Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Gebelikte Sinüzit ve Tedavi Yöntemleri

Gebelikte Sinüzit ve Tedavi Yöntemleri

Sinüslerde meydana gelen tıkanma ve iltihap nedeni ile zor nefes alma genze veya dışarı mukus akması ile meydana gelir. Burun tıkanıklığı yaşandığı esnada yanaklarda ve göz ağrısına da neden olabilir. Yaşanan enfeksiyon genellikle soğuk algınlığı, üşütme ile ortaya çıksa da soğuk havalarda ve nemli havalarda sinüzit belirtileri ortaya çıkar. Genel olarak sinüzit ’in anlamı sinüslerde yaşanan enfeksiyonlara denir. Sinüslerde yaşanan şişlik ve enfeksiyon yüzünden burundan mukus kolay bir şekilde atılamaz. Fakat hamilelikte sinüzit genel olarak hormonlar nedeni ile ortaya çıkar. Normal kişilerde ise enfeksiyona bağlı olarak sinüzit gözlenmektedir.

Hamilelikte Sinüzit Belirtiler Neler?

Sinüzit hamile bayanlarda sık karşılaşılan enfeksiyon sorunları arasında yer alıyor. Hamilelerde sinüzit belirtileri ya hormonlara bağlı olarak gözlenir ya da enfeksiyona bağlı görülmektedir. Hormonlara bağlı sinüzitlerde hamilelerin kan damarları ve zar yapısında şişlik gözlenir. Bu durumda hastalık gözlenmeden şişlik ve nefes alma problemi vardır. Saman nezlesi ve herhangi bir alerjik hastalığı bulunan gebelerde de sinüzit kaçınılmaz sorunlar arasında yer alıyor.

Belirtilerine gelince öksürük, nefes alamama, tat değişimi, burunda ağrılar, koku almamak ve şiddetli baş ağrısı olarak ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda kendiniz tedavi yöntemi uygulamadan kadın doğum doktorunuza başvurmanızda fayda var. Aksi durumda yanlış uygulanan tedavi bebeğe yan etki yapabilir.

 

Hamilelikte Sinüzit Tedavisi İçin Gerekli Testler

Burun içerisinde ki değişimin gözlenmesi amacı ile nazal endoskopi yapılabilir. anne adayında alerjik sorunlar var ve bunlardan şüpheleniyorsanız bazı alerji testlerine tabi tutulursunuz.

Sinüzit Bebeğe Zararlı Mı?

Hamilelik döneminde yaşanan sinüzitin bebeğe herhangi bir zararı bulunmaz. Fakat anne adayları için zor geçen bir süreçtir. Bunun acil geçmesi için anne adaylarının bol bol istirahat etmesi ve doktorunuzun verdiği tedavi yöntemini kullanması gerekir.

Sinüziti Doğal Yollarla Tedavi Etme

İlk olarak soğuk algınlığı ile sinüzitin karıştırılmaması gerekiyor. Hamilelikte sinüzit genel olarak karşılaşılan ve doğum öncesi tam bir tedavi yöntemi uygulanamayan hastalıktır. Genel olarak anne adayları  arar fakat en iyi çözüm istirahattir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.