Çocuklarda sinüzit yüksek ateş yapar mı?


Çocuklarda Sinüzit Tedavisi, yetişkinlerde olduğu gibi ilk olarak ilaç seçeneği ile başlamaktadır. Çocuklarda görülen sinüzitin tedavi aşamasında öncelikle hekimler tarafından tanı koyularak başlangıç yapılmaktadır. Hekim tarafından verilen antibiyotikler ve kişinin nefes alıp vermesinde kendisine kolaylık sağlayıcı solüsyonlar ile tedaviye başlanmaktadır. Yaklaşık olarak 10 günlük bir antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bu sürenin sonunda eğer ilerleme kaydedilmemiş ise bir üst tedaviye geçilmektedir. Bu tedavide kullanılan ilaçların bir önceki tedavi aşamasında kullanılan ilaçlardan daha etkili özellikte olanları tercih edilmektedir. Yine bu tedavide 10-15 günlük bir ilaç tedavisi yapılmaktadır. Bu durumun sonunda da istenilen iyileşme görülmez ise tedaviye yanıt vermede zorluk çıkaran etkenler araştırılır.

Hekimler tarafından verilen bilgilerde, tedaviye yanıt vermeyen hastaların çoğunda geniz eti problemi ortaya çıkmaktadır. Durum bu aşamaya geldiğinde hekimler ameliyat önerisi ile hasta veya hasta yakınlarına teklif sunmaktadırlar. Bu gibi durumlarda hastaların gerekli tetkikleri yapıldıktan sonra ameliyat ile bu sorundan tamamen kurtulmaları mümkündür. Hekimler tarafından gerçekleştirilen bu ameliyatta, öncelikle sinüs yolları temizlenmekte ve eğer geniz eti problemi var ise aynı zamanda bu sorunda çözülmektedir. Sinüzit ameliyatından sonraki aşamada, kişiler 24 saat içerisinde günlük yaşamlarına sorunsuz bir şekilde devam edebilmektedirler. Ameliyat dikiş ve benzeri bir iz kalmaksızın sonlanmaktadır. Burun deliklerinden mikro kamera sistemi ile girilmekte ve içeride daralmış olan alanlar balon yöntemi kullanılarak genişletilmektedir. Ameliyat sonrasında hekimlerin ön gördüğü sürece yine antibiyotik kullanılmaktadır.

Çocuklarda Sinüzit Belirtileri:
Özellikle soğuk havalarda ortaya çıkan bu rahatsızlığın en bilinen belirtileri arasında, geçmeyen grip ve nezle hali bulunmaktadır. Çocuklarda yine en dikkati çeken belirti, kuru öksürüktür. Dikkat çekecek ölçülerde iştah kaybı sinüzit belirtilerinden bir tanesidir. Ağız kokusu, ağız içerisinde ağrı hissi bu rahatsızlığın başlangıcında görülen belirtiler arasında yer almaktadır. İlerlemiş evrelerinde çocuklarda aşırı huysuzluk, uyku düzeninde bariz bir değişim gözlenmektedir. Yine baş ağrısı, mide bulantısı ilerleyen evrelerde görülmektedir. 10-15 gün içerisinde geçmemiş olan grip ve buna benzer rahatsızlıklarda sinüzit belirtilerindendir. Burundan gelen yeşil, sarı ve kanlı sıvı akıntısı bu rahatsızlığın belirtilerinden bir tanesidir.
Çocuklarda sinüzit yüksek ateş yapar mı?

Üst solunum yolu enfeksiyonları, büyümüş geniz eti ve alerji ise sinüzit yapan nedenlerin başında geliyor. Ayrıca burun içi eğriliği, burunda polip olması ve bağışıklık yetmezlikleri de sinüzite yol açabiliyor. Çocuklarda sık görülebilen sinüzit rahatsızlığı, uyku düzeninin bozulmasından, okul başarısına kadar çocuğunuzun pek çok konuda olumsuz yönde etkilenmesine yol açabiliyor. Kış aylarında sık rastlanan sinüzitin çocuklarda çoğu kez gözden kaçırılarak ihmal edilebildiğini belirtiyor.

Çocukluk çağında sık görülen viral enfeksiyonlar ve alerji hem mukoza defansını bozarak hem de sistemik direnci düşürerek sinüzit oluşumuna zemin hazırlıyor. Travmatik ya da genetik kökenli burun septumu eğriliği, bademcik ve geniz eti büyümesi, dudak ve damak yarıkları, burun polipleri, burun içinde yabancı cisimler burunda havayolu tıkanıklığı yaparak tekrarlayan sinüzit oluşumunu kolaylaştırıyor. Saçların ıslak bırakılması, rüzgar-klima karşısında kalınması ve çok soğuk havalarda alın ve kafanın korunmamasına bağlı olarak sinüslerin enfekte olma olasılığının arttığını belirten uzmanlar “Sinüzitlerin ciddi kafa içi komplikasyonlarına yol açması ve tekrarlayan sinobronşiyal enfeksiyonlar nedeniyle çocuklarda gelişim bozukluğu yapabilmesi hastalığın önemini artırmaktadır” diyor.

5-6 yaş çocuklarda sık karşılaşılan bir problem
Sinüslerin burun boşlukları ile kapakçıklar aracılığıyla irtibatlı havalı kemik boşlukları olduğunu belirten kulak burun ve boğaz hastalıkları uzmanları, sinüzitlerin solunum havasının nemlendirilmesi ve ısıtılması fonksiyonlarına yardımcı olan, ses rezonansı yapan ve başın ağırlığını hafifleten boşluklar olduğunu söylüyor. Doğumdan itibaren bu yapının oluştuğunun altını çizen uzmanlar“Etmoid ve maksiller sinüsler doğumda mevcuttur. Sfenoid sinüsün gelişimi 5 yaşından itibaren hızlanır. Frontal sinüsler de 6. yaşta radyolojik olarak görüntülenebilir” diyor.

Sinüslerin içini döşeyen mukozanın iltihabı olan sinüzit, gerçek sıklığı bilinmemekle birlikte çocukluk çağında sık karşılaşılan bir problem olarak dikkat çekiyor. Çocuk yaş grubunda sinüslerin anatomisi yetişkinlerinkine benzerlik göstermekle birlikte, hacim olarak küçük olmaları ve bunlarda üst solunum yolu enfeksiyonlarının sık görülmesi çocuğun tekrarlayan sinüs enfeksiyonlarına yatkın hale gelmesine neden oluyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 27 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın