Sinüzit – Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Akupunktur İle Sinüzit Tedavisi

Akupunktur İle Sinüzit Tedavisi

Sinüzit problemi zaman içerisinde kronik bir hal alabilir. Yani sık sık tekrarlaması yüksek ihtimal olan bir sağlık problemidir. Kişilerin yaşam kalitesini düşüren sinüzit hastalığı tedavisi konusunda halk arasında kesin tedavinin mümkün olmadığı inancı yer alır. Ancak ilerleyen tıp ile birlikte çeşitli yöntemler sinüzit tedavisinde etkili ve kesin çözüm olabilmektedir.

Son yıllarda sinüzit tedavisi denildiğinde ilk akla gelen akupunktur ile kronik sinüzit tedavisi yöntemi olmaktadır. Uzmanlar, genellikle kronikleşmiş sinüzit sorununda akupunktur tedavisini hastalara önermekte ve bu tedavi yöntemini deneyen hastalardan da olumlu geri dönüşler almaktadır.

Kısaca açıklamak gerekirse burun, alın, kaş üstü ve yanak bölgelerinde yer alan sinüs kanallarının iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan tıkanıklık, sinüzit hastalığına neden olur. Çok yaygın görülen sinüzit aynı zamanda en çok karşılaşılan kronik hastalık olarak da kabul edilir.

Uzun yıllardan bu yana sinüzit belirtileri ortaya çıkan özellikle mevsim geçişlerinin yaşandığı Mart, Nisan ve Ekim aylarında daha sık görülen ağrı, basınç şikayetlerinde antibiyotik tedavisi uygulanır. Ancak bu kalıcı bir tedavi sağlamaz. Kronikleşmiş sinüzit sorunu olan kişiler son yıllarda cerrahi müdahale ile sinüzit tedavisi uygulamalarını tercih etmektedir.

Birçok uzman tarafından sinüzit hastalarına tavsiye edilen cerrahi müdahale ile sinüzit tedavisinde hastaların sinüs kanallarındaki tıkanıklık cerrahi müdahale ile açılır. Böylece sinüzit şikayetleri ortadan kalkan kişilerin yaşam kalitesi de yükselir. Sık sık sinüzit belirtileri yaşayan ve antibiyotik gibi tedavilerden sonra sık tekrarlayan sinüzit problemi olanlar bu yöntemleri tercih etmeye başladı.

Akupuntur ile sinüzit tedavisi

Akupunktur tedavi yöntemi de bir çeşit cerrahi müdahale sayılabilir. Bu yöntemde hastanın bağışıklık sistemi uyarılır ve hastalıklara karşı direncinin artırılması sağlanır. Sinüs kanallarındaki tıkanıklarının bazen nedeni ödem olabildiğinden dolayı akupunktur aynı zamanda ödem çözücü etki göstererek sinüs kanallarındaki tıkanıklığın daha kısa sürede çözülüp açılmasına yardımcı olur. Cerrahi müdahale ile uygulanan sinüzit tedavisi yöntemleri mukoza yapısını yenilemez. Ancak akupunktur uygulaması ile sinüzit tedavi edildiğinde hastanın sinüs mukozasının yenilenmesi de mümkün olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Site içeriğimiz sinüzit hastalarının ve sinüzit hastalığı hakkında araştırma yapan kişilerin faydalanması için hazırlanan araştırma yazılarından ibarettir. Yazılarda sunulan genel bilgiler kesinlikle tedavi niteliğinde olmayıp, doğruluğu garanti edilmemektedir.