Sinüzit En Çok Kimlerde Görülür?


Sinüzit akut ve kronik olarak ikiye ayrıldıktan sonra, istatistikler doğrultusunda neredeyse çocuk yaştan yetişkin yaşa hatta ileri yaşlılık evresine kadar her yaş grubunda görülebilecek bir hastalıktır.

Çocuklarda sinüzit hastalığı daha az tespit edilmektedir ve çoğu zaman başka hastalıklarla da karıştırılabilmektedir. Özellikle 5-6 yaş gruplarında sinüsler tam olarak oluşmadığı için tanım itibariyle sinüzit çok karşılaşılan bir tablo olmamaktadır.

Ergenlik dönemi itibariyle sinüsler oluşumunu tamamlamaya başlar. Bu dönemden sonra sinüzit hastalığı teşhisleri yaygın olarak yapılmaktadır. Sinüzit en çok ergenlik döneminde ve orta yaş grubunda görülmektedir.

Kronik yani müzminleşmiş sinüzit üzerinde duracak olursak, burun içerisinde bir takım anatomik problemleri olan, bazı yapısal bozukluklara sahip kişilerde de sinüzit hastalığı ile sıkça karşılaşılabilmektedir. Dolayısıyla bu tip sorunları erken tespit edip, zamanında tedavi olmakla kronik sinüzitin önüne geçmek mümkündür.

sinuzitKısaca yorumlamak gerekirse; sinüzit, her yaş grubunu etkileyen, akut veya kronik olarak ortaya çıkabilen önemli bir kulak burun boğaz hastalığı diyebiliriz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 27 Temmuz 2015

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Sinüzit En Çok Kimlerde Görülür? (1 Yorum)

  1. Faydalı bir yazı olmuş, emeğinize teşekkür ederim. Yazıda da belirttiğiniz gibi ergenlik dönemindeyim ve sinüzit ağrılarım, alerjik belirtilerim oldukça yoğun. Birkaç kez doktora göründüm ancak şuan için ilaç tedavisi yapıyoruz. Ameliyat olursam sonucu buradan sizlerle de paylaşacağım. İyi çalışmalar dilerim.