaplanma sonucu yaşana enfeksiyon olayıdır. Sinüzit hastalığı bu enfeksiyon zamanlarında ortaya çıkar. Akut ve kronik olmak üzere iki çeşidi vardır. Akut olan sinüzitte baş ağrısı, sarı yeşilimsi burun akıntısı , hafif öksürük gibi belirtiler vardır. Kronikte ise bu belirtiler daha uzun sürelidir ve gece nöbetler halinde daha çok öksürük, uzun süre burun tıkanıklığı, geniz akıntısı ve koku almada güçlük çekme gibi belirtiler yaşanır. Bu belirtiler uzun süre devam eder ve ilaç tedavisi ile geçmediği takdirde ameliyat gerekebilir.

Kış aylarında daha sık rastlanan sinüs migren ile daha çok karşılaştırılan bir hastalıktır. Ancak bu hastalıkta baş ağrısının yanı sıra en belirgin belirtiler kötü kokulu mide bulantısına sebebiyet veren geniz akıntısı ve burun tıkanıklığıdır. Alerjik durumlarda ve nezle gibi durumlarda bu hastalık daha da artar. Hava akımının yetersiz olduğu kuruyan havanın olduğu yerlerde daha sık karşılaşılır. Bu açıdan mümkün olduğunca kapalı mekanlarda bulunanlar evinin içini temiz hava ile doldurmaya özen göstermelidir.

Hamilelikte Sinüs Belirtileri Nasıldır?

Diğer zamanlarda olduğu gibi hamilelikten de sinüs belirtileri ateş, boğazda gıcıklık, geniz akıntısı, mide bulantısı gibi belirtiler görülür. Hamilelikte bu şikayetler daha artar ve belirtiler daha şiddetli olarak görülmeye başlar. Bunun sebebi hamilelik boyunca salgılanan hormonlardan kaynaklanabilir. Bu hormonal değişimler sonucu burun içindeki kan damarları ve zar yapısında şişme yaşanır ve bu durumda sinüslerin çıkışını daha da arttırabilir. Normal durumlarda olan sinüs hastalığı hamilelik döneminde daha da artarak devam eder. Saman nezlesi ve alerjik hastalığı olan hamile bayanlar sinüs hastalığına daha çabuk yakalanırlar. Bu açıdan bu kişilerin tedavisinin zamanında yapılması önemlidir. Doktorun hamilelik döneminde enfeksiyon mu yada hormonlardan kaynaklı bir sebeple mi hastalığa yakalandığını iyi tespit etmesi gerekir ve ona göre bir tedavi şekli uygulaması gerekir. Teşhis için nazal endoskopi yöntemi uygulanır. Alerjisi olan bayanlar için ise alerji testleri yapılması gerekir.

Hamileler İçin Sinüzit Tedavisi

Hamileler İçin Sinüzit Tedavisi

Hamilelikte Sinüzit Tedavisi

Normal zamanlardan daha çok belirtiyle ortaya çıkan sinüs hastalığında hamilelikte sinüs tedavisi için yapılması gereken vitamin içerikli beslenmeye özen göstermek, bol  bol dinlenmek, bağışıklığı arttırmak için iyi beslenmeye özen göstermek gerekir. Hasta olan grip gibi kişilerden uzak durmak, kirli havalı yerlerden kaçınmak, alerjisi olanlar alerjik durumlardan kaçınması, normalden daha fazla hijyen ve temizliğe önem verilmesi ve mümkün olduğunca kendinizi sıcak tutmaya çalışılması olarak tedavi şekillerini sayabiliriz. Hamile olması açısından bebeğe ilaçların zarar verilmesi endişesiyle tedavi şekli genelde doğal bir tedavi yöntemidir. Eğer hamilelik dönemi boyunca sinüs hastalığı geçmiyorsa hamilelik döneminden sonra gerekirse ilaç tedavisi ya da diğer tedavi yolları denenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.