Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Akut Sinüzite Sıcak Havlu

Akut Sinüzite Sıcak Havlu

Grip tedavi edilmemesi sonucunda sinüzite çevirebilir. Böyle bir durumda geniz tıkanıklığı, nefes alamama, baş ağrıları ile karşılaşmamız kaçınılmaz olacaktır. Özellikle kış aylarında sık karşılaştığımız problemler arasında üst solunum yolu enfensiyonları yer alıyor. Kişiden kişiye bulaşma ihtimali de oldukça yaygın hastalıklardandır. Nefes alması zorlaşan kişiler, tedavi yöntemi arayışı içine giriyor. Tabi alerjik sorunu olanlar bu hastalığı daha şiddetli bir şekilde geçiriyor.

Peki, sinüziti hafifletmek için evde neler yapabiliriz. Sıcak havlu veya buhar sinüzite iyi gelir mi?

Yüze Buhar Uygulamak

Gribe bağlı olarak gelişen akut sinüzit, evde kontrol altına alınabilse de doktor yardımı almakta fayda var. Özellikle ateşli geçen hastalıklarda ve 12 haftayı geçmiş ise hastalık kesinlikle doktora başvurulmalı. Bu esnada burnu açık tutmaya dikkat etmelisiniz. Şiddetli ağrılarınız varsa ağrı kesici kullanmanız gerekebilir.

 

Sinüzit tedavisinde bol su içilmesi gerekir, sigara kullanıyorsanız kesinlikle bu dönemde sigara içilmemeli. Doktorunuza başvurarak eğer gerek görürse antibiyotik tedavisine başlar.

Evde biraz olsun nefesinizi açmak ve ağrılarınızı gidermek istiyorsanız buharlı havlu uygulaması yapabilirsiniz. Bu uygulama ya buharda ya da sıcak bir yerde ısıtılan havluyu, çok sıcak olmamak üzere yüze tutmayla uygulanır. Aynı zamanda buhar banyosu da uygulayabilirsiniz.

Bu uygulama içinde bir tencere su kaynatılır. Üzerinize çarşaf tarzı bir şey alarak buharından faydalanabilirsiniz. Hatta eczanelerde buhar banyosu için mentollü veya naneli şurup tarzı ilaçlar mevcut bulunuyor. Bir damlası bile nefesi açmaya yeter.

Evinizi Nemlendirebilirsiniz!

Nefesinizin kapanmaması ve sinüzite yenik düşmemek için evinizi nemli tutabilirsiniz. Nasıl mı? Evinizde buhar makinesi çalıştırarak bu uygulamayı yapabilirsiniz. Eskiden annelerimiz sobaların üzerinde su kaynatarak evi nemli bırakırlarmış. Günümüzde soba kullanılmıyor. Bu durumda kalorifer yanlarına takılan hava nemlendirmek için aparatlar mevcut bulunuyor. Bunlar ile de evinizi nemli tutarak, sinüzit etkilerini hafifletebilirsiniz.

Kışın çok soğuk olduğu için üst solunumu hastalıklarından korunmaya çalışın. Genel olarak küçük bir üşütme ile başlayan hastalık sinüzite çevrilebilir. Özellikle alerjik durumunuz varsa daha dikkatli ve tedbirli davranmakta fayda var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.