Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Burun Tıkanıklığı Sinüzite Neden Oluyor!

Burun Tıkanıklığı Sinüzite Neden Oluyor!

Sinüzit yüz kemikleri arasındaki boşlukların iltihaplanması durumudur. Özellikle burun tıkanıklığı ve geniz akıntısının da eşlik ettiği bu durum şiddetli bir ağrıya sebep olmaktadır. Sinüzit çoğunlukla grip ve nezle sonrasında gelişebilen bir rahatsızlıktır. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ile birlikte oluşan burun tıkanıklığı sinüzitin en önemli nedenlerinden biridir. Burun tıkanıklığı sinüzite neden oluyor ve sinüzit hastalarının en dikkat etmesi gereken konuların başında yer alıyor.  Burun tıkanıklığına yol açan etkenlerin başında kemik eğriliği geliyor. Bu sorunun çözülmesi sinüzitle ilgili rahatsızlığın da kontrol altına alınmasını sağlıyor. Ayrıca burun tıkanıklığına neden olan etkenler kişinin günlük yaşamını da son derece olumsuz etkiliyor.

Burun tıkanıklığına neden olan etkenlerden bazıları burun kıkırdağı ve kemiğinde eğrilik, burun eti büyümeleri ve poliplerdir. Burun tıkanıklığı durumunda sinüslerin fonksiyonlarını yerine getirememesi sonucu sinüzit gelişebilmektedir. Bu nedenle sinüziti önlemek için öncelikli olarak burun tıkanıklığına neden olan etkenin ortadan kaldırılması gerekir. Burun tıkanıklığı ve sinüzit ilişkisi göz önüne alınarak sinüzit tedavisine burun tıkanıklığını gidererek başlanmalıdır. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan burun tıkanıklığı özellikle nefes alma sorununu gündeme getirmektedir. Bu konuda alınabilecek önlemlerden bazıları şunlardır;

  • Uykusuzluk ve düzensiz beslenmeden mutlaka uzak durmalısınız.
  • Burun tıkanıklığına neden olan etken saptanarak tedavi edilmelidir.
  • Islak saçla dışarı ve soğuk havaya çıkmaktan kaçınılmalıdır.
  • Uzun süreli grip ve nezle durumlarına dikkat edilmelidir.

Burun tıkanıklığı ile birlikte sinüzit eşlik ediyorsa mutlaka dikkate alınmalıdır. Özellikle burun tıkanıklığına neden olabilecek önemli etkenler varsa tedavinin erken yapılması açısından ihmal etmemek önemlidir.  Burun tıkanıklığı ile başlayabilen sinüs enfeksiyonu körlüğe, beyin apsesine ve menenjite kadar ulaşan sonuçlara neden olabilmektedir. Herhangi bir komplikasyon gelişmeden tedaviye başlamak sinüzitte mutlaka dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Burun tıkanıklığı sinüzit nedenleri arasında yer alıyor. Bu gibi durumlarda hekiminizin uygulayacağı tedavi yöntemini desteklemeniz gerekir. Aksi halde tipik baş ağrısı şikayeti ile başlayabilen sinüzit giderek yaşamınızı kötüleştiren bir hal alabilir. En önemlisi de sinüslerin fonksiyonlarını yerine getirmesi için hava alması gereken boşlukların düzenli işleyişi sağlanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.