Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda Sinüzit Nasıl Geçer?

Çocuklarda Sinüzit Nasıl Geçer?

Kış hastalıkları arasında en başta akla gelen sinüzit, sadece büyüklerin değil çocukların da yaşam kalitesini düşürüp, motivasyonlarını azalttığı gibi onlara ağrı da çektirmektedir. Bu durumda sizin de çocuğunuzun üst solunum yolu enfeksiyonu on günden daha fazla sürmesi halinde, sinüslerden şüphelenebilirsiniz. Çocuklarda sinüs gelişimi, yirmili yaşlarına kadar devam eden bir süreçtir. Yetişkinlerin tersine çocuklardaki sinüzit belirtisi ve nedeni daha karmaşıktır. Son derece inatçı olmasının yanında sürekli de tekrarlayan çocuk sinüziti, genellikle yaz aylarında kendini belli etmez. Kış aylarının gelmesiyle birlikte kendini gösteren sinüzit teşhisi için şu belirtilerin ortaya çıkıp çıkmadığına bakılır.

Çocuklarda sinüzit belirtileri:

  • Çocuğun nezle ya da gribi on günden daha fazla sürüyor ve arada ateşi hafif de olsa yükselmesi,
  • Çocuğun burnu tıkanıyorsa ve geceleri yatarken horlaması,
  • Sümüğü sarılı yeşilli renkte ve koyu kıvamda akması,
  • Boğazında yanma hissediyorsa – ki bu geniz akıntısı sonucu kendini gösterir,
  • Çocuğunuz 6 yaşından büyük ise ve başı ağrıyorsa ve Çocuğunuzda halsizlik, keyifsizlik, huzursuzluk ve karakterinde değişiklik oluyorsa,
  • Çocuğunuzun göz çevrelerinde şişlik, gözlerinin altında morluklar görüyorsanız sinüzitten şüphelenebilirsiniz

Çocuklarımızın bağışıklık sistemi hala tam manasıyla gelişmemiştir. Bu yüzden bilhassa yedi yaşına dek çocuklarımızın kulak, sinüs ve burun enfeksiyonu geçirme olasılıkları çok yüksek… Şayet çocuğunuzda geniz eti gibi sorunlar da bulunuyorsa, sinüzit son derece sıklaşır. Ayrıca alerjiler de sinüzite yol açabilir. Pek çok üst yolunum yolu enfeksiyonu ilaç dahi tüketilmeden geçer fakat çocuğun hastalığı 7-10 günden daha fazla sürerse sinüzit akla getirilmelidir. Hastalık boyunca hasta olan çocuğun sigara dumanı, alerjiye yol açacak şeylerden uzak tutulması, çocuğun bulunduğu ortamın temizliğine dikkat edilmesi ve  reflüsü varsa tedavisinin gerçekleştirilmesi, sinüs enfeksiyonu ihtimalini düşürür.

Çocuklarda Sinüzit teşhisi ve tedavisi

Bir çocukta sinüzit hastalığı olup olmadığı Kulak Burun Boğaz uzmanı hekimlerce konulur. Çocuğun burnu ve boğazı muayeneden geçirilir. Sinüzitin teşhisi için aileye çocukla ilgili çeşitli sorular yöneltilir. Burnun içini ve geniz kısmını görmek amacıyla endoskop da kullanılabilir. Endoskopik muayene tecrübeli hekimler tarafından yapıldığında herhangi bir soruna neden olmaz. Ayrıca sinüslerin aşamasını görebilmek için beynin bilgisayarlı tomografi çekilmesi de önerilebilir.Çocuklarda Sinüzit Nasıl Geçer?

Sinüzit tedavisi Çocuklarda yeni başlayan sinüzit hastalıklarında doktor tavsiyesiyle antibiyotik tedavisi uygulanır. Ayrıca akıntıyı kesen ilaç ile burun açan spreyler de kısa süreli kullanımlarla tıkalı burnu açmaya yarayacaktır. Burun akıntısını yumuşatmak için tuzlu su damlası ya da sprey kullanılabilir. Şayet çocuğunuzda akut sinüzit hastalığı bulunuyorsa söz konusu tedaviyle olumlu sonuç alınacaktır. Sinüzit tedavisinde antibiyotik ilacın doktorun söylediği gün kadar ve saati saatine kullanılması çok büyük önem arz ediyor. Şayet çocuğunuzda kronik sinüzit bulunuyorsa (sinüzit belirtilerinin iki üç ay sürmesine kronik sinüzit deniliyor) ona göre tedavi uygulanıyor.

Çocuklarda Sinüzit Ameliyatı Ne Zaman Gerekir?

Çocuk bir yıl içinde dört ila altı kez sinüzit geçiriyorsa bu durum mutlaka doktora söylenmelidir. Sinüzit ameliyatı İlaç tedavisine rağmen geçmeyen sinüzitler için ameliyat söz konusu olabilir. Çocukta geniz eti varsa önce bunun alınması gerekiyor. Geniz eti ameliyatı, çoğunlukla çocukta sinüs sorununu büyük ölçüde gideriyor. Fakat bu ameliyat sinüzit hastalığını bütünüyle ortadan kaldırmıyor. Sadece çocuk eskisi kadar fazla hastalanmıyor. Çocuklarda direkt sinüs ameliyatı yapılmıyor. Ameliyat için çocuğun büyümesi bekleniyor. Çocuğunuzu soğuk havalarda koruyun. Soğuk hava, nemli saç, rüzgarlı hava çocuklarda sinüzit gelişimine yol açıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.