Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda Sinüzit Hastalığı Belirtileri

Çocuklarda Sinüzit Hastalığı Belirtileri

Sinüzit çocuk erişkin her yaş gurubunda görülebilen bir hastalıktır. Sinüs oluşumu, yüz kemikleri içindeki boşlukların iltihaplı bir şekilde dolması ile oluşur. Belirtileri içinde burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, öksürük, baş ağrısı, halsizlik, sarı yeşil arası burun akıntısı gibi belirtiler görülmektedir.

Sinüzit hastalığının tedavisi oldukça önemlidir. Tedavisinin ihmal edildiği durumlarda yüz felci, körlük, menenjit gibi durumlar gözlemlenebilir. Çocuklarda sinüzit hastalığı da erişkinler gibi sık görülmektedir. Çocuklarda görülen sinüzit hastalığının tedavisinin ihmal edilmesi ya da eksik tedavi uygulanması çok ciddi hastalıklara yol açabilir. Bu bakımdan tedavinin geç olmaması bakımından zamanında doktora başvurarak gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanması yerinde olacaktır.

Çocuklarda Sinüs Oluşum Nedenleri

Çocuklar da erişkinler gibi sinüzit hastalığına yakalanabilir. Çocuklarda sinüs oluşum nedenleri olarak şu nedenleri sayabiliriz:

  • Sarı ve yeşil renkli koyu kıvamlı burun akıntısı,
  • Göz çevresinde olan basınç hissi
  • Mide bulantısı, kusma gibi durumlar
  • Geniz akıntısı ve geniş akıntısı eşliğinde boğazda yanma hissi
  • Genelde gece vakti ortaya çıkan öksürük
  • Burun tıkanıklığı
  • Şiddetli baş ağrısı gibi durumlar sinüzit hastalığına neden olan belirtiler içerisinde yer almaktadır.

Sinüs hastalığı belirtilerinin bazılar ya da hepsi ortaya çıkabilir. Bu tip belirtiler ortaya çıktığı vakit kaybetmeden doktora başvurarak gerekli tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Doktora giderek doğru teşhis neticesinde etkili tedavi uygulanabilir. Sinüzit tedavisinde hastalığın çeşidine göre tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Akut sinüzit tedavisinde ilaç, kronik sinüzit tedavisinde ise antibiyotik tedavisi etkili olmaktadır.

Çocuklarda Görülen Sinüs Tedavisinde Ameliyat

Bazı durumlarda ilaç ve antibiyotik sinüs tedavisinde etkili olmayabilir. Bu bakımdan Çocuk sinüzit tedavisinde ameliyat gerekebilir. İlaç tedavisine dirençli olunan durumlarda, göz çevresinde apse oluşumu gibi durumlarda ameliyat gerekebilir. Bunlar dışında, sinüzite bağlı geniz eti büyüklüğünde, sık bir biçimde bademcik enfeksiyonu geçirilen durumlarda tedavinin etkili olmadığı durumlarda operasyon gerekebilir. Endoskopik sinüs cerrahisi uygulanarak etkili tedavi yöntemi amaçlanır. Bu ameliyat sayesinde sinüs ağızlarının açılması ve sinüslerin etkin bir biçimde temizlenmesi sağlanır. Genelde operasyon sinüs tedavisinde en etkili yöntemlerden birisidir. Bu amaçla çocuklarda da bu yöntem tercih edilir.

Çocuklarda Sinüzit Hastalığı Belirtileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.