Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Ameliyatsız Sinüzit Tedavisi (Balon Sinoplasti)

Ameliyatsız Sinüzit Tedavisi (Balon Sinoplasti)

Balon sinoplasti; tıkanan nazal sinüslerin tedavisi için uygulanan endoskopik cerrahi işlemidir. Hastalara kronik sinüzit tanısı konulduktan sonra, ilaç tedavisi yanıt vermeyebilir. Son yıllarda sinüs cerrahisindeki gelişmeler ile beraber, doktorların hastalarda ameliyatsız sinüzit tedavisi yöntemi olan balon sinoplasti operasyonunu tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Sinüs cerrahisinde iki seçenek mevcuttur. Bunlar; balon sinoplasti ve fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisidir. Balon sinoplasti; sinüzit hastalığından muzdarip olan hastalar için endoskopik bazlı bir sistemdir. Daralan sinüs geçitlerini büyütmek için, küçük esnek balonlar kullanılır. Balon şişerken, sinüs kanalları yeniden yapılandırılır ve sinüs astarına zarar vermeden normal sinüs drenajını geri kazanmak amacıyla, sinüs kanallarının duvarları genişletilir.

Kulak Burun Boğaz ana bilim dallarında uygulanan balon sinoplasti sinüzit tedavisi son derece güvenli ve etkili bir teknolojidir. Çalışmalarda, hastaların hiçbir olumsuzluk yaşamadığı ve kronik sinüzit semptomlarının da klinik anlamda iyileşme gösterdiği istatistiksel veriler ile kanıtlanmıştır. Kulak burun boğaz doktorları tarafından kullanılan balon sinoplasti tedavisi, tıkanan arterleri açmak için anjiyoya benzer bir uygulama olup, minik balonlar ve balon sinoplasti cihazları kullanımı ile tıkanan sinüslerin eski haline dönmesini sağlar.

Balon Sinoplasti Nedir?

balon sinoplasti

Balon sinoplasti sistemi; sinüslerde açıklık oluşturmak için kullanılan bir grup tıbbi cihaza verilen addır. Sinüslere ulaşmak için küçük, esnek balonlar buruna yerleştirilir. Balonlar yavaş yavaş şişirilerek, tıkanan sinüs kanallarının normal haline dönmesi amaçlanır. Türk Tabipler Birliği kılavuzuna giren balonla sinüzit tedavisini sosyal güvenlik kurumları karşılamaktadır. Doktorunuz bu yöntemi sizler için uygun gördüğü takdirde, sizlerin de balon sinoplasti ücreti giderleri sağlık sigortanız tarafından desteklenecektir.

Balon Sinoplasti Cihazları Nelerdir?

Balon sinoplasti cihazları, yetkili kuruluşlar tarafından onaylı, sinüs cerrahisi için özel olarak tasarlanmış endoskopik ve kateter bazlı araçlardır. Balon kateteri nazikçe ve sinüse zarar vermeden, sinüs açıklığına yerleştirilir ve şişirilerek, tıkanan sinüslerin açılmasını sağlar.

Ameliyatsız kronik sinüzit tedavi yöntemi olarak balon sinoplasti işlemi uygulandıktan sonra, tedavinin sonuçları bireye göre değişiklik gösterir. Balon sinoplasti teknolojisi ile sinüzit ameliyatı geçiren hastalarda, bu tedavi sonrasında aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkmıştır.

 • Yurtdışında 1.036 hasta ile sürdürülen balon sinoplasti tedavisi sonrasında; 10 ay boyunca hastalar izlenmiştir. Bu 10 aylık süreçte, hastaların %96’sında sinüzit semptomlarının azalarak, neredeyse tamamen iyileşme sürecine girdikleri çıkan istatistiksel sonuçlardır.
 • Başka bir çalışmada, balonla sinüzit tedavisi yapılan 65 hasta 2 yıl boyunca takibe alınmıştır. Bu hastalarda da ciddi bir iyileşme gözlemlenmiştir.

Balon Sinoplasti Riskleri Nelerdir?

Balonla sinüzit tedavisinde, sinüsleri oluşturan kemikler kenara itilerek, sinüs açıklıkları genişletilir. Lider Kulak Burun Boğaz doktorları tarafından güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Balon sinoplasti, herhangi bir kemiğe ya da dokuya zarar vermez ve hastalar tedavi sonrasında hızlı bir şekilde normal hayatlarına geri dönebilirler.  Tüm yayınlanmış klinik veriler sonrasında, balonla sinüzit tedavisinin hastalara kesin bir yan etkisi olmadığı bildirilmektedir. Ancak balon sinoplasti tedavisi; doku ve mukoza travması, enfeksiyon, enfeksiyona ya da olası optik yaralanma riskleri taşıyabilir. Bu tedavinin sizler için uygun olup olmadığına doktorunuz karar vermelidir.

Balonla sinüzit tedavisi sonrasında hastalar ne kadar sürede iyileşirler?

Balon sinoplasti operasyonunun süresi, her bireye göre farklılık gösterir. En doğru cevap için doktorunuza danışmanızı sizlere öneririz. 1.036 hastada uygulanan bu operasyonla beraber, hastaların genelinin cerrahi ve anestezi sonrasında iyileşme sürelerinin 3 saat olduğu belirtilmiştir. Operasyon sonrasında, hastanın hastanede yatması gerekmemektedir.

Balonla sinüzit tedavisinde hangi anestezi yöntemi kullanılır?

Balonla sinüzit operasyonu; çoğunlukla genel anestezi prosedürü dahilinde yapılmaktadır. Ancak bazı hastalarda lokal anestezi prosedürü altında da operasyon yapılabilmektedir. Sağlık kuruluşu hastalar için en iyi anestezi seçeneğini belirlemektedir. İyileşme süresi hastadan hastaya değişir iken, birçok hasta hızla normal aktivitelerine geri dönebilmektedir.

Eğer sinüzit hastalığından muzdarip iseniz ve yalnız ilaç tedavisi ile kronik sinüzit semptomlarının hafifletilmesi etkili olmuyorsa, balon sinoplasti cihazları kullanılarak yapılan ameliyatsız sinüzit tedavisi doktorları tarafından hastalara önerilebilir.

Balon sinoplasti operasyonunun geçtiğimiz yıl itibariyle sigorta kapsamında olduğunu da okuyucularımıza hatırlatmak isteriz. Sinüzit için ağrısız, ameliyatsız en pratik tedavi yöntemini sigorta desteği ile hemen yaptırabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Duygu Beylice dedi ki:

  Ergenlikten beri sinüzit hastalığı ile mücadele ediyorum. Beni rahatsız eden en önemli semptomlar; kronik hapşırık ve sürekli burun akıntısı diyebilirim. Sinüzit hastalığına ameliyatsız bir çözüm olduğunu duymuştum ancak tüm detayları siteniz aracılığı ile öğrenme fırsatı buldum. Bu konuda size içten teşekkürlerimi sunuyorum. Size danışmak istediğim konu ise, sigorta kapsamındaki belirsizlik… Balon sinoplasti operasyonunu yapan özel bir hastanede çalışan yakınım bu konuda net bir fikri olmadığını iletmişti. Sizlerin sigorta kapsamında tavsiye edebileceği özel bir hastane var mıdır acaba?

 2. Kadir alkan dedi ki:

  Duygu beylice bende sinüzit im ALLAHIM izniyle iyileştim dere kenarında bitane zehirli bitkinin 2 damla suyuyla iyileştim elhhmdillAh 3 gün boyunca iltihap akiyordu burnundan beynim tertemiz.

  1. Nejdet yavuz dedi ki:

   O bitkinin adını biliyormusunuz

  2. Busy dedi ki:

   Nedir bu bitkinin adi

 3. berkay dedi ki:

  O bitkinin adı acı kavun. İnternetten araştırın. Adı üzerinde zehirli. Herkeste şifa olmaz, bakarsın hayatını karartır. Çok tehlikeli bir şeydir yeltenmeyiniz. Çok kişi bu bitkinin suyunu burnuna damlatınca sinüzitten kurtulduğunu söylese de ölümle sonuçlanan vakaları da vardır. Eğer kesin çözüm bu bitki olmuş olsaydı inanın bu güzel insanlar balon tedavi gibi kemik eğriliği gibi polip alınması geniz eti alınması gibi ameliyatlarla operasyonlarla uğraşmaz, gelene gidene acı kavun damlatırlardı. Ben de 5 yıldır kronik sinüzit hastasıyım, tek yaptığım hata 2 yıldır otrivine menthol kullanıyorum. Eğer kullanmıyorsanız bu spreyi de tavsiye etmem çünkü bırakamayabilirsiniz. Eğer kullanan da varsa keza kullanmayanı da bu yazıyı okuyorsanız naçizane tavsiyem acı kavun tatlı bela falan aramayın, çok tehlikeli. Ameliyat yöntemlerini ve işinde ehil doktorları araştırın, bu sene ben de ameliyat olmayı düşünüyorum artık. Allah herkese şifa versin. Allah yardımcınız olsun. Sitedeki bilgilerde emeği geçene teşekkür ederim. Kolay gelsin

  1. admin dedi ki:

   Açıklayıcı yorumunuz için teşekkür ederiz. Sitemizdeki tüm bilgileri özenle hazırlayıp sizlerle paylaşıyoruz. Sitemizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirseniz çok memnun oluruz. Ayrıca sitemizin Android uygulamasını da yaptık ve yayınladık. Google Play’e ‘Sinüzit’ yazıp aratmanız yeterli.Biz de sizlere teşekkür ederiz.

 4. Özgür dedi ki:

  Acı kavun (şeytan kelegi) bazılarını kurtarsada bende etki yapmadı aksine burnumun içi yara oldu bunu denemeyin derim. Bende yıllardır sinüzit belasını çekiyorum sonbahar ve ilkbaharda denemediğim kalmadı. Ameliyat çözüm değil diyor olanlar. Ama bu balon sistemi mantıklı geldi yaptıran varsa paysasirsa sevinirim. Benim yontwmlerime gelince. Tuzlu su rahatlatıyor grip olup akarsa ne mutlu. Birde burna güneşli günlerde birer damla çörek otu yağı damlatiyorum bir kaç dk kafamı aşağıya sarkitiyorum sonra gunese bakip hapsurabildigim kadar hapsuruyorum sonra iltihap sökülüyor ve rahatliyorum. Bana göre gerisi hikaye.

 5. Ağrıyan kaşlar dedi ki:

  Arkadaşlar acı kavun cok risklidir. Bende kullandım acı kavunun suyunu kulak pamugu yardımıyla burnum deliğinin içinden sadece nemlendirdim yaklaşık iki -uc saat sonra paket , paket peçete bitirdim sakın yatmadan önce bu uygulamayı yapmayın sabaha kadar uyutmaz.bende iyilestirmedi birkere denedim daha denemem dedim. Sadece nemlendirme me rağmen bayagi reaksiyon gösterdi 1 damladan fazlası felce hatta ölüme neden olabilir diye okumuştum. Çok merak edenler için damla değilde pamuk yardımıyla sadece burun deliklerinin içini (dibine kadarda sokmadan) nemlendrin.hatta hiç risk almayın kullanmayın derim .Şimdide çörek otu yağını duydum bide onu denicem ameliyat biraz urkutuyo beni buda ise yaramazsa ameliyata basvurucam.

  1. KADRİYE dedi ki:

   Ben 3 yıl önce ameliyat oldum.. çok riskli bir ameliyattı .. Beynime kadar saçaklanma vardı … çok şükür ki geçmişti .. Ama yine tad ve koku alamamaya başladım be tomografi çekildim… yine büyün sinüsler dolu ve ameliyat olmam gerekiyormuş … Ama çok riski olduğunu söyledi dr.um.. Göz ve beyin sinirlerine zarar verme olasılığı da var dedi.. risk al iyor hiç bir dr. Ameliyata girmeden önce imzalattıtıyorlar mesuliyet almamak için.. ben sülük tedavisini deneyeceğim. Umarım şifa buluruz ..

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.